Egy név: ki a valódi Satoshi Nakamoto – 5. rész

-

Egy népszerű Youtuber lerántotta a leplet Satoshi Nakamotóról. Bár a cím elég hatásvadásznak tűnik – főleg, miután már több tucat ilyennel találhattad magad szembe az elmúlt 10 év során –, a Barely Sociable vlogger által feltöltött videó talán az eddigi legjobban összerakott, legjobban alátámasztott elméletrendszer Satoshi Nakamoto valódi nevét illetően.

Ez a bejegyzés hatrészes cikksorozatunk ötödik része, amelyben a legesélyesebb Satoshi Nakamoto nevét még nem áruljuk el. Szépen lassan építjük fel a történetet, ezért érdemes minden nap követned minket. A befejező részben minden kiderül….

A negyedik részt ide kattintva olvashatod el.

A legutóbbi részt Satoshi BitcoinXT-re való reakciójának bevezetőjével zártuk le. Bár köztudott, hogy Nakamoto email-címét egyszer korábban feltörték, ez utóbbi bejegyzése a vistonmailes fiókja volt, amelyről nincs ilyen tudomásunk.

Legutóbbi John McAfee-s cikkünkben arról írtunk, hogy hősünk 99%-os bizonyossággal tudja, ki Satoshi Nakamoto, és a Bitcoin fehér könyvének nyelvtani elemzése során érdekes dolgokra lett figyelmes:

Satoshi csak brit angolt alkalmaz, és minden mondat után két szóközt tesz. Nos, Nakamoto ezen bejegyzésében is két szóközt és brit angolt használ:


Válaszának – a youtube-er véleménye szerint – egyértelmű szándéka az volt, hogy befolyásolja Bitcoin felhasználóit.

Az előző cikkek felvezetői után jöjjenek tehát a bizonyítékok

Fontos megjegyezni, hogy bár Satoshi címére számtalan jelölt létezik, egyetlen ember mégis minden apró részletbe beleillik. Nézzük, melyek ezek (az egyszerűség kedvéért hősünket nevezzük A. B.-nek):

– A Bitcoin fehér könyve több forrást is felsorol. Ezek közül azonban csak kettő szól kriptográfiáról. Érthető, hogy Satoshi az általa írt munkát látja át a legjobban, és forráshivatkozás esetén is előnyben részesíti / felhasználja azt. A két iromány egyikének szerzője A. B..
– A Bitcoin fehér könyve által idézett másik iromány egy olyan javaslat, amely nagyon népszerűtlen volt 1998-ban. Mindössze 7 ember válaszolt rá, ebből két válasz A. B.-től érkezett.
– A két javaslat, amelyről beszélünk a hashcash és a a b-money. A. B. akkor ezt írta a b-moneyról:

„A b-money egy olyan, könyvbeviteli e-készpénz rendszer, amely kapcsolódik a hashcash-hez, ahol a „könyv” nyitott és elosztott. Az anonimitás abból a tényből fakad, hogy a résztvevők pszeudonimok maradhatnak. A hashcash egy tökéletes jelöltje Wei decentralizált pénzverős ötletének: ahhoz, hogy értéket hozz létre, CPU-időt égetsz el, akárcsak a hashcash esetében, Wei elosztott, nyitott könyvbeviteli rendszere azonban lehetővé teszi azt, hogy pszeudonim módon cserélhess értéket”

A. B. tehát egyértelműen kijelenti, hogy az anonim értékcsere mennyire hasznos lehet. Ez azért is érdekes, mert a levelezési listát átböngészve, a legtöbb embernek ez az ötlet nem tetszett.

