Az idei medvepiac a bányászokat sem kíméli, jelenleg is több, részvénytársaságként működő bányász-vállalat küzd pénzügyi nehézségekkel.
A bányászat a Bitcoin ökoszisztémájának az egyik fő építőköve, a bányászok bevételei pedig korrelálnak az árfolyammal, valamint a kriptoipar egészének a helyzetével.
A Blockstream, az egyik legismertebb vállalat nemrégiben a tervezettnél jóval kevesebb működési tőkét tudott csak bevonni, és az eddigi medvepiacok tapasztalatai alapján az enyhülés még várathat magára.
A bányászat nyereségességét úgy szokás felmérni, hogy adott kWh árammennyiséggel mekkora jövedelmet lehet elérni.
A hashrate Index elemzője, Jaran Mellerud elmondása alapján a medvepiacok során ez az érték kevesebb szokott lenni, mint 25 cent, ráadásul egy elhúzódó időszakon keresztül.
Ez ráadásul a legfejlettebb, leghatékonyabb bányászgépekre vonatkozik, nem a régebbi modellekre.
A 2018-as medvepiac közel egy évig tartott, egészen 12 centig csökkentve a kilowattóránkénti hasznot.
Ezután egy kisebb fellendülés jött 2019 közepén, majd újrakezdődött a lejtmenet, amely aztán 463 napig tartott, 8 centig süllyesztve a nyereséget.
A BTC árfolyama ezzel párhuzamosan 5000 dollárig esett.
A jelenlegi bányászati medvepiac idén áprilisban kezdődött, és december elejére, 225 nap elteltével a nyereség már csak 10 cent minden kWh után.
Ezt jelenleg a megszokottnál is magasabb áramdíjak is befolyásolják. Ha az eddigi eseteket vesszük alapul, akkor akár az is lehetséges, hogy még legalább 138 napnyi lejtmenet vár a piacra, mielőtt megfordulhat a trend.
Nagy különbség viszont az eddigi évekkel összehasonlítva, hogy régebben a bányászcégek önfenntartóak voltak, viszont most a nagy bányászfarmok jelentős adóssággal rendelkeznek, hiszen azzal fedezték a gyors növekedést, a fejlesztéseket.
A részvénytársaságok rosszul állnak
A 2021-es bikapiac csúcsán, a tőzsdén kereskedett bányászati vállalatok összértéke elérte a 17 milliárd dollárt.
A befektetői aktivitás és érdeklődés szintjét jól mutatja, hogy 2020 novemberében ez még mindössze 2 milliárdot ért csak el.
A piaci csúcsról való lefordulás után a részvények többsége viszont 90%-os visszahúzódást tapasztalt.
A vállalatok hatalmas adósságállománya pedig tovább ront az összképen. Hogy mekkora kitettségről is van szó, azt jól szemlélteti például a Core Scientific pénzügyi helyzete.
A bányászcég tavaly ilyenkor 0,6-os adósság/kapitalizáció aránnyal rendelkezett, jelenleg viszont ez 24,2-t tesz ki.
Mirror, mirror on the wall, who are the strongest public #bitcoin miners of them all? pic.twitter.com/pnpypsxcAu
— Jaran Mellerud (@JMellerud) December 5, 2022
Ez azt jelenti, hogy a vállalat adósságállománya a cég piaci értékének a 24-szeresét teszi ki.
A medvepiac a jelek szerint még tovább folytatódik, ez pedig nyomást gyakorol a bányászokra.
Ha az adósságuk továbbra is növekszik, a befektetők esetleg rosszul járhatnak, és eladásba kezdenek, még lejjebb szorítva az amúgy is gyengélkedő részvényárakat.
Olvastad már? AVAX és az Alibaba partnersége
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!