Hogyan működnek a kriptopénzek? – 2. rész

Ez a cikk tegnap megjelent írásunk folytatása. Ha lemaradtál róla, itt elolvashatod

Mi határozza meg a kriptopénzek árát?

A kriptovaluta értékének legfontosabb meghatározói a kínálat és a kereslet.

Ez egy alapvető gazdaságtani elv. Ha a kritpopénzek tokenkínálata magas, a kereslet ellenben alacsony a kereskedők és felhasználók részéről, a kriptovaluta ára csökken.

Ha az adott kriptopénz kínálata korlátozva van, a kereslet pedig magas, az érme értéke növekedni fog.

Ha tehát a piacon hiány van, az felviszi az árakat, ez pedig az egyik tényezője annak, hogy a Bitcoin árfolyama ilyen magasra tudott törni.

A Bitcoin maximális kínálata 21 millió BTC-re van korlátozva – amely viszonylag alacsony a többi érméhez képest – miközben a kereslet az utóbbi pár évben megugrott.

A média vagy a nyilvánosság érzelmei szintén nagy befolyással bírnak a kriptopénzek ára felett.

Ha egy token vagy platform negatív hírnevet szerez, általában azt láthatjuk, hogy az érme ára mélypontra süllyed.

Miközben, ha ugyanannak a tokennek magas szintű támogatottsága van, és jó híre a médiában, az ára szinte biztosan megnövekedik. Ez azt jelenti, hogy az árakat keményen befolyásolja az emberi tényező és a hype.

A kriptopénz árára mindezeken felül az is hatással van, hogy az adott token mennyire hasznos.

Fontos, hogy a mögöttes blokkláncplatform való világbeli problémákat oldjon meg, miközben a proof-of-work (PoW) tokenek kibányászásának nehézsége szintén meghatározhatják az árat – azaz a nagy nehézség azt jelentheti, hogy nehezebb növelni a token kínálatát, amely felfelé nyomja majd az árat, ha a kereslet is megnő.

Hogyan változott a kriptovaluta ára 2017 után?

Ha végignézzük a Bitcoin árát, egy nagyszerű mutatót kapunk arra nézve, hogy hogyan változott az ár 2017 után.

A Bitcoin kevesebb mint 1.000 dollárral indította a 2017-es évet, mélypontjára pedig akkor került, amikor Kína bejelentette, hogy vizsgálatba kezd az ország kriptopénzváltóival kapcsolatban.

Addig a pontig a bitcoinkereskedés nagy része Kínában zajlott, a bitcoin ára pedig a kormány tevékenységének hatására 775 dollárra csökkent, miközben a kriptopénz teljes piaci kapizalizációja 15 milliárd dollár volt.

Az árfolyam aztán sikeresen visszaállt 1.000 dollárra, majd 2017 márciusában újra a pszichológiai határ alá csökkent, amikor a SEC elutasított egy Bitcoin ETF-et. Akkor a piac kapitalizációja ötmilliárd dollárt csökkent két nap alatt.

2017 áprilisában Japán kijelentette, hogy a bitcoin egy törvényes valuta, amely újra 1.000 dollár felé emelte az árat. A kriptopénz teljes piaci kapitaliációja akkor 26 milliárd dollárra növekedett.

2017 áprilisától 2017 júliusáig a Bitcoin fokozatosan közelebb került a 3.000 dollárhoz, a piac kapitalizációja pedig túllépte a 100 milliárd dollárt. Július közepén azonban az ár újra 2.000 dollárra csökkent néhány napra, a Bitcoin/Bitcoin Cash hard forkja miatt.

Ezek a hatások nem tartottak sokáig, olyannyira, hogy 2017 augusztusának végére a Bitcoin majdnem 5.000 dollárra tornázta fel magát, a kriptopénz kapitalizációja pedig megközelítette a 170 milliárd dollárt.

Szeptember 4-én azonban Kína betiltotta az ICO-kat. Ennek ellenére a lépés kevesebb korrekcióval járt, mint várták volna.

2017 szeptemberének közepére 3.300 dollárt ért egy bitcoin, a hónap végére pedig elérte és túllépte a 4.000 dolárt is. A kriptopénz piaci kapitalizációja 150 milliárd dollárra csökkent.

Az árfolyam ezután komoly lendületet kapott. 2017 októberének végére túllépte a 6.000 dollárt, a novembert pedig már csaknem 10.000 dollár/BTC-vel zárta.

2017 decemberének közepére elérte a 20.000 dollárt, az évet azonban 15.000 dollár körül zárta, a kapitalizáció pedig 235 milliárd dollár volt ekkor.

