Hogyan lehet észrevenni a deepfake kriptós csalásokat

A kriptoipar gyorsan változik, és a befektetőknek sokszor nehéz észrevenni, ha valami nincs rendben.

Ilyesmi könnyen előfordulhat, főleg a deepfake videók esetén, hiszen a technológia ma már ott tart, hogy digitális hasonmást lehet létrehozni bárkiből, és az ember nem tudja, hogy valójában kit is lát a képen. A technológia pedig folyamatosan fejlődik.

Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!

A Halborn blokklánc-biztonsági cég vezetője, David Schwed elmondta, a kriptoiparban fokozott veszélyt jelent a deepfake, hiszen az idő sokszor számít kulcsfontosságú tényezőnek a döntéshozásban.

Ezért számos esetben egyszerűen kevés az idő arra, hogy egy-egy videó valódiságát ellenőrizni lehessen.

A deepfake technológia mesterséges intelligencia segítségével hoz létre teljesen valósághű képet az eredeti fájlok használatával, és többek között arcokat is ki lehet cserélni vele a videókon, fényképeken, vagy éppen a hangokat egy felvételen.

A kriptós csalások esetén pedig sokszor az ismert emberek arcát használják fel arra, hogy hamis videókat készítsenek a meghatározott céllal.

Az egyik ilyen eset pont tavaly novemberben történt az FTX alapítója, Sam Bankman-Fried személyével, akit egy kriptoduplázós csalás népszerűsítésére használtak fel.

Schwed szerint a kriptoipar amúgy is nagyon volatilis, amely további nyomást gyakorol a felhasználókra, hamarabb rá lehet őket venni a cselekvésre, ezért könnyebb célpontot jelentenek az ilyen csalásoknak.

Azt is elmondta viszont, hogy bár a technológia rohamléptekben fejlődik, még messze van a teljesen valósághű megjelenéstől.

„Ha kijön egy videó, amelyben CZ elmondja, hogy egy órán belül leállítják a kiutalásokat a Binance tőzsdéről, akkor mit csinálnál? Kivennéd a pénzed azonnal, vagy eltöltenél egy órát azzal, hogy leellenőrizd a videó valódiságát?”

Figyeljünk a szemre

Schwed szerint a legtöbb esetben a szemmozgás megfigyelésével lehet észrevenni a csalást.

Ha a pislogás nem tűnik természetesnek, akkor nagyon nagy a valószínűsége, hogy hamis videót látunk.

Ennek az az oka, hogy a deepfake elkészítése során a neten nyilvánosan elérhető képeket használnak fel, és ezeken az emberek szeme nyitva van. Így a pislogást a gépnek kell szimulálnia, ez pedig nem túl valósághű.

Személyes videók esetén a visszakérdezés is jó módszer. Ha megkérdezzük a másik felet, hogy például „melyik étteremben találkoztak a múlt héten”, akkor arra csak az igazi személy tud válaszolni.

Szerencsére mára már vannak olyan segédprogramok, amelyek kifejezetten az ilyen manipulált tartalmak kiszűrésére vannak, hiszen a mesterséges intelligencia erre is alkalmas.

A fejlődés pedig ezen a területen is nagy. Ráadásul a régi mondás itt is érvényes, ha egy ajánlat túl szép, hogy igaz legyen, akkor nem igaz.

Csatlakozz Prémium csoportunkhoz, ahol exkluzív tartalmakhoz, elemzésekhez és érdekességekhez nyílik hozzáférésed.

Tavaly a Binance kommunikációs vezetője, Patrick Hillman osztott meg egy blogbejegyzést, amelyben elmondta, hogyan tudták az ő arcát is felhasználni egy deepfake csaláshoz.

Az elkövetők több évnyi videófelvétel, interjúk és tévéhírek segítségével hoztak létre szinte valósághű megjelenést, amellyel a kriptoipar több szereplőjét is be tudták csapni.

Ő is csak azután szerzett erről tudomást, hogy privát üzenetben elkezdték megköszönni nekik a lehetséges Binance listázásokról megosztott híreket.

A közelmúltban a SlowMist, egy másik biztonsági cég adott ki egy jelentést, amelyben 2022-ben összesen 303 blokkláncos csalást azonosítottak, ezeknek pedig majdnem a harmada adathalászat, és más csalások következménye volt.


Olvastad már? Jamie Dimon szerint felhős az ég az USA gazdasága fölött

Forrás: cointelegraph.com

Kiemelt kép: JOTO PR Disruptors

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.

Legfrissebb bejegyzéseink

Ezekre az altcoinokra érdemes figyelni az amerikai stratégiai kriptotartalék kapcsán

Donald Trump elnök döntése, hogy hivatalos amerikai kriptotartalékot hozzon létre, hatalmas izgalmat keltett. Az Államkincstár és a szövetségi ügynökségek április 5-én hozzák nyilvánosságra digitális eszközeiket,...

Az intézményi befektetések állnak szemben a kriptopiac korrekciójától való félelemmel

Miután a kriptopiacok nem tudták eséssel kezdeni a hónapot, most próbálnak alkalmazkodni az újabb negatív trendhez. Ennek eredményeként a bitcoin bikái egy időre 84.000 dollár...

Kulcstényezők, amelyek az XRP árát a 100 dolláros mérföldkő felé terelhetik

Bár a Bitcoin már közel jár a 92.000 dolláros szinthez, és továbbra is erős emelkedő lendületet mutat, az XRP továbbra is nehezen tud áttörni ellenállási...

Az FTX összeomlása óta nem zárt ilyen rossz negyedévet a Coinbase

A tőzsdén jegyzett, amerikai központú Coinbase kriptotőzsde nehéz negyedévet zárt. Ez volt a legrosszabb időszaka a 2022-es FTX-összeomlás óta. A Coinbase részvényei 2025. január 2-án valamivel...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.