Anglia leggazdagabb élő művésze, Damien Hirst 10 millió dollárnyi saját festményt égetett el, szó szerint, hogy a továbbiakban azoknak kizárólag a digitális változata maradjon meg.
A saját NFT projektje a „The Currency” nevet kapta. A csütörtökön élőben közvetített esemény során az alkotó a saját londoni galériájában több száz festményét égette el, amelyeknek így már csak a token-változata létezik.
A The Currency projekt tavaly indult, 10 ezer egyedi NFT-t tartalmazva, amelyek mindegyike egy valódi, fizikai festményt reprezentál.
Ez tekinthető Hirst első próbálkozásának, amely hibridizálja a fizikai és a digitális művészet világát.
A gyűjteménybe tartozó festmények vásárlói egy évet kaptak, hogy eldöntsék, az NFT-t akarják birtokolni, vagy becserélik azt a fizikai példányra.
Júliusban lejárt a határidő, 5149 festményt eljuttattak a tulajdonosaikhoz, a fennmaradó 4851 pedig digitálisan létezik tovább.
A kollekcióból még meglévő festmények egészen addig lesznek égetve, míg a kiállítás tart.
A sajtónak nyilatkozva Hirst megosztotta a gondolatait, és elmondta, milyen érzés látni, hogy megsemmisül, amit alkotott.
„Meglepő, de jobb érzés látni ezt, mint amilyenre számítottam. Sokan azt hiszik, hogy én most több millió dollárnyi műalkotást égetek el, de valójában nem ez történik. Egyszerűen átalakítom ezeket a festményeket digitális NFT-vé, mégpedig a fizikai változat elégetésével. Az alkotás értéke, amelyet amúgy is nagyon nehéz pontosan meghatározni, nem veszik el, hanem a fizikai tárgyról átkerül a digitális tokenre.”
Hirst művei elérhetők az Opensea piacterén is, a jelenlegi legalacsonyabb ár pedig 5 ETH, azaz nagyjából 6500 dollár körül mozog.
A legutóbb kalapács alá került mű a V-Day, amely 5,08 etherért cserélt gazdát.
Olvastad már? Bitcoin-elemzők és -kereskedők szerint a BTC alacsony volatilitása csak „vihar előtti csend”
Forrás: cointelegraph.com