2018 januárjának végére az ár újra 10.000 dollárra jött fel, aztán februárban érte el a 6.000 dolláros árfolyamot.

Februárban egyébként azt is láthattuk, ahogy a bitcoin ára 11.000 dollárra duzzad, a teljes piaci kapitalizáció pedig 500 milliárd dollárt ér el – miután 300 miliárdra csökkent a hónap elején.

Azóta számos hír látott már napvilágot, amely a különféle piacok megnövekedett szabályozásairól és más tiltásokról szóltak – például a Google tiltása a kriptohirdetésekkel szemben.

Ezek mind mind fokozatosan csökkentették az árfolyamot, még ha az néha-néha a felépülés jeleit mutatta is. 2018 júliusának elején a bitcoin ára 6.000 dollár körül mozgott. A kriptopénz teljes piaci kapitalizációja nagyjából 250 milliárd dollár volt.

Milyen pontosak a kriptovaluta árának előrejelzései?

Akárcsak a hagyományos piacokon, itt sem garantálja semmi a jövőre néző árjóslatokat.

Mindazok, akik az ár előrejelzésével próbálkoztak 2018-ra – és tovább – az extrémumok skáláján mozognak mindkét irányban.

Néhányan azt mondták, hogy a bitcoin át fogja törni az egymillió dollárt – ilyen volt John McAfee (McAfee Associates), a CNBC-ből ismert Jim Cramer és Bobby Lee (BTCC-vezérigazgató)

Mások kissé szerényebbek, de még mindig igencsak magas árakat jósolnak – ilyen például Tom Lee, a Fundstrat elemzője, aki szerint az ár év végére 25.000 dollárt, 2022-re pedig 125.000 dollárt ér majd el.

Robert Sluymert, szintén a Fundstrattól 7.000 dolláros célárat jelentett ki. Llew Claasen, a Bitcoin Foundation ügyvezető igazgatója azt mondta, a Bitcoin 2018-ban eléri a 40.000 dollárt.

A skála másik oldalán egyesek a piac összeomlását vizionálják.

A GP Bullhound befektetési szolgáltatásokat nyújtó bank szerint 90%-os összeomlás várható még ezen az éven, miközben Kenneth Rogoff, a Harvard egyik professzora, és az IMF volt vezetője az jósolta, hogy a bitcoin 100 dollárra fog összezsugorodni. Roy Sebagm a Goldmoney Inc. vezérigazgatója azt mondta, a Bitcoin nulla dollárt fog érni a jövőben.

Nyilvánvaló, hogy a kriptopénz árával kapcsolatos jóslatokat nem szabad készpénznek venni, mégis vannak olyan tényezők, amelyek szinte biztosan hatással lesznek a bitcoin jövőbeli árára, illetve az egész kriptopiacra. Ezek a tényezők a következők:

A kriptopénzekkel kapcsolatos szabályozások szintje és természete
A kriptopénzek elfogadásának szintje az elkövetkező években
A kriptopénz határidős piacának növekedési szintje
Az utility tokenek (vagy haszontokenek) és a mögöttes technológia való világ problémáira irányuló megoldásainak képessége.

Forrás: cointelegraph.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

2 HOZZÁSZÓLÁS

Hozzászólások lezárva.

Legfrissebb bejegyzéseink

40 millió TRUMP token szabadult fel – 300 millió dolláros készlet nyílt meg: mi vár a TRUMP mémcoinra?

Prémium TRUMP token Az Official Trump (TRUMP) nevű mémérme pénteken, április 18-án 40 millió token felszabadítását hajtotta végre, amelyek összértéke körülbelül 300 millió dollár. A frissen felszabadított mennyiségből...

A BNB iránti kereslet nő, miközben a piaci hangulat javul

Prémium Binance coin A BNB iránt ismét vásárlói kereslet mutatkozik, mivel az általános piaci hangulat pozitív irányba mozdult. Bár az árfolyam jelenleg ellenállásba ütközik a 600 dolláros szint...

Panama City bevezeti a kriptót, mostantól Bitcoinnal is fizetheted az adódat

A közép-amerikai Panama City nagy lépést tett a digitális jövő felé, mostantól nemcsak készpénzzel vagy bankkártyával, hanem Bitcoinnal, Ethereummal és stablecoinokkal is lehet adót, illetéket...

A Bybit nagyot bukott, most sorra zárja be Web3 szolgáltatásait

A népszerű kriptotőzsde a Bybit nehéz döntést hozott. Több Web3 projektjét is leállítja az 1,4 milliárd dolláros hackertámadás után. Tárcák, NFT piacterek és még sok...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.