Mivel a BTC nem kapcsolódik a hagyományos pénzügyekhez, és nem lehet erőszakkal eladni a pénzügyi veszteségek fedezésére, az árfolyam nem biztos, hogy „összeomlik”, ha globális tőzsdei összeomlás következik be.
A Bitcoin (BTC) volatilitásának, a rendszeresen előforduló jelentős áringadozásoknak az egyik oka a felhasználási esetek közötti eltérés.
Egyes szakértők „digitális aranynak”, egy valóban ritka és tökéletes értéktárolónak (SoV) tartják. Mások a Bitcoint technológiai projektnek vagy egyfajta szoftvertípusnak tartják a megfelelő hálózattal.
Salvador törvényes fizetőeszközként való elfogadása valószínűleg a Lightning Network által biztosított csereeszköz (MoE) funkciót fogja bizonyítani.
A második rétegű skálázási megoldás azonnali és őrülten olcsó átutalásokat tesz lehetővé, bár rendszeres, a láncban végrehajtott tranzakciókat igényel, hogy belépjen vagy kilépjen valaki ebből a párhuzamos hálózatból.
Ahogy ezek a Bitcoinról szóló narratívák idővel változnak, úgy változik a BTC és a hagyományos eszközök közötti korreláció is.
Például voltak tartósan erős korrelációs időszakok az arannyal.
A 2020. márciusi összeomlás szinte minden eszközosztály számára pusztító volt, de ezt követően a hat-hét hónapot követő helyreállítási minta gyakorlatilag azonos volt az arany és a Bitcoin esetében.
Érdekes módon 2021-ben éppen ellentétes mozgás következett be, ami fordított korrelációt mutatott a két eszköz között.
A Bitcoin a technológiai részvények helyettesítője?
Másrészt a Bitcoin elkezdte utánozni a hongkongi részvénypiacot, a Hang Seng Index (HSI) által mért értékeket.
Ennek legfőbb alkotóelemei közé tartozik a Tencent, az Alibaba és a Meituan, amelyek milliárdos ázsiai technológiai vállalatok.
A befektetők szemléletének ez a változása – az arany árának követéséről a technológiai részvények felé – felveti a kérdést, hogy a Bitcoin vajon alámerül-e a Hang Seng elmúlt 90 napban látott, lefelé irányuló mozgásának.
Szeptember 14-én Kína második legnagyobb ingatlanfejlesztője, az Evergrande Group bejelentette, hogy az eladások jelentős visszaesése miatt a vállalat kénytelen elhalasztani az adósságával kapcsolatos kifizetéseket.
Ennek az egyetlen vállalatnak több mint 300 milliárd dollárnyi kötelezettsége van, és az elemzők szerint ez komoly hatással lehet a szélesebb piacra.
Augusztusban a kínai kiskereskedelmi forgalom 2,5%-os csalódást okozott az előző évhez képest, miközben a befektetők 7%-os növekedést vártak.
Nyilvánvaló, hogy a növekedést és a gazdaságot 2020-ban erősen befolyásolta a kormányok covid-19 járványra adott reakciója.
Figyelembe kell azonban venni, hogy a legbefolyásosabb központi bankok 2020 első negyedéve óta nulla közeli vagy akár negatív kamatlábakat alkalmaznak.
Így ha a gazdaság nem tud lendületet venni a több billió dolláros ösztönzőcsomagok közepette, akkor nem sok mindent lehet tenni az általános részvénypiaci korrekció és az adósságpiacok esetleges veszteségeinek megelőzésére.
A probléma a következő: a Bitcoin lehet, hogy 12 éves, de még soha nem szembesült jelentős gazdasági válsággal, legalábbis olyannal, ami a több mint 250 billió dolláros globális adósságpiacokat veszélybe sodorta volna.
Ezért bármilyen elemzés vagy becslés valószínűleg nem fog hiteles értékelést adni.
A bitcoint kevésbé befolyásolhatja egy piaci összeomlás
A kriptopénznek azonban van egy előnye a hagyományos piacokkal, például a kereskedelmi ingatlanokkal, részvényekkel és kötvényekkel szemben.
A hitelezők elárverezik ezeket az eszközöket, ha az ügyfelek nem fizetnek, és ez további nyomást jelent, mivel a banknak vagy intézménynek nem áll érdekében megtartani azokat.
Másrészt általánosságban elmondható, hogy a Bitcoin és a kriptovaluták nem használhatók biztosítékként.
Ami a származékos piacokon milliárdos nagyságrendű Bitcoin-futures likvidálásokat illeti, azok csak szintetikus eszközök.
Kétségtelen, hogy ezek az események hatással lesznek az árfolyamra, de a nap végén a tényleges BTC a derivatívák tőzsdéjén marad. Kizárólag a long (vevői) egyenlegről a short (eladói) számlára kerül.
Amíg a Bitcoin nem rögzül teljesen a pénzügyi piacokon, és nem fogadják el biztosítékként és betétként, addig a kriptopénz közép távú rendszerszintű kockázata alacsonyabb, mint a hagyományos piacé.
Olvastad már? A Coinbase ismét az USA kormányának fog dolgozni
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.