Ez a cikk tegnap megjelent írásunk folytatása. Ha lemaradtál róla, itt elolvashatod
Mi határozza meg a kriptopénzek árát?
A kriptovaluta értékének legfontosabb meghatározói a kínálat és a kereslet.
Ez egy alapvető gazdaságtani elv. Ha a kritpopénzek tokenkínálata magas, a kereslet ellenben alacsony a kereskedők és felhasználók részéről, a kriptovaluta ára csökken.
Ha az adott kriptopénz kínálata korlátozva van, a kereslet pedig magas, az érme értéke növekedni fog.
Ha tehát a piacon hiány van, az felviszi az árakat, ez pedig az egyik tényezője annak, hogy a Bitcoin árfolyama ilyen magasra tudott törni.
A Bitcoin maximális kínálata 21 millió BTC-re van korlátozva – amely viszonylag alacsony a többi érméhez képest – miközben a kereslet az utóbbi pár évben megugrott.
A média vagy a nyilvánosság érzelmei szintén nagy befolyással bírnak a kriptopénzek ára felett.
Ha egy token vagy platform negatív hírnevet szerez, általában azt láthatjuk, hogy az érme ára mélypontra süllyed.
Miközben, ha ugyanannak a tokennek magas szintű támogatottsága van, és jó híre a médiában, az ára szinte biztosan megnövekedik. Ez azt jelenti, hogy az árakat keményen befolyásolja az emberi tényező és a hype.
A kriptopénz árára mindezeken felül az is hatással van, hogy az adott token mennyire hasznos.
Fontos, hogy a mögöttes blokkláncplatform való világbeli problémákat oldjon meg, miközben a proof-of-work (PoW) tokenek kibányászásának nehézsége szintén meghatározhatják az árat – azaz a nagy nehézség azt jelentheti, hogy nehezebb növelni a token kínálatát, amely felfelé nyomja majd az árat, ha a kereslet is megnő.
Hogyan változott a kriptovaluta ára 2017 után?
Ha végignézzük a Bitcoin árát, egy nagyszerű mutatót kapunk arra nézve, hogy hogyan változott az ár 2017 után.
A Bitcoin kevesebb mint 1.000 dollárral indította a 2017-es évet, mélypontjára pedig akkor került, amikor Kína bejelentette, hogy vizsgálatba kezd az ország kriptopénzváltóival kapcsolatban.
Addig a pontig a bitcoinkereskedés nagy része Kínában zajlott, a bitcoin ára pedig a kormány tevékenységének hatására 775 dollárra csökkent, miközben a kriptopénz teljes piaci kapizalizációja 15 milliárd dollár volt.
Az árfolyam aztán sikeresen visszaállt 1.000 dollárra, majd 2017 márciusában újra a pszichológiai határ alá csökkent, amikor a SEC elutasított egy Bitcoin ETF-et. Akkor a piac kapitalizációja ötmilliárd dollárt csökkent két nap alatt.
2017 áprilisában Japán kijelentette, hogy a bitcoin egy törvényes valuta, amely újra 1.000 dollár felé emelte az árat. A kriptopénz teljes piaci kapitaliációja akkor 26 milliárd dollárra növekedett.
2017 áprilisától 2017 júliusáig a Bitcoin fokozatosan közelebb került a 3.000 dollárhoz, a piac kapitalizációja pedig túllépte a 100 milliárd dollárt. Július közepén azonban az ár újra 2.000 dollárra csökkent néhány napra, a Bitcoin/Bitcoin Cash hard forkja miatt.
Ezek a hatások nem tartottak sokáig, olyannyira, hogy 2017 augusztusának végére a Bitcoin majdnem 5.000 dollárra tornázta fel magát, a kriptopénz kapitalizációja pedig megközelítette a 170 milliárd dollárt.
Szeptember 4-én azonban Kína betiltotta az ICO-kat. Ennek ellenére a lépés kevesebb korrekcióval járt, mint várták volna.
2017 szeptemberének közepére 3.300 dollárt ért egy bitcoin, a hónap végére pedig elérte és túllépte a 4.000 dolárt is. A kriptopénz piaci kapitalizációja 150 milliárd dollárra csökkent.
Az árfolyam ezután komoly lendületet kapott. 2017 októberének végére túllépte a 6.000 dollárt, a novembert pedig már csaknem 10.000 dollár/BTC-vel zárta.
2017 decemberének közepére elérte a 20.000 dollárt, az évet azonban 15.000 dollár körül zárta, a kapitalizáció pedig 235 milliárd dollár volt ekkor.
2018 januárjának végére az ár újra 10.000 dollárra jött fel, aztán februárban érte el a 6.000 dolláros árfolyamot.
Februárban egyébként azt is láthattuk, ahogy a bitcoin ára 11.000 dollárra duzzad, a teljes piaci kapitalizáció pedig 500 milliárd dollárt ér el – miután 300 miliárdra csökkent a hónap elején.
Azóta számos hír látott már napvilágot, amely a különféle piacok megnövekedett szabályozásairól és más tiltásokról szóltak – például a Google tiltása a kriptohirdetésekkel szemben.
Ezek mind mind fokozatosan csökkentették az árfolyamot, még ha az néha-néha a felépülés jeleit mutatta is. 2018 júliusának elején a bitcoin ára 6.000 dollár körül mozgott. A kriptopénz teljes piaci kapitalizációja nagyjából 250 milliárd dollár volt.
Milyen pontosak a kriptovaluta árának előrejelzései?
Akárcsak a hagyományos piacokon, itt sem garantálja semmi a jövőre néző árjóslatokat.
Mindazok, akik az ár előrejelzésével próbálkoztak 2018-ra – és tovább – az extrémumok skáláján mozognak mindkét irányban.
Néhányan azt mondták, hogy a bitcoin át fogja törni az egymillió dollárt – ilyen volt John McAfee (McAfee Associates), a CNBC-ből ismert Jim Cramer és Bobby Lee (BTCC-vezérigazgató)
Mások kissé szerényebbek, de még mindig igencsak magas árakat jósolnak – ilyen például Tom Lee, a Fundstrat elemzője, aki szerint az ár év végére 25.000 dollárt, 2022-re pedig 125.000 dollárt ér majd el.
Robert Sluymert, szintén a Fundstrattól 7.000 dolláros célárat jelentett ki. Llew Claasen, a Bitcoin Foundation ügyvezető igazgatója azt mondta, a Bitcoin 2018-ban eléri a 40.000 dollárt.
A skála másik oldalán egyesek a piac összeomlását vizionálják.
A GP Bullhound befektetési szolgáltatásokat nyújtó bank szerint 90%-os összeomlás várható még ezen az éven, miközben Kenneth Rogoff, a Harvard egyik professzora, és az IMF volt vezetője az jósolta, hogy a bitcoin 100 dollárra fog összezsugorodni. Roy Sebagm a Goldmoney Inc. vezérigazgatója azt mondta, a Bitcoin nulla dollárt fog érni a jövőben.
Nyilvánvaló, hogy a kriptopénz árával kapcsolatos jóslatokat nem szabad készpénznek venni, mégis vannak olyan tényezők, amelyek szinte biztosan hatással lesznek a bitcoin jövőbeli árára, illetve az egész kriptopiacra. Ezek a tényezők a következők:
A kriptopénzekkel kapcsolatos szabályozások szintje és természete
A kriptopénzek elfogadásának szintje az elkövetkező években
A kriptopénz határidős piacának növekedési szintje
Az utility tokenek (vagy haszontokenek) és a mögöttes technológia való világ problémáira irányuló megoldásainak képessége.
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.
Hozzászólások lezárva.