A Bitcoin (BTC) hitelfelvételi költségei a vezető kriptopénz tőzsdéken, mint a Binance és a Bybit, 2021 óta a legmagasabb pontot érték el, jegyezte meg az IntoTheBlock egy nemrég megjelent bejegyzésében az X-en. Ez a tőkeáttételes kereskedés felfutását jelzi.
Az on-chain szolgáltatónál található adatok szerint március 14-én a Binance és a Bybit BTC Perpetual Swap finanszírozási rátái 0,06%-os, illetve 0,09%-os csúcsot értek el a Binance-en és a Bybit-en.
🚨 Crypto leverage hits new highs: Bitcoin's borrowing costs on Binance & Bybit hit the highest levels since '21. A sign of an overheated market? pic.twitter.com/VFj4OLXCyh
— IntoTheBlock (@intotheblock) March 15, 2024
A magas tőkeáttétel egyenlő a magas finanszírozási arányokkal
A perpetual swaps egyfajta származtatott szerződés, amely lehetővé teszi a kereskedők számára, hogy egy eszköz árfolyamára spekuláljanak anélkül, hogy ténylegesen birtokolnák azt.
A finanszírozási ráta a kereskedők között cserélt díj, amely biztosítja, hogy a perpetual szerződés ára közel maradjon a mögöttes eszköz spot árához.
Amikor egy eszköz finanszírozási rátája megugrik, mint ebben az esetben a BTC kapcsán, az arra utal, hogy szokatlanul nagy a kereslet a long pozíciók iránt a short pozíciókhoz képest.
Ez arra utal, hogy több kereskedő fogad a BTC árfolyamának emelkedésére, mint amennyi a csökkenésére.
Noha ez általában jelentős bikás hangulat jelenlétét jelzi a piacon, a magas tőkeáttétellel végrehajtott kereskedések volumene azt is jelenti, hogy a piac túlhevül.
A nagy tőkeáttételű kereskedés gyakran tükrözi a piaci hangulatot. Amennyiben a kereskedők erősen bikásak, és tőkeáttételt használnak long pozíciók nyitására, ez az érzés felhúzhatja a finanszírozási rátákat.
A BTC finanszírozási rátáinak folyamatos emelkedése azonban bizonyos kockázatokat rejt magában.
A CryptoQuant álnevű elemző március 6-i jelentésében közzétett megállapításai szerint az elemző hangsúlyozta az eszköz finanszírozási rátáinak megugrásának következményeit.
„Ugyanakkor, bár az emelkedő finanszírozási ráták jellemzően a piaci hangulat emelkedését kísérik, a túlzottan magas értékek veszélyesek lehetnek. A megemelkedett kamatlábak növelik a hosszú likvidációs hullámok kockázatát, ami fokozott piaci volatilitást és váratlan korrekciós mozgásokat eredményezhet”.
A finanszírozási kamatlábak emelkedése ráadásul olyan időszakban történik, amikor a piac túlságosan „mohó”.
Ezen írás pillanatában a Crypto Fear & Greed Index 81-es értéket mutat, ami azt jelzi, hogy a piac továbbra is a szélsőséges kapzsiság állapotában van.
Az extrém kapzsiság által vezérelt piacot gyakran fenyegeti a hirtelen visszaesés veszélye, mivel a hangulat gyorsan megváltozhat.
A negatív hírek vagy a piaci dinamikában bekövetkező változás eladási hullámot indíthat el, mivel a befektetők igyekeznek csökkenteni a veszteségeiket, ami piaci korrekcióhoz vezethet.
A cikkírás idején a BTC 66.800 dolláron cserélt gazdát a CoinGecko adatai szerint.
Olvastad már? A Bitcoint „évtizedekig, nem napokig” kell tartani, mondja a vezérigazgató
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.