A Twitter alapítója és korábbi vezérigazgatója, Jack Dorsey fellebbentette a függönyt az új Bluesky Social alkalmazásról, amely a Twitter decentralizált alternatívájaként lett beharangozva.
Az október 18-i bejelentés közel három évvel azután történt, hogy Dorsey 2019 decemberében elindította a kezdeményezést, amelynek célja az volt, hogy a közösségi média felhasználói rendelkezzenek a saját adataik felett, és azokat engedély nélkül mozgathassák platformról platformra.
Az új megoldást AT Protocolra nevezték át, és úgy írják le, mint a nagyméretű elosztott közösségi alkalmazások protokollját, amely lehetővé teszi a fiókok hordozhatóságát, az algoritmikus választást, az interoperabilitást és a teljesítményt.
foundational, @at_protocol https://t.co/vMp6VKaxWY
— jack (@jack) October 18, 2022
A protokoll szerint a felhasználói identitást az AT protokollban domainnevek kezelik majd, például „@alice.com”.
Ezek aztán kriptográfiával biztosítják a felhasználók fiókját és annak adatait.
Ezek az adatok egyik szolgáltatótól a másikhoz is átvihetők, anélkül, hogy elveszítenénk az adatainkat vagy a közösségi előzményeket.
A protokoll további jellemzői közé tartozik az interoperabilitás és a fokozott teljesítmény, valamint az algoritmikus választás.
Ez a felhasználók számára hozzáférést biztosít „az algoritmusok nyílt piacához”, hasonlóan ahhoz, ahogyan a webes keresőmotorokkal interakcióba lépő felhasználók szabadon választhatják meg indexelőiket.
A Bluesky kifejtette, hogy ez azt jelenti, hogy a felhasználóknak nagyobb kontrolljuk lesz arra vonatkozóan, hogy mit látnak és kit érnek el a protokollt használó közösségi médiaplatformokon, ahelyett, hogy ezt a szempontot egyetlen vállalat irányítaná és manipulálná.
A Bluesky korábban úgy írta le a tartalommoderálási modelljét, hogy az a rendszeren keresztül több rétegben történik, beleértve az algoritmusokat, és a végfelhasználó választását.
„Nincs egyetlen vállalat, amely eldöntheti, hogy mi kerül publikálásra; ehelyett a vállalatok piactere dönt arról, hogy mit juttatnak el a közönségükhöz.”
Egy Twitteren feltett kérdésre válaszolva Dorsey azt is megerősítette, hogy a felhasználó választhatja, hogy nem használ algoritmusokat a saját idővonalán.
Az új közösségi alkalmazásról – amely a Bluesky Social nevet viseli – azonban nem sokat tudni azon kívül, hogy hamarosan elindul, és jelenleg lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egy privát várólistához csatlakozzanak a béta tesztelésére, mielőtt megnyitnák a szélesebb nyilvánosság előtt.
A Bluesky megjegyezte, hogy elérte a bétára feliratkozó felhasználók ideiglenes korlátját a feliratkozásban.
„Alig várjuk, hogy a Bluesky alkalmazásról többet tudjunk megosztani.”
A decentralizált közösségi platform lehet az egyik válasz a közösségi média hírfolyamainak, fiókjainak és adatainak központosított manipulációjára, amelyet sokan a társadalmi kohézióra nézve károsként kritizálnak.
Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója korábban kritizálta a Twitter „félretájékoztatás” elleni fellépését, áprilisban azt mondta, hogy leendő vezetése alatt a Twitternek vonakodnia kellene attól, hogy dolgokat töröljön, és véglegesen letiltsa a fiókokat.
Arra törekedne, hogy az egyes országok törvényei szerint ösztönözze a szólásszabadságot.
Olvastad már? Rohamosan zuhan a STEPN felhasználók száma, megéri befektetni?
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!