Egy iráni tisztviselő nemrégiben elmondta, hogy a BRICS által tervezett, aranyfedezetű közös valuta előnyös lenne Irán számára, és ezzel párhuzamosan gyengítené a dollárt is.
Rasoul Mousavi a Külügyminisztérium Dél-ázsiai Részlegének a vezetője, és a Press TV értesülései szerint egy vasárnapi interjúban fogalmazott úgy, hogy egy közös BRICS valuta rendkívül előnyös lenne Irán számára.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A BRICS jelenlegi tagjai között megtaláljuk Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát, és Dél-Afrikát.
A múlt héten egy orosz hírügynökség számolt be arról, hogy az orosz kormányzat hivatalosan is támogatja egy aranyfedezetű BRICS-valuta létrehozását.
A különböző sajtóhírek alapján a BRICS idei nyári csúcstalálkozóján ezt a kezdeményezést hivatalosan is bejelentik majd. Mousavi szerint egy ilyen pénznem hatása majdnem beláthatatlan lenne.
„Alapjaiban változtatná meg a nemzetközi kereskedelem jelenlegi felállását. A BRICS által létrehozandó saját valuta már most 41 ország hivatalos támogatását élvezi. Az euró és a dollár legyengülne, és az olyan országok, mint Irán, hatalmasat nyernének ezen. Az aranyfedezet miatt minden aranytulajdonos jól járna, a vagyonuk megnövekedne.”
Mousavi sokakkal együtt úgy véli, egy ilyen pénz kedvező változásokat hozna Iránnak, és le tudná gyengíteni az amerikai dollár befolyását a nemzetközi pénzügyekben, a BRICS, mint gazdasági blokk egyelőre még nem tett semmiféle hivatalos bejelentést arról, hogy ténylegesen elkezdték egy ilyen pénzrendszer kialakítását.
A BRICS bankként is emlegetett New Development Bank elnökhelyettese, Leslie Maasdrop a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy egy olyan közös BRICS-valuta, amely alternatívaként szolgálhat a dollár kiváltására, a közép-hosszú távú tervek között szerepel.
Mindezen nézetek ellenére a szakértők között az az elterjedt meggyőződés, hogy egy ilyen pénznem létrehozása, és a sikeres bevezetése gyakorlatilag eltűntetné a dollár hegemóniáját a világgazdaságban.
A BRICS esetén pedig tovább nőne a tagállamok befolyása, valamint vélhetően a számuk is bővülne a tervek alapján, ahogyan jelenleg is több jelölttel folynak a csatlakozási tárgyalások.
Olvastad már? Korábbi SEC elnök szerint nehéz lenne ellenállni a Bitcoin ETF jóváhagyásának
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!