Oroszországban a kriptotranzakciók száma meghaladta a 185.000-et az idei év kilenc hónapja alatt. A szám 2023-ban háromszorosára emelkedett.
Jurij Csikhancsin, a Rosfinmonitoring vezetője ezeket az állításokat egy orosz médiumnak adott interjúban tette november 1-jén.
A Rosfinmonitoring Oroszország pénzügyi ellenőrző bizottsága, amely a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemért felelős.
Csikhancsin szerint a tranzakciók volumene idén „majdnem megduplázódott”.
Az orosz hatóságok 2022 első kilenc hónapjában mindössze 60 ezer ilyen tranzakciót azonosítottak.
Kriptóhasználat a nyugati szankciók közepette
Oroszországot keményen sújtják a büntető gazdasági szankciók, mióta megszállta Ukrajnát.
A katonai akcióra válaszul az Európai Unió (EU) 2022 októberében általános tilalmat rendelt el az orosz lakosok és szervezetek számára nyújtott kriptoszolgáltatásokra.
A világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance eladta oroszországi üzletágát és kivonult az országból.
Állítólag a Binance megsértette a szankciókat azzal, hogy lehetővé tette az orosz felhasználók számára a tőzsde elérését.
Mindezek fényében érdekes, hogy Oroszországban mind számban, mind volumenben megugrik a kriptotranzakciók száma.
Ugyanakkor a Kreml szoros figyelemmel kíséri az Ukrajnába irányuló kriptopénzek átutalását.
Az egyik vezető orosz hírplatform a múlt hónapban arról számolt be, hogy Oroszország hazaárulással vádol egy állampolgárt, aki kriptovalután keresztül finanszírozta az ukrán haderőket.
Csikhancsin azt is elmondta, hogy bizottsága a hazai partnerekkel együtt fog dolgozni a „fekete címek” – a tiltott tranzakciókban részt vevőnek tekintett kriptotárcák – egységes adatbázisának létrehozásán.
Kriptószabályozás Oroszországban
Chikhanchin azt is mondta, hogy amint Oroszország törvényeket alkot a kriptorendszer szabályozása körül – akár legalizálás, akár tiltás -, jobb lesz.
Hozzátette,
„A kriptopénzeket sajnos aktívan használják a drogkereskedők, terroristák és korrupt tisztviselők. Ezért a kriptopénzek szabályozására vonatkozó döntést (az orosz pénzügyminisztérium vagy az Orosz Bank forgatókönyve szerint) a lehető leghamarabb meg kell hozni”.
A törvényjavaslat a központi bank és a pénzügyminisztérium közötti nézeteltérések miatt akadozik. Míg az előbbi ellenzi a kriptohasználatot, addig az utóbbi engedékenyebb.
Chikhanchin azt is megjegyezte, hogy a digitális rubel projekt kulcsfontosságú, tekintettel arra, hogy a tranzakciók sorrendjében átlátható.
Olvastad már? A Bitcoin (BTC) 36.000 dollár fölé emelkedhet, mit tartogat a jövő?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.