Erőmű a zsebedben: ezt tudják a legújabb mobil akkumulátorok

-

Bár az új mobilok megjelenésekor a reflektorfényben leginkább az új hardveres képességek, a kamerák és egyéb látványos frissítések állnak, sokan kíváncsiak arra, melyik telefon bírja végre újra egy hétig egyetlen feltöltéssel. Nézzük, hogy állunk ezzel manapság!

Bár az új mobilok megjelenésekor a reflektorfényben leginkább az új hardveres képességek, a kamerák és egyéb látványos frissítések állnak, sokan kíváncsiak arra, melyik telefon bírja végre újra egy hétig egyetlen feltöltéssel. Nézzük, hogy állunk ezzel manapság!

Amikor megjelentek az első okostelefonok, hamar óriási sikertörténetté váltak, hiszen jóval többet tudtak, mint az addigi, leginkább csak telefonálásra és SMS-küldésre (na jó, meg a kígyós játékra) használt elődeik.

Egyetlen tulajdonságukat azonban sok kritika érte: míg egy egyszerű, nyomógombos készülék egy feltöltés után akár egy hétig is kiválóan dolgozott anélkül, hogy lemerült volna, egy okostelefon nagyjából egy, maximum két napig bírta.

Ráadásul bármennyit fejlődött is a technológia, ez az időtartam azóta is nagyjából változatlan.

Persze mobil és mobil között is van különbség az akku tekintetében, de a gyártók egyelőre inkább az energiagazdálkodás hatékonysága, valamint a töltés kényelme és gyorsasága terén igyekeznek fejleszteni.

De miért is alakult ez így, és ha már itt tartunk, melyek az akku és töltés szempontjából legjobb telefonok?

Nem visszalépés, sőt!

Elsőre tehát azt gondolhatnánk, a modern okostelefonok az akkuhasználat szempontjából rosszabbak az egykori nyomógombos elődöknél, pedig ez távol van az igazságtól.

Egyszerűen arról van szó, hogy egy mai készülék úgy aránylik egy ezredforduló környékén használt telefonhoz, mint egy űrhajó az első Ford T-modellhez.

Egy nyomógombos készülék energiafogyasztását csak egy apró, fekete-fehér, néhány karakter megjelenítésére képes kijelző, valamint az alapvető kommunikációra képes hardver terhelte.

Ma azonban egy alapszintű mobilon is ott egy olyan felbontású érintőképernyő, mint amilyet a számítógépek monitorai is használnak, a hardver pedig szintén PC-khez közelítő teljesítményt nyújt, ezerféle funkciót ellátva a fényképezéstől a videós beszélgetéseken át a játékokig.

Tehát nem az akkumulátorok lettek rosszabbak, hanem a készülékek váltak sokrétűbbekké, ami bizony jelentősen megnöveli a fogyasztásukat is.

Az akkumulátorok egyébként eközben is fejlődtek: az ezredforduló környékén még gyakoriak voltak a nikkel-kadmium alapú megoldások, amelyeket időnként nem ártott „kisütni”, teljesen lemeríteni, és az élettartamuk is erősen korlátos volt.

Ma már lítiumra épülő akkukat találunk a mobil eszközökben, amelyeket komolyabb élettartamra terveztek, és ezekkel gyors minőségromlás nélkül megtehetjük azt is, hogy csak pár percig töltjük őket. Egy nikkel-kadmium akkuval felszerelt mai telefon nem is bírná túl sokáig a kiképzést…

Hogyan srófolható maximumig az akkumulátor ereje?

Amikor új telefont keresgélünk, az akkumulátor erejéről az első közelítést az adhatja meg, milyen kapacitás-értéket jelöl a gyártó.

A milliamperórában (mAh) megadott értékből értelemszerűen minél nagyobb a jó, de persze ez nem minden.

A középkategóriás készülékekbe manapság 3000-5000 mAh környéki kapacitású áramforrások kerülnek, egyes csúcsmodellekbe ennél nagyobb is juthat, de például az iPhone 15-ben „csak” 3349 mAh, az iPhone 15 Plus modellben pedig 4383 mAh az akku kapacitása.

Nem mindegy ugyanis, hogy maga a telefon milyen gazdaságosan kezeli az erőforrásokat.

Az újabb, főként prémium és felső-középkategóriás modellekben például már egyre több olyan hardveres és szoftveres megoldást lehet találni, amelyek arra hivatottak, hogy a lehető legjobban optimalizálják az energiafelvételt.

A modern mobilchipekben több mag dolgozik egyszerre, de nem mindegyik egyidejűleg: az átlagos erőforrásokat igénylő feladatokhoz, például böngészéshez, zenehallgatáshoz a gyengébb teljesítményű, de keveset is fogyasztó processzormagok pörögnek fel, az erősebbeket csak a hardverigényes folyamatok, például játék vagy nagyfelbontású videólejátszás esetén használja a készülék.

Emellett ma már az operációs rendszerek szintjén is egyre több segítséget kapnak az akkumulátorok, például a rég használt folyamatok automatikus leállításával, a kijelző halványításával és egyéb trükkökkel.

A megoldás: töltsünk okosan!

A jelenlegi, lítium alapú akkumulátor kapacitása ugyan még fokozható, de már nem sokszorosára.

