Peter Schiff közgazdász bírálta Donald Trump amerikai elnök elképzelését, miszerint a kamatok csökkentése segíthet az USA-nak az importfüggő gazdaságról a gyártásra való átállásban.
Schiff azzal érvel, hogy a kamatemelés – nem pedig a csökkentés – vezethetne el ehhez a váltáshoz.
A legutóbbi megjegyzések Schifftől származnak, aki egyre kritikusabban viszonyul a Trump-kormány politikájához.
Néhány órával azután hangzottak el, hogy az amerikai elnök ismét felszólította a Fed elnökét, Jerome Powellt a kamatok csökkentésére.
Trump közösségi oldalán azt írta: ha nem csökkentik a kamatokat, az veszélybe sodorhatja a gazdaságot.
Powell azon a véleményen van, hogy Trump politikája magasabb inflációhoz és lassabb növekedéshez vezethet. Ennek ellenére a Federal Reserve elnöke ellenállt a kamatcsökkentési felhívásoknak.
Ragaszkodott ahhoz, hogy csak a kockázatok és adatok alapos elemzése után cselekedjen. Ezzel a hozzáállással kiváltotta az elnök haragját, aki azzal vádolta Powellt, hogy célja az ellenlábas politikusok támogatása.
Egyes megfigyelők szerint Trump legutóbbi támadásai Powell ellen megingatták a piacokat, amelyeket már így is sújtanak a vámintézkedései.
Más Trump-kritikusok, például Elizabeth Warren szenátor, figyelmeztettek, hogy a gazdaság súlyos következményekkel nézhet szembe, ha Powellt eltávolítják a Fed éléről.
Közben Schiff április 22-i X-bejegyzésében azt írta, hogy ha előre levágják a kamatokat, ahogy Trump követeli, az épp az ellenkező hatást váltja ki.
„Akik alacsonyabb kamatlábakat sürgetnek, hogy enyhítsék az átmenet fájdalmát az amerikai gazdaságban, tévednek. Az importtól a gyártás felé való elmozdulás nem megy végbe magasabb kamatok nélkül. Az alacsony kamatok épp akadályozzák ezt a célt” – írta a közgazdász.
Amikor azonban egyik követője azt javasolta, hogy a kamatlábak nullára csökkentése segíthetné az amerikai gazdaságot az ipari átállásban, Schiff így válaszolt: „Ez pont hogy megakadályozza.”
A Dow olyan teljesítményre készül, mint a nagy gazdasági világválság idején
Egy másik bejegyzésben Schiff egy új trendet emelt ki: „a pénz az amerikai részvényekből a külföldi részvényekbe áramlik”.
Ez a tendencia húsvéthétfőn, április 21-én is megfigyelhető volt. Aznap a legtöbb külföldi részvény emelkedett, sok új 52 hetes csúcsot ért el.
Ez éles ellentétben állt az amerikai részvények nagy eladásával. A Dow Jones ipari átlag ekkor tovább esett.
A Kobeissi Letter hírlevél április 22-i X-bejegyzése szerint a Dow „jelenleg a legrosszabb áprilisi teljesítmény felé tart 1932 óta, a nagy gazdasági világválság idejéből”.
Schiff eközben visszautasítja azt az elképzelést, hogy Trump egyedül vetett volna véget az amerikai kivételességnek a vámokkal kapcsolatos politikájával.
„Nem minden az ő hibája. Csak katalizátorként szolgált ahhoz, ami amúgy is bekövetkezett volna. Ez a katasztrófa évtizedek óta érlelődött. Tudom, mert végig tisztában voltam vele, hogy eljön. Csak azt nem tudtam, hogy ennyi időbe telik, mire bekövetkezik” – mondta Schiff.
Olvastad már? Jelentős elmozdulás várható a Cardano árfolyamában a piaci adatok alapján
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.