A digitális bankok és fintechek, mint a Revolut és az N26 szépen lassan múzeumokat csinálnak a bankokból a gyorsan növekvő felhasználóbázisuk miatt. A fő vonzerőjük, hogy önvezető pénzzé fejlesztik a hivatalos bankokat.
Az Egyesült Királyság szinte egy laboratóriummá alakult az ultra modern digitális bankok számára, amik több ezer felhasználóhoz jutnak naponta.
Azonban egy jelentős kérdés fennáll: eltanulnak majd pár trükköt a hagyományos bankok a fintech cégektől? És valaha nyereségesek lesznek az új új bankok?
Érdekes lehet a jövedelmezőségről beszélni egy befektetőnek a gyors növekedés ellenére. Például a Revolut idén több mint 500 millió dollárt kapott befektetőktől és a Monzo is 145 millió dollárt kapott a múlt hónap során. Az N26 is 470 millió dollárt gyűjtött a múlt év során.
Az Egyesült Királyság üzleti közössége zaklatott lett, miután az N26 egyik igazgatója elmondta a Financial Times-nak, hogy a jövedelmezőség „nem mérvadó.”
A startup fintech cégek sok pénz költenek az engedélyekre és marketingre, néhány közülük akár jövedelmező is lehetne a felhasználók alapján, ha nem költenének ennyit új ügyfelek megkeresésére.
Ehelyett inkább hatalmas, nemzetközi kihívói bankok szeretnének lenni.
A nyereségen felül úgy tűnik, hogy a gyors növekedésre hagyatkoznak a befektetők:
A havi aktív felhasználók száma (monthly active user – MAU) kulcsfontosságú jelző, melyet a közösségi hálózatok és egyéb techcégek arra használnak, hogy megszámolják az egyedi felhasználókat, akik egy hónap alatt legalább egyszer meglátogattak egy weboldalt.”
A kritikusok véleményei
A kritikusok szerint a digitális startupok azért ilyen népszerűek mert van néhány új és eredeti ötletük, mint a kártyák be és kifagyasztása elvesztés esetén, de ezeket akár a hagyományos bankok is átvehetik.
A hagyományos bankok is több ezer új felhasználót szereznek, a Barclays London beismerte, hogy havi aktív felhasználóik száma 7,3-ról 7,6 millióra emelkedett tavaly áprilisban.
Will Sorby, az N26 UK vezérigazgatója szerint a digitális bank folyamatosan termékeket kínál, mint a legújabb Spaces pénzmegtakarítási termék, ami rugalmas és kidolgozott. A Revolut nevű vetélytársa is a héten engedélyezte a kezelési költség mentes brókerszolgáltatását európai ügyfeleik számára.
A COBOL halála
A digitális bankok mögött álló vállalkozók megfigyelték, hogy öreg vetélytársaik még mindig olyan régi vágású technológiákra hagyatkoznak, mint a COBOL, ami egy 1959-ben megjelent programozási nyelv.
Ha a bankok utol is érnék a fintechek pár évvel ezelőtti szintjét, akkor is túlságosan le lennének maradva a következő innovációk esetén.
Az N26 szerint a költségek a jelenlegi bankok egyhatodának felel meg, mivel technológiájuk sokkal lényegesebb és nem kell a bankfiókok hátrányaival számolni. O’Neill szerint a COBOL helyzete igazi kihívás.
Amellett, hogy az intézmények elavult technológiákon futnak, léteznek startupok amik az új bankokhoz hasonló rendszereket árulnak, hogy segítsék a lemaradás behozását.
Michael Kent, a Tandem neobank alapítója és az utalásokkal foglalkozó Azimo startup vezérigazgatója elmondta:
„Ezek közül néhány egy hatalmas adag, rosszul tervezett spagetti kóddal fut, ami jelentős fejfájásokat okozhat felhasználóiknak. Van közül néhány kiemelkedő, ami jelentős változást hozhat azoknak a bankoknak, amik nem engedhetik meg maguknak, hogy saját technológiát építsenek.”
Önvezető pénz
Az olyan fintechcégek megjelenése, mint a Revolut és az N26 egyfajta önvezető készpénz, amiben a szoftver megjósolja a felhasználó anyagi szükségleteit, emlékeztetve őket, hogy nincs elég nyugdíjmegtakarításuk, túlköltekeznek telefonszámlájukon és hogy ideje újra tárgyalni egy jelzáloghitelt.
A siker titka ebben a játékban, hogy sikeresen megtedd az első lépést, mielőtt egy kockázati tőkebefektető vagy egy bizalmas adományozó elkölti az összes készpénzt.
De Kent szerint:
„Nem hülyeség all intézni a pénzügyi szolgáltatásokba és ha nem teszed meg, akkor kimaradsz a buliból.”
Forrás: coinspeaker.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