A piaci elemzők szerint az Ethereumon létrejövő végtelen számú token és layer-2 hálózat hozzájárult ahhoz, hogy az Ethereum (ETH) gyenge teljesítményt nyújtson befektetésként.
Az Ethereum (ETH) befektetési eszközként nyújtott gyenge teljesítménye továbbra is kritikákat és találgatásokat vált ki a kriptoközösségben.
Sokan csalódottságuknak adnak hangot az Ethereum hálózat jelenlegi irányával kapcsolatban.
Quinn Thompson, a Lekker Capital makro hedge fund alapítója szerint az ETH mostanra teljesen halott lett mint befektetés.
Míg egyes elemzők és piaci szereplők nem értenek egyet vele, mások támogatják az álláspontját, és meg is indokolják, miért.
Az ETH halott mint befektetés
Álláspontját alátámasztva Thompson kiemelte, hogy az ETH – amelynek piaci kapitalizációja 225 milliárd dollár – csökkenő tranzakciós aktivitást, felhasználói növekedést, díjbevételt és összbevételeket produkál.
The social consensus among .eth’s in favor of excess tokens was because the creation of endless L2s, staking, restaking, DA, etc etc all enriched their pockets on the way up but no one wants to face the music now that the market is saying that was a mistake.
— Quinn Thompson (@qthomp) March 28, 2025
Bár az Ethereum hálózatnak továbbra is van haszna, szerinte befektetésként már halott.
„Befektetési szempontból nincs itt lehetőség. Mint hasznos hálózat? Igen. Mint befektetés? Teljesen kizárt” – fogalmazott a Lekker Capital alapítója.
Thompson véleményét osztja Nic Carter is, a Coinmetrics blokklánc-adatgyűjtő platform társalapítója és a Castle Island Ventures kriptós kockázatitőke-társaság partnere. Carter szerint az ETH halott befektetésként – méghozzá saját hibájából.
Szerinte a fő ok az, hogy az Ethereum layer-2 hálózatai mohón elszívják az értéket a fő láncról, és a közösségi konszenzus szerint teljesen rendben van a végtelen számú token létrehozása az Ethereum ökoszisztémájában.
Carter úgy véli, az ETH-t „saját tokenjeinek lavinája temette maga alá”.
Az elemzők a L2-ket, a VC-ket és a bitcoin maximalistákat hibáztatják
Carter bejegyzésére reagálva Thompson hozzátette, hogy az a közösségi konszenzus, amely elfogadta a végtelen tokenképzést, azért jött létre, mert az újabb és újabb layer-2 láncok, staking- és restaking-protokollok hatalmas vagyonhoz juttatták a fejlesztőket és csapattagokat.
Most azonban, hogy a helyzet kedvezőtlenre fordult, senki nem akarja elismerni, hogy tévedtek – még akkor sem, ha a piac egyértelműen jelzi, hogy hiba történt.
Egy álnéven nyilatkozó elemző szerint a „Solana csalók” és a bitcoin maximalisták örültek a végtelen számú token létrehozásának Ethereumon.
Mivel a kockázatitőke-befektetők nem tudták „hypolni” az ETH-t, inkább végtelen számú új layer-1 láncot támogattak, hogy azokat a kisbefektetőkre zúdíthassák.
„Ha a közösség egységesen ETH mögé állt volna, az Ethereum önmagában is erős lett volna, és nem lett volna szüksége külső bankokra vagy intézményekre. De a bitcoin maximalisták túlságosan is féltek tőle, mert az ETH az, ami a bitcoin szeretne lenni – csak jobban” – fogalmazott az elemző.
A cikk írásának idején az ETH árfolyama körülbelül 1830 dollár volt, ami közel 50%-os visszaesést jelent egy év alatt.
Olvastad már? Elon Musk újabb nagy dobása az X és az xAI egyesülése
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.