Addig tehát, amíg valami teljesen új technológia nem váltja le őket, a gyártók más irányból segítenek abban, hogy a telefonok áramgfogyasztása a lehető legkevesebb kellemetlenséget okozza.

A legfontosabb út a töltési módszerek fejlesztése. Ma már a középkategóriában is általánosnak számít, hogy egy telefon képes valamilyen szintű gyorstöltésre.

Ezt általában a töltő wattban megadott teljesítményével jelzik, de persze itt is érdemesebb azokat a gyártói információkat (és független teszteket) figyelembe venni, amelyek azt mondják meg, hogy egy lemerülés-közeli állapotban lévő készüléket hány perc alatt tudunk 100 százalékig tölteni.

Itt is különféle utak vannak, egyes gyártók a nyers erőre esküsznek, míg másoknál az a megoldás, hogy nulláról a kapacitás feléig villámgyorsan felpumpálható a készülék, és a maradéknál vált óvatosabbra a sebesség.

Az akkumulátorok tehát nagyjából változatlan tempóban merülnek, de jóval kevesebb ideig kell egy fali csatlakozó mellé ragadnunk.

Az akkumulátorok jövője – lesz megint olyan mobil, ami egy hétig bírja?

A fenti szoftveres és gyorstöltési trükkök persze nem jelentik azt, hogy a laborokban feladták az akkumulátorok forradalmasítását.

Ma is folynak olyan tesztek, amelyek már akár prototípusok szintjén jóval tovább üzemelő, erősebb akkukat eredményeznek.

Itt is több fejlesztési út létezik, többek között ígéretes a szén egyik speciális változatát, a grafént felhasználó módszer.

Jelenleg azonban még nincs olyan szinten egyik újdonság sem, hogy teljes biztonságban, mobilokhoz való méretezésben, és főként gazdaságos sorozatgyártásra készen lehessen őket gyártani.

Hogy erre mikor kerül sor, minden szakértő másként látja, de az biztos, hogy még nem egy-két éven belül kell erre számítani.

A tíz éves intervallum azonban már akár tartható is lehet egyesek szerint, szóval még megérhetjük, hogy a telefonjaink újra egy hétig vagy akár tovább rendelkezésre állnak anélkül, hogy fali csatlakozó után kelljen kutatni.

Akku-tippek

Végül álljon itt néhány alapvető tipp, amellyel könnyen kiválaszthatjuk a leghatékonyabb akkumulátorral szerelt, egy feltöltéssel legtovább működő készülékeket:

  • Ne csak az akku kapacitását figyeljük, hanem annak is nézzünk utána, hogy a gyártó (és a tesztelők) szerint különféle felhasználási módok mellett meddig bírja valójában a telefon.
  • Ha a készülék képes valamilyen gyorstöltési módszerre, vásároljuk meg hozzá a megfelelő gyorstöltőt. Figyeljünk oda, hogy nem mindegyik gyorstöltési szabvány kompatibilis minden telefonnal, tehát válasszuk lehetőleg a mobil gyártójától származó töltőt.
  • Az akku kapacitása az életkora függvényében lassan csökken, épp ezért igyekezzünk kímélni. A modern akkumulátorokat nem érdemes teljesen lemeríteni, és a legtöbben azt ajánlják, inkább kisebb szakaszokban töltsük, ha épp van rá pár percünk. Emellett az appok használatával, a kijelző fényerejével is bánjunk óvatosan, ez szintén növelheti az üzemidőt és az élettartamot.
  • Hosszabb utakra érdemes beszerezni egy útitöltőt: ez gyakorlatilag egy olyan mobil akkumulátor, amelyet otthon szintén feltölthetünk a telefonhoz hasonlóan, és út közben, ha épp nincs csatlakozó a közelben, erről tölthetjük fel a mobilunkat.

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Íme két altcoin, amelyek hasonló árfolyamot érhetnek el az ADA-hoz, ha az 5 dollárt eléri 2025 közepe előtt

Vendégbejegyzés A Cardano (ADA) 1,05 dollár fölé emelkedik, a Shiba Inu (SHIB) javulást mutat, a Minotaurus (MTAUR) előértékesítése pedig 0,00008138 dollárnál ragyog! Mivel a Cardano (ADA) 1...

Beindult a Catslap airdrop-eső, 100 ezer dollár sorsa dőlt el

A Catslap Slap-to-Earn Slapdrop ranglistáján már te is meg tudod nézni, hogy ki az a legjobb 10 játékos, akik egyenként 10.000 USDT nyereményben részesülnek. Forrás: X A...

Donald Trump január 20-i beiktatása felpezsdíti a Bitcoin-tartalékról szóló vitákat: Megugrik az árfolyam?

Ahogy Donald Trump január 20-i hivatalba lépése közeleg, a figyelem a Bitcoinra összpontosul. Sokan úgy vélik, hogy Trump pro-kripto politikái jelentős áremelkedéshez vezethetnek, miközben egy...

Ismét fellebbez a SEC az XRP ellen – most egy 2023-as döntést támadtak meg

A Ripple Labs és az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) közötti jogi csata új fordulatot vett, miután a SEC hivatalosan megfellebbezett egy kulcsfontosságú, 2023 júliusában hozott döntést. Analisa...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.