James Zhong 2012 és 2014 között 50 ezer bitcoint lopott el a Silk Road feketepiacáról, ez mai áron számolva közel 3,4 milliárd dollárt érne.
A zsákmányhoz a piactér egyik programhibája miatt férhetett hozzá, amely bejárást biztosított neki a Silk Road kriptotárcáihoz.
Zhong úgy vallott a kihallgatása során, hogy egyszer kokaint vásárolt az oldalon, és ennek során fedezte fel a biztonsági rést a piac rendszerében.
Zhong története lenyűgöző szelete a bitcoin történelmének, és egyben a Silk Road viszonylag rövid pályafutásának.
The Incredible Story of the Unlikely Man Who Stole 50,000 BTC ($3B) From the Silk Road
— GANDALF (@BTCGandalf) January 26, 2024
A piactér ügyében az eredeti nyomozást vezető ügynök, Vinny D’Agostino elmondta, az 50 ezer bitcoin ellopása akkoriban is hatalmas veszteség volt, és a piacot üzemeltető Ross Ulbricht tudta, hogy a kiberbiztonsági képességei nem elegendőek a helyzet kezeléséhez, szakértőket akart felbérelni.
„Ulbricht be akarta zárni az esetleges biztonsági réseket, de tudta, hogy nem képes rá. Az 50 ezer bitcoin nagy veszteség volt, meglátszott a piac vagyoni helyzetén. Ezekről a tényezőkről számos bizonyítékot találtunk Ulbricht laptopján, amelyet a letartóztatásakor használt.”
Zhong a lopás után nagyjából egy évtizedig elkerülte a letartóztatást, dacára annak, hogy korábban már összetűzésbe került a törvénnyel, és az életstílusa sem volt visszafogottnak nevezhető. 2019-ben viszont két dolog is történt vele, amely után kifogyott a szerencséből.
2019 márciusában betörtek a házába, és elloptak tőle 400 ezer dollárt készpénzben és bitcoinban. Zhong kihívta a rendőrséget, hogy indítsanak nyomozást.
Nagyjából ugyanebben az időben Zhong egy másik nagy hibát is elkövetett, mivel a Silk Road tárcáiból ellopott bitcoin egy részét beutalta egy tőzsdére, ahol viszont végrehajtotta a KYC személyazonosítást.
Ezzel azonnal magára vonta az amerikai adóhatóság, az IRS figyelmét.
Az IRS által indított nyomozás, valamint az időközben hozzájuk csatlakozott athéni rendőrségi erők végül közösen elkezdték felgöngyölíteni a szálakat, hogy megismerjék a teljes történetet.
Ez végül ahhoz vezetett, hogy Zhong lakásában házkutatást tartottak, és ennek során felfedezték a Silk Road tárcáiból ellopott többi bitcoint is.
Zhong-ot letartóztatták, és bűnösnek találták csalás vádjával, 366 nap letöltendő börtönre ítélték 2022-ben.
Az ügyvédei folyamatosan azzal védekeztek, hogy az általa elkövetett bűnöknek valójában nem volt áldozata, hiszen eleve bűnözőktől lopott.
A precíziós kereskedés itt kezdődik, Útmutató a TradingView sikeres használatához!
Zhong ügye akár komédia is lehetne a sorozatos hibák miatt, és D’Agostino elmondta, végül ezeken a hibákon bukott meg Zhong is.
„A betörés után Zhong kihívta a rendőröket a saját házába, holott ott tartotta a többi ellopott bitcoin is. Ez az eset nagyon jól rávilágít, hogy a kiberbűnözők többsége, köztük Ross Ulbricht is, lehet, hogy briliánsak a maguk területén, de sokszor hiányzik belőlük az utcai túlélési ösztön.”
Olvastad már? Ezek az olcsó Solana alternatívák 2024-ben magasra emelkedhetnek
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.