A kínai digitális jüan kezelésére szolgáló tárca-applikcióból felkerült az internetre egy hamisított példány, és az áldozatok minden pénzüket elveszíthetik, ha ezt telepítik az eszközükre.
A Kínai Ipari és Információtechnológiai Minisztérium nyilatkozata alapján a hamis appot nem sikerült teljesen megegyezőre elkészíteni, így a felhasználók észre tudják venni a gyanús jeleket.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Az app amellett, hogy ellopja a felhasználók pénzét, minden adatukat is lementi.
A nyilatkozatbl kiderül, hogy a hamis app neve kissé eltér a hivatalos tárca elnevezésétől, és emellett a verziószáma is különbözik.
A logó esetében szintén lehet látni apró eltéréseket, amelyek első ránézésre nem is biztos, hogy feltűnnek, de ha valaki jobban szemügyre veszi a grafikát, akkor láthatóak a különbségek.
A minisztériumi nyilatkozatból semmiféle más információ nem derül ki, így nem lehet tudni, hogy milyen lépéseket tettek a csalás leállítására, indult-e nyomozás, vagy, hogy lehet-e tudni, hogy kik állnak a próbálkozás mögött.
Az esetről elsőként jelentést adó hírügynökségek nem tudták megtalálni a hamis appot a Google Play vagy az App Store platformján.
A digitális jüan esetében nem ez az első eset, amikor hamisításra derül fény.
2021-ben és 2022-ben is fény derült már ilyen próbálkozásokra, és a tavalyi Kínai Digitális Pénzügyi Fórumon a Kínai Népbank korábbi vezetője, Zhou Xiaochuan úgy nyilatkozott, hogy a csalások száma vélhetően növekedni fog, mivel a technológiai bárki számára hozzáférhető, és nem igényel nagy költségeket.
Így jövedelmező lehet a törvénysértés, ez pedig Zhou szerint intő jel kellene, hogy legyen a digitális pénzeket fejlesztők számára.
Kína országos szinten komoly lépéseket tesz a kriptoipar ellen, ennek ellenére számos esetben indult tőlük nagy veszteségekkel járó csalás vagy átverés.
Tavaly decemberben az információk alapján egy 2,2 milliárd dolláros összeget feldolgozó tőzsdei bűnszervezetet számoltak fel, amelyek külföldi platformok segítségével igyekeztek tőkét kivonni az országból.
🔥FRAUD ALERT🔥 One of many articles sponsored by "#YUANPAY" a fake #crypto posing as the #digitalyuan! You can't buy e-CNY!@Wales247 @rhys247 due diligence!@psb_dc @BetaMoroney@efipm @BrettKing@spirosmargaris@enricomolinari#fintech #finserv https://t.co/FHQEskYEhE
— Richard Turrin (@richardturrin) September 8, 2022
A kínai hatóságom kriptóellenes kampányaiban központi szerepet játszanak az adatvédelmi és a pénzmosási aggodalmak, de sokan úgy vélik, hogy a valódi indok a tőkekimentés megakadályozása.
A digitális jüan viszont terjedőben van, és 2023-ban már elérte az összesített 250 milliárd dolláros tranzakciós forgalmat.
Ráadásul tavaly először történt meg, hogy a bíróság lefoglalt egy digitális jüan tárcát egy polgári perrel kapcsolatosan.
Olvastad már? A Solana, és a Cardano állapotának értékelése, a Meme Moguls a figyelem központjában
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.