Edward Snowden: a jegybanki kriptók visszahozhatják a fasizmust

A világ leghíresebb szivárogtatója nemrégiben a jegybanki kriptókról, a CBDC-kről nyilatkozott, nem túl optimistán.
Felhívta a figyelmet rá, hogy a kibocsátók, ha akarják, negatív kamatot vethetnek ki rá, ezzel gyakorlatilag kisemmizve a bérből élőket a megtakarításikból.

Snowden arra válaszul szólalt fel a témában, hogy a New York Times hasábjain egy professzor, Dr. Eswar Prasad egy cikkben járta körbe ugyanezt a kérdést, a jelenleg is futó kísérleti projekteket vizsgálva.
A szerző szerint nyilvánvaló, hogy a technológiai szektor lekörözheti a nemzetállamokat, ha azok nem lépnek időben, hogy kibocsássák a saját digitális valutájukat.
Snowden külön kiemelte azt a részt, amelyben Prasad felvetette az elméletet, amely szerint, ha az amerikai gazdaság állapota megkívánná, „a Fed a már most is nulla közelében tartott kamatot akár negatívba is fordíthatná, fokozatosan eltüntetve minden egyes állampolgár digitális egyenlegét”.
Egyes nézetek alapján, ha az infláció alacsony, a negatív kamatok ösztönözhetik a hitelfelvételt és a pénzköltést, amelyek aztán segíthetnek a kamatoknak ismét pozitív tartományba emelkedni. (Szerkesztői megjegyzés: ezek az egyes nézetek ordas nagy ostobaságnak tűnnek, egy szemmel láthatóan működésképtelen közgazdasági keretrendszer jól hangzó illúziójának.)
A készpénz tartása drága, hiszen tárolni, őrizni kell, a bankok ezért sokkal valószínűbb, hogy inkább kölcsönadják másoknak, vagy bevezetik a negatív kamatokat.
A bankok esetén egy ilyen rendszernek még lehetne is értelme, de ahogyan Snowden megjegyzi, ha egy központi bank ilyen eszközzel rendelkezne, az egy nagyon veszélyes szerszámmá válhatna a vezetők kezében, hiszen „nyomást gyakorolhatnának a pénzeszköz birtokosaira, és gyakorlatilag elvehetnék a bérből élők megtakarításait, ha nem költik el elég gyorsan”.
Snowden egy teljes blogbejegyzést szentelt a témának, pár órával a NYT hasábjain megjelent cikk után.

„A jegybanki kriptók a valódi kriptopénzek filozófiájának, ideológiájának a perverz kifordításai, a kriptofasizmus pénznemei. Az elosztott főkönyvek gonosz ikertestvérei, amelyet arra hoztak létre, hogy kivegyék az emberek kezéből a saját pénzüket, és minden egyes tranzakció az Állam közreműködésével történjen meg.”

A bejegyzés a pénz történetével is foglalkozott, a korai történelem arany- és ezüstpénzeivel, amelyek mára már digitális számokká váltak egy banki appban.
A decentralizált bitcoin olyan módszer kínál már, amellyel a közvetítőket is el lehet távolítani a rendszerből, a bankokat, pénzügyi szolgáltatókat.

Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


A jegybanki kriptók pedig pontosan ezt az innovációt fordítanák vissza, így minden egyes digitális pénz még inkább a központi bankok hatáskörébe kerülne.
Néhány algoritmus segítségével működő stablecoin már most is ezt csinálja, egyszerűen elveszi a pénzt a birtokosai tárcájából, megváltoztatva a készletet és a tokenek értékét.
Ezek az újrakalibrálás néven ismert események automatikusan történnek meg, a közösség által meghatározott paraméterek alapján, nem pedig központi bankok közreműködésével.
Nem Snowden az egyetlen, aki kritikusan áll hozzá a CBDC témájához. Augusztusban egy 2500 angol felnőtt megkérdezésével elvégzett felmérés arra jutott, hogy a britek 76%-a szerint nem lenne jó hatása a társadalomra a jegybanki kriptóknak, 30%-uk szerint pedig többet ártana, mint használna.
A válaszadók háromnegyede szerint a kibertámadások is aláásnák egy Bank of England által kibocsátott digitális pénznem hitelességét.

Mindenesetre a jegybanki kriptók körüli felhajtás nem csillapodik.
Az emberek viszont aggódnak, hogy a pénzük még jobban támadás alá kerül, ha nem is kiberbűnözők miatt, de ahogyan Snowden vagy Prasad említi, a saját kormányuk központi bankja által.

Olvastad már? Aranykereszt rajzolódott ki az XRP grafikonján, miközben a kriptopénz növekszik

Forrás: decrypt.co
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Legfrissebb bejegyzéseink

Évtizedek óta érlelődik az amerikai gazdaság katasztrófája – állítja Peter Schiff közgazdász

Peter Schiff közgazdász bírálta Donald Trump amerikai elnök elképzelését, miszerint a kamatok csökkentése segíthet az USA-nak az importfüggő gazdaságról a gyártásra való átállásban. Schiff azzal...

Az IMF szerint lassulni fog az amerikai gazdaság növekedése 2025-ben – kamatcsökkenést sürgetnek

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kamatcsökkentést vár a Fedtől és az EKB-tól – derül ki legfrissebb, 2025. április 22-én közzétett jelentéséből. A dokumentum szerint az Egyesült...

A Deutsche Bank és a Standard Chartered is szemet vetett az amerikai kriptopiacra

A globális bankszektor két veteránja, a Deutsche Bank és a Standard Chartered most hirtelen elkezdett érdeklődni az amerikai kriptopiac iránt. Évekig tartották a távolságot, most...

250 millió dollárt fektetett Trump médiabirodalma kriptovalutát is követő ETF-be

A Trump Media & Technology Group, Donald Trump amerikai elnök Truth Social nevű közösségi platformjának anyavállalata, legfeljebb 250 millió dollárt fektet be tőzsdén kereskedett alapokba...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.