Egy aggasztó tendencia rajzolódik ki a „pig butchering” átverések áldozatainak demográfiai profiljában. Korábban főként az idősebbek voltak a pénzügyi csalások célpontjai, de most inkább fiatal, technológiailag jártas embereket céloznak meg.
A legfrissebb adatok szerint a bejelentett esetek többségét a 30 és 49 év közöttiek teszik ki.
Pig Butchering csalások
A 2024-es Cyvers-tanulmány 150 nagy kriptovaluta-platformot elemzett. Ezek között voltak tőzsdék, fizetési szolgáltatók és bankok, különös figyelmet fordítva az Ethereum blokkláncra.
A kutatás több mint 200.000 „Pig Butchering” csalási esetet tárt fel. Ezek során több mint 5,5 milliárd dollárt loptak el 1,15 millió hamis tranzakcióval.
A csalások hatása jelentősen eltért a különböző platformokon. Egyes tőzsdéken és szolgáltatóknál súlyos visszaélések történtek, míg mások alig tapasztaltak ilyet.
A tíz leginkább érintett platform között volt az öt legnagyobb kriptotőzsde közül három, egy kriptobarát bank és egy intézményi kereskedési platform.
A tanulmány bemutatta a Pig Butchering csalások mértékét és a pénzügyi rendszerek sebezhetőségét, legyenek azok központosítottak vagy decentralizáltak.
Bár a csalók több digitális eszközt is használnak, a Cyvers szerint bizonyos, nagy likviditású érméket részesítenek előnyben az illegális tranzakciókhoz.
Ezeket az eszközöket azért választják, mert szélesebb körben elfogadottak és könnyebben tisztára moshatók.
A stablecoinokat, különösen a piacvezetőket, gyakran használják csalásokhoz, mert értékállóak és könnyen átválthatók. Emellett a nagy okosszerződés-platformokon is sok a csalás, mivel ezek uralják a defi-piacot, és hatalmas tranzakciós forgalmat bonyolítanak.
A lopott pénzek 45%-át USDT és Ethereum teszi ki. Az USDC és a DAI aránya 1,7%, illetve 1,3%.
A lebukás elkerülése érdekében a csalók apró tranzakciókkal építik ki az áldozatok bizalmát.
A pénzt több tárcán keresztül mozgatják, mielőtt az nagyobb tőzsdékre jutna. Mind központosított, mind decentralizált protokollokat használnak a pénzmosásra.
Ezenkívül a cross-chain hidak lehetővé teszik a tranzakciók elrejtését. Gyakran váltanak át eszközöket privát coinokra, például Moneróra.
Eközben a pénz kifizetése OTC-piacokon, pénzfutárokon és ajándékkártya-konverziókon keresztül történik. Ez megnehezíti a nyomon követést és a visszaszerzést.
A szerelemtől a megsemmisítésig
A „Pig Butchering” csalások már az ilyen esetek több mint 60%-át teszik ki. Ez egy rendkívül alkalmazkodó átverés, amely ötvözi a romantikus csalásokat, befektetési átveréseket és piramisjátékokat.
A hagyományos gyors átverésekkel szemben ez hosszú távú pszichológiai manipulációra épít.
A csalók érzelmi kapcsolatot alakítanak ki, akárcsak a romantikus csalásoknál. Miután elnyerték az áldozat bizalmát, hamis befektetésekre csábítják őket.
Az ilyen sémák magas hozamot ígérnek, és Ponzi-rendszerekre hasonlítanak, mielőtt végül kifosztják az áldozatokat.
Hibrid jellege miatt a Pig Butchering különösen pusztító, és a csalók érzelmileg és anyagilag is kihasználhatják az áldozatokat.
Olvastad már? Az SEC lezárta az OpenSea vizsgálatát
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.