A kriptoipar gyorsan változik, és a befektetőknek sokszor nehéz észrevenni, ha valami nincs rendben.
Ilyesmi könnyen előfordulhat, főleg a deepfake videók esetén, hiszen a technológia ma már ott tart, hogy digitális hasonmást lehet létrehozni bárkiből, és az ember nem tudja, hogy valójában kit is lát a képen. A technológia pedig folyamatosan fejlődik.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A Halborn blokklánc-biztonsági cég vezetője, David Schwed elmondta, a kriptoiparban fokozott veszélyt jelent a deepfake, hiszen az idő sokszor számít kulcsfontosságú tényezőnek a döntéshozásban.
Ezért számos esetben egyszerűen kevés az idő arra, hogy egy-egy videó valódiságát ellenőrizni lehessen.
A deepfake technológia mesterséges intelligencia segítségével hoz létre teljesen valósághű képet az eredeti fájlok használatával, és többek között arcokat is ki lehet cserélni vele a videókon, fényképeken, vagy éppen a hangokat egy felvételen.
A kriptós csalások esetén pedig sokszor az ismert emberek arcát használják fel arra, hogy hamis videókat készítsenek a meghatározott céllal.
Az egyik ilyen eset pont tavaly novemberben történt az FTX alapítója, Sam Bankman-Fried személyével, akit egy kriptoduplázós csalás népszerűsítésére használtak fel.
Over the weekend, a verified account posing as FTX founder SBF posted dozens of copies of this deepfake video offering FTX users "compensation for the loss" in a phishing scam designed to drain their crypto wallets pic.twitter.com/3KoAPRJsya
— Jason Koebler (@jason_koebler) November 21, 2022
Schwed szerint a kriptoipar amúgy is nagyon volatilis, amely további nyomást gyakorol a felhasználókra, hamarabb rá lehet őket venni a cselekvésre, ezért könnyebb célpontot jelentenek az ilyen csalásoknak.
Azt is elmondta viszont, hogy bár a technológia rohamléptekben fejlődik, még messze van a teljesen valósághű megjelenéstől.
„Ha kijön egy videó, amelyben CZ elmondja, hogy egy órán belül leállítják a kiutalásokat a Binance tőzsdéről, akkor mit csinálnál? Kivennéd a pénzed azonnal, vagy eltöltenél egy órát azzal, hogy leellenőrizd a videó valódiságát?”
Figyeljünk a szemre
Schwed szerint a legtöbb esetben a szemmozgás megfigyelésével lehet észrevenni a csalást.
Ha a pislogás nem tűnik természetesnek, akkor nagyon nagy a valószínűsége, hogy hamis videót látunk.
Ennek az az oka, hogy a deepfake elkészítése során a neten nyilvánosan elérhető képeket használnak fel, és ezeken az emberek szeme nyitva van. Így a pislogást a gépnek kell szimulálnia, ez pedig nem túl valósághű.
Hey @elonmusk & @TuckerCarlson have you seen, what I assume is #deepfake paid ad featuring both of you? @YouTube how is this allowed? This is getting out of hand, its not #FreeSpeech it’s straight #fraud: Musk Reveals Why He Financial Supports To Canadians https://t.co/IgoTbbl4fL pic.twitter.com/PRMfiyG3Pe
— Matt Dupuis (@MatthewDupuis) January 4, 2023
Személyes videók esetén a visszakérdezés is jó módszer. Ha megkérdezzük a másik felet, hogy például „melyik étteremben találkoztak a múlt héten”, akkor arra csak az igazi személy tud válaszolni.
Szerencsére mára már vannak olyan segédprogramok, amelyek kifejezetten az ilyen manipulált tartalmak kiszűrésére vannak, hiszen a mesterséges intelligencia erre is alkalmas.
A fejlődés pedig ezen a területen is nagy. Ráadásul a régi mondás itt is érvényes, ha egy ajánlat túl szép, hogy igaz legyen, akkor nem igaz.
Tavaly a Binance kommunikációs vezetője, Patrick Hillman osztott meg egy blogbejegyzést, amelyben elmondta, hogyan tudták az ő arcát is felhasználni egy deepfake csaláshoz.
Az elkövetők több évnyi videófelvétel, interjúk és tévéhírek segítségével hoztak létre szinte valósághű megjelenést, amellyel a kriptoipar több szereplőjét is be tudták csapni.
Ő is csak azután szerzett erről tudomást, hogy privát üzenetben elkezdték megköszönni nekik a lehetséges Binance listázásokról megosztott híreket.
A közelmúltban a SlowMist, egy másik biztonsági cég adott ki egy jelentést, amelyben 2022-ben összesen 303 blokkláncos csalást azonosítottak, ezeknek pedig majdnem a harmada adathalászat, és más csalások következménye volt.
Olvastad már? Jamie Dimon szerint felhős az ég az USA gazdasága fölött
Forrás: cointelegraph.com
Kiemelt kép: JOTO PR Disruptors
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!