Hogyan hasonlítsuk a kriptopénzek árait a fiat valutákhoz?
Egyiket sem fedezi semmilyen értéktároló fizikai áru, mint mondjuk az arany.
A kripto- és fiat valuták értéke közötti legnagyobb különbség, hogy a fiat valuták mögött központi kormányok állnak és törvényes fizetőeszközként vannak definiálva.
Értékük alapvetően abból a tényből származik, hogy a központi kormány kijelentette, hogy van értékük, és a tranzakció két részvevője megbízik ebben a kijelentett értékben.
Manapság a legtöbb ország fiat valutarendszerrel működik, amelyben a jegybankok és a pénzügyi tartalékok irányítják a globális pénzellátást, és így közvetett módon felügyelik az inflációt.
A kriptopénzeket másrészről nem irányítja semmilyen központi kormány vagy hatóság, és a legtöbb ország nem fogadja el, mint törvényes fizetőeszközt.
A kriptopénzeknek általában van egy meghatározott maximális számuk, ezért az infláció által történő elértéktelenedés szinte lehetetlen.
A sok eltérés ellenére mind a kriptopénzek, mind pedig a fiat valuták értékét hasonló jellemzők támasztják alá.
Mindkettőt felhasználhatjuk csereeszközként termékek és szolgáltatások vásárlására, és mindkettőnek van egy viszonylagos értéktárolási képessége.
Miért ingadozik annyira a kriptopénzek ára?
Ez még mindig egy születő piac.
A kriptopénzpiac még mindig nagyon újnak számít, a „kriptovaluta” szó hallantán nagyon sokan még mindig nem értik, miről is van szó.
A születő piacoknak számos olyan adottsága van, amelyekből eredendően volatilis.
A korlátozott likviditás egy létező dolog a piacon belül, ha összehasonlítod az olyan stabilabb piacokkal, mint a hagyományos gazdaságok, illetve a devizapiacok.
Hogy tisztán lássunk, a világon létező összes pénz értéke több mint 90 billió dollár, miközben a kriptoipar teljes piaci kapitalizációja 250 milliárd dollár – ez 36.000 százalékos különbség.
A napi kriptopénz-kereskedési volument nagyjából 14 milliárd dollár, miközben a devizapiac napi forgalma az ötbillióhoz közelít. Az eladási és a felvásárlási ár közötti különbözet a devizapiacon a legtöbb esetben néhány forint, míg a kriptopénz kereskedések esetében ez több dollár is lehet.
Mindez arra utal, hogy egy nagyon vékony piacról van szó, amely természetesen nagyon gyorsan mozog, és emiatt növekszik a kriptopénzek árainak volatilitása.
Minden egyes nap nagy számú új elfogadók csatlakoznak a piachoz. 2018 elején a krptopénzváltók arról számolta be, hogy minden nap 100.000 új felhasználóval bővült platformjuk.
Ezek közül az új tagok közül sokak jelentős érdeklődést mutatnak a kriptopénzek árfolyama iránt, mozogjon az lefelé vagy felfelé, amely egy zavaró tényező a piac számára, és tovább növeli a volatilitást.
Végül pedig az ármanipuláció az, amely mindennapossá válhat egy születő piacon.
A központi váltók felügyelik a kriptopénzek áramlását, ebből kifolyólag elvileg képesek lehetnek mesterségesen manipulálni az árakat, hogy megnöveljék bevételüket.
Az effajta manipuláció hatása akkor válik komolyabbá, ha több ezer új piaci szereplőt von be a piacra, akiket így könnyedén kihasználhat.
Továbbá az ármanipulációt nehéz lenne kivitelezni és felügyelni egy nem szabályozott piacon.
A központi váltókkal akad még egy probléma. Nagy összegű kriptót kezelnek és tárolnak, amely azt jelenti, hogy ha hackertámadás éri őket, az jelentős hatással lehet a kriptopénzek árára.
A folytatás ide kattintva érhető el
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.
Hozzászólások lezárva.