– Szinte az összes fontos személy és Satoshi Nakamoto közötti levelezés elérhető. Kivéve az A. B. és Satoshi közöttiek. Amikor erről kérdezték, azt mondta, ő kitörölt minden bizonyítékot erre vonatkozóan.
– A. B.-nek Phd. doktori titulusa van, amelyeket az elosztott rendszerek tanulmányozása során szerzett.
– A. B. profi a C++-ban – abban a programozási nyelvben, amely segítségével a Bitcoint is létrehozták.
– Mivel A. B. létre tudta hozni a Bitcoin, feltételezhető, hogy feltaláló. Ha feltaláló, akkor nyilván szabadalmai is vannak. És igen: rákeresve a nevére, valóban találhatunk erre vonatkozó információkat. 2005 és 2011 között azonban valami miatt nem jelentetett meg semmit.

Az időszakon kívül azonban évente akár több szabadalom is jegyezte a nevét. A kriptográfiai levelezési listát megvizsgálva pont ezekben az időkben volt aktív. Szintén, a 2003 és 2013 közötti időszakban akadémiai írásokkal sem állt elő.

– A. B. állítása szerint Satoshi – műve elkészülte után – elküldte neki a programot, ő azonban meg sem nyitotta azt, és egyetlen bitcoint nem bányászott ki.

Ezen emailek létezése természetesen nem bizonyított. Bár azt gondolhatnánk, hogy 1998-as kijelentése után már lehet, hogy egyáltalán nem érdekelte a technológia, 2007-ben azonban az által szerkesztett Wikipédia-oldalán az alábbi sor jelent meg:

„Érdekli a személyes adatok védelmének technológiája és az elektronikus készpénz (amelyben a fizető és a fizetett is anonim).”

Arra tehát van ideje, hogy frissítse a Wikipédia-oldalát, amikor Satoshi elkezd dolgozni a Bitcoinon, de arra már nincs, hogy megnyissa azt a szoftvert, amely pont ezt valósítja meg. Hmm… felettébb érdekes.

– A. B. a fórumon gyakran alkalmaz pontok után dupla szóközt, az Egyesült Királyságban született, brit angolt használ, Londonban nőtt fel, a genézis blokkba egy londoni újság, a Times címlapján szereplő címet teszi.
– A. B. nem igazán ért a webdizájnhoz, ezért a Bitcoin kezdetleges oldala minimalista, és a fórum létrehozására is mást kért fel.
– A. B. még a Bitcoin sikere előtt Máltára költözött – az adóparadicsomot nagyon sok hirtelen meggazdagodott ember választja, hogy ne kelljen sokat adóznia pénze után (akkor természetesen a bitcoin még nem ért olyan sokat, de bizonyára számított rá, hogy mi fog történni).

A hatodik, befejező rész hamarosan következik… részt ide kattintva olvashatod el.

Olvastad már? 5 erős érv a Bitcoin pozitív kilátásai mellett

Kiemelt kép: Credit: BeatingBetting.co.u

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Gary Gensler, a SEC elnöke januárban távozik posztjáról

Gary Gensler, az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) elnöke hivatalosan bejelentette, hogy januárban lemond tisztségéről. A hírt csütörtökön erősítette meg egy Twitter-közleményben, valamint a...

Ripple (XRP) árfolyam elemzés 11.22.

Prémium Ripple (XRP) A piaci hangulat rendkívül bikássá vált, és a Bitcoin hamarosan eléri a 100 ezer dolláros mérföldkövet. Miközben a többi altcoin szűk sávban kereskedik, az XRP...

Vajon a BTC át tudja törni a 100.000 dollárt, és lesz-e visszahúzódás a kitörés után?

A BTC az utóbbi időben folyamatosan új csúcsokat döntött a héten, ma átlépte a 99.000 dollárt, és már csak egy ugrás választja el a 100.000...

250 milliárd dolláros Bitcoin-tartalék emelheti az árfolyamot 1 millió dollárra?

Ahogy a Bitcoin korlátozott készlete egyre inkább előtérbe kerül, úgy terjed az ötlet, hogy nemzetek kezdhetnek el nagyobb mértékben kriptovalutát felhalmozni. Donald Trump választási győzelme...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.