Az OpenAI nemrégiben mutatta be a nyilvánosság számára a ChatGPT legújabb, negyedik verzióját.
Egy szakértői csoport, a Center for Artificial Intelligence and Digital Policy (CAIDP) viszont panaszt nyújtott be az USA Kereskedelmi Bizottsága, az FTC számára, mert szerintük a programot le kell állítani.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A nonprofit szervezet szakértői szerint a ChatGPT működése megszegi a kereskedésre vonatkozó szövetségi törvényeket, hiszen olyan tanácsokat tud adni, amelyek elfogultak, félrevezetőek lehetnek, és így kockázatot jelenthet a magánszemélyek és a nagyobb nyilvánosság számára is.
A chatbot által létrehozott tartalom ráadásul más módon is kérdéses lehet.
„Arra jutottunk, hogy a modell potenciálisan felhasználhat, és így meg is erősíthet bizonyos elterjedt nézeteket, ideértve különböző káros sztereotípiákat, vagy lealacsonyító kijelentéseket bizonyos csoportok esetében.”
A szakértők szerint a mesterséges intelligencia hatalmas potenciállal rendelkezik, hogy teljes ideológiarendszereket és világnézeteket tudjon terjeszteni, az ezekhez tartozó igazságokkal és hazugságokkal együtt, és így káros hatással lehet a jövőbeni értelmezésekre, visszajelzésekre, vagy a változtatási próbálkozásokra.
A csoport úgy véli, hogy az OpenAI anélkül tette elérhetővé a chatbot nyilvános, kereskedelmi célú használatát a nagyközönség számára, hogy minden tekintetben tisztában voltak a lehetséges kockázatokkal, de ennek ellenére semmiféle intézkedést nem hoztak ezek esetében az elindítás előtt.
A CAIDP úgy véli, az FTC-nek egy részletes vizsgálatot kellene lefolytatnia az OpenAI, és a hasonló, erőteljes mesterséges intelligenciákat fejlesztő vállalatok esetében.
A CAIDP elmondása alapján ez mindenképpen szükséges, hogy a nyilvánosan elérhetővé tett alkalmazások esetében is megfelelően biztosítani lehessen a fogyasztóvédelmet, a tisztességes üzleti gyakorlatot, a piacok megfelelő működését.
A ChatGPT előző, hármas verziója tavaly novemberben debütált, de a mostani, negyedik változat a beszámolók szerint legalább tízszer erősebb az elődjénél.
Az elvégzett vizsgálatok alapján a mostani chatbot már sikeresen teljesíteni tudja a legszigorúbb amerikai iskolai teszteket, jogi vizsgákat, mégpedig kiváló eredménnyel.
Ennek a nyilvánosságra kerülése után Elon Musk, az Apple alapítója, Steve Wozniak, és több AI-szakértő közös petíciót adott ki, hogy a cégek tartsanak egy kis szünetet az ennél is erősebb mesterséges intelligenciák fejlesztése terén.
Az aláírók között volt a CAIDP elnöke, Marc Rotenberg is, és a szervezet ez után adta ki a saját nyilatkozatát az ügyben.
After +1000 tech workers urged pause in the training of the most powerful #AI systems, @UNESCO calls on countries to immediately implement its Recommendation on the Ethics of AI – the 1st global framework of this kind & adopted by 193 Member States💻https://t.co/BbA00ecihO pic.twitter.com/GowBq0jKbi
— Eliot Minchenberg (@E_Minchenberg) March 30, 2023
A petícióban a szerzők azzal érvelnek, hogy egy ilyen képességű mesterséges intelligencia beláthatatlan következményekkel járhat az emberiség történelmére, és nem csak jó irányban, de rosszban is.
Az UNESCO, az ENSZ oktatásügyi részlege egy saját etikai keretrendszer kidolgozását jelentette be, amely alapján a mesterséges intelligenciát fejleszteni lehetne a továbbiakban.
A Google saját projektje, a Bard nevű chatbot tanításához a ChatGPT által adott válaszokat használják, legalábbis ezt állítja a megacég egyik korábbi kutatója.
A kutatót a cég ezután elbocsátotta az állásából, és hivatalosan megcáfolták ezeket a híreszteléseket.
Olvastad már? A Bittrex a hónap végén leállítja az amerikai platformját
Forrás: cointelegraph.com
Kiemelt kép: Focal Foto
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.