A ConocoPhilips nemzetközi olaj- és gázipari óriáscég megmártózik a bitcoin bányászatában, hogy így szüntesse meg a gázégetés pazarló gyakorlatát.
A CNBC beszámolója szerint a vállalat jelenleg egy kísérleti programot működtet az olajban gazdag észak-dakotai Bakken régióban.
Ahelyett, hogy elégetné a felesleges gázt, amely az olajfúrás mellékterméke, az úgynevezett fáklyázás helyett, a vállalat eladja azt egy bitcoin-bányásznak, hogy az üzemanyagként használja fel.
A „rutinszerű fáklyázás” környezeti hatásairól szólva a vállalat képviselője kijelentette, hogy a bitcoin-bányászatba való belépésről szóló döntés a vállalat azon átfogó célját tükrözi, hogy a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2030-ig csökkentse és „végül megszüntesse a rutinszerű fáklyázást”.
A ConocoPhillips 2021-es prezentációjának egyik diáján a vállalat kijelentette, hogy „folyamatosan arra összpontosít”, hogy a gázgyűjtési projektek 2025-re elérjék a rutinszerű fáklyázás nulláját.
ConocoPhillips testing out bitcoin mining in the Bakken
Good find from @EnergyInfraBro $COP pic.twitter.com/Gk5tRJCbrh
— Collin McLelland 🏴☠️ (@FracSlap) September 23, 2021
A bitcoin-bányászat egyedülálló és jövedelmező megoldást kínál a rutinszerű fáklyázás problémájára, amely akkor fordul elő, amikor a bányavállalatok véletlenül földgázképződményekbe ütköznek olajfúrás közben.
Míg az olajat bárhol fel lehet szippantani és begyűjteni, a földgáz begyűjtéséhez csővezeték-infrastruktúrára van szükség.
Ha a bányászok a csővezetéktől jelentős távolságban gázra bukkannak, a vállalatok kénytelenek elégetni vagy „fáklyázni” a gázt, ez pedig végső soron veszteséges és környezetkárosító eljárás.
Ahelyett, hogy hagynák, hogy a gáz kárba vesszen, a bányászok kriptobányászati berendezésekkel teli szállító konténereket vagy pótkocsikat helyeznek el egy olajkút közelében, és a gázt a berendezéseket működtető generátorokba vezetik.
A ConocoPhillips nem hozta nyilvánosságra, hogy melyik bitcoin-bányásznak ad el, és azt sem, hogy az előzetes kísérlet mióta tart.
Egy másik amerikai olaj- és gázkitermelő, a Crusoe Energy szintén kihasználta a bitcoin-bányászatot, mint a kibocsátás nyereséges csökkentésének lehetőségét: mintegy 60 adatközpontot és bitcoin-bányászati egységet működtetnek az olajmezőikről elvezetett földgázzal.
Az Argus média jelentése szerint a Crusoe Energy technológiája a szokásos rutinszerű fáklyázáshoz képest akár 63%-kal is csökkenti a CO2-egyenértékű kibocsátást.
A bitcoin-bányászattal kapcsolatos, általában a környezetvédelmi aggályokból fakadó, széles körben elterjedt kritikákra válaszul a bányászok egyre inkább azon vannak, hogy új módszereket találjanak a fenntarthatóbb energiamódszerek hasznosítására.
A Bitcoin Bányászati Tanács becslése szerint 2021 negyedik negyedévére 58,5%-os fenntartható energiamixet kell elérni a globális iparágban. A norvégiai bányászok még a faanyag szárítására is használják a hulladékhőt.
Olvastad már? A BetPro és a kriptoökoszisztéma összefonodása
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!