Némely Bitcoin-centrikus körökben nemrég olyan érzelmek röppentek fel, melyek szerint az Ethereum – és annak jelenlegi felhasználási esetei – értéktelenek.
Bizonyos kommentátorok számára a decentralizált pénzügyek (DeFi) csak megörökítik azokat a dolgokat, amelyeket egyesek a hagyományos pénzügyi cégek és termékek hiányosságainak látnak.
Szintén vannak olyanok, akik szerint az Ethereum elsődleges felhasználási esete – vagyis platformként szolgálni az okosszerződések fejlesztésére és használatára – olyan Bitcoin-projektekkel is helyettesíthető, mint a Rootstock vagy a Liquid.
A Wall Street egy kutatóveteránja szerint egyelőre semmilyen jó ok nem mutatkozik arra, hogy az Ethereum hosszú távon is értékes maradjon.
Vezető kriptokutatók fejtegetik, miért nincs értéke az Ethereumnak
Matt Hougan, a Bitwise kutatási vezetője, az Inside ETFs és ETF.com volt vezérigazgatója nemrég egy kiterjedt bejegyzésében a Forbesban írt arról, „miért van értéke az Ethereumnak”.
Az egész gondolat gerince az, hogy az Ethereum lehetőséget teremt fejlesztői és innovátorai számára feltenni az alábbi kérdést:
„Mi történne, ha fel tudnánk használni a »programozható tranzakciók« képességet arra, hogy a pénzügyi ágazat által kínált szinte minden típusú szolgáltatást újragondoljunk?”
Amire Hougan hivatkozik, az természetesen nem más, mint a decentralizált pénzügy. A kriptoelemző számára a DeFi
„[egy mód arra, hogy helyettesíteni tudjuk] a járadékvadászat hatalmas darabkáit, a rossz viselkedési mintázatokat és a fizetőképességét tekintve kockázatos pénzügyi rendszert egy valamilyen szoftveralapú, könnyen auditálható, emberi ítéletektől független és jelentősen hatékonyabb [valamivel]”.
Azok a fejlesztések, amelyeket az Ethereum a stabilkoinok és kölcsönalkalmazások révén tett pénzügyi termékeiben azt mutatják, hogy a projektnek van hová nőnie még a DeFi-vel.
Hougan úgy összegezte az Ethereum ilyen téren való növekedési potenciáljait, hogy kiszámolta:
az ETH jelenlegi piaci kapitalizációja „nagyjából 10%-a annak a pénznek, amit az amerikai bankok fizettek a 2008-as nagy gazdasági világválság óta”. Ez a fajta célozgatás arra utal, hogy a DeFi-ben meglehet a potenciál arra, hogy átvegye a régi típusú, hagyományos termékek helyét.
Vigyázzunk a konkurenciával
Miközben az Ethereum értékes lehet a stabilkoinok, DeFi, és más célok platformjaként, „gyilkos” versenytársak is feltűntek már a horizonton.
A blokklánc elfogadottságának gyors növekedése az utóbbi hetekben a tranzakciós költségek emelkedését hozta magával. Elég csak egy pillantást vetni a „Kipto Twitter”-re, ahol különféle olyan példák olvashatók, hogy egyesek akár 10 dollárnál is többet fizetnek a DeFi területén egy-egy okosszerződéssel való interakcióért.
Qiao Wang, neves kriptokereskedő megjegyezte, hogy ha az Ethereum hálózatán ilyen drágává válnak az interakciók, félő, hogy a platformot megfosztják trónjától.
„Megváltozott a véleményem, miután kipróbáltam egy tucat DeFi-platformot. Amíg az ETH 2.0 nem gördül ki teljesen, egyértelmű esélyek mutatkoznak arra, hogy egy magas szinten skálázott blokklánc megfossza az Ethereumot a trónjától. 10 dollárt fizetni egy tranzakcióért és 15 másodpercet várni annak teljesülésére rossz felhasználói élmény.”
Még a blokklánc szószólói és vállalkozói is arra hívják fel a figyelmet, miszerint nem árt gondolni arra, hogy az Ethereum „még nem nyert”.
És nem csak erről van szó. Egyesek szerint a blokklánc szintén híján van a nagy tranzakciós sebességnek és sávszélességnek, hiszen a 13~14 másodperces tranzakciós idő gyakorlatilag azt jelenti, hogy másodpercenként nagyjából 50 tranzakció valósítható meg legfeljebb.
Az olyan versenytársak belépése, mint mondjuk a Cardano, gondot jelenthet a hálózat számára. Ha valaki gyorsabb és jobb felhasználói és fejlesztői élményt kínál, az előbb-utóbb valóban megkaparintja a piaci részesedés jelentős hányadát.
Eddig azonban a dolog úgy áll, hogy egyetlen blokklánc sem bizonyult Ethereum-gyilkosnak.
Olvastad már? Olcsóbb altcoinnal nagyobb hozam érhető el? Az adatok alapján ez téves feltételezés.
Forrás: cryptoslate.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