Dolgoztasd az internetedet

-

A héten egy cikksorozatot közlünk, amely a blokklánc és a kriptopénzek technológiai, pontosabban a technikai vetületével foglalkozik, a vassal, amelyen fut a rendszer, és amit a kezünkben foghatunk.
Az első részben a hidegtárolás módjait jártuk körbe, a második rész a hardvertárcáknak volt szentelve.

Utána a mindannyiunk zsebében lévő okostelefon jövőbeli szerepét vizsgáltuk meg, az első néhány „kriptohajtású” eszköz bemutatásával.

A mostani, záró rész pedig mindennek az alapját, a decentralizált internetet, a Web 3.0-t igyekszik közelebb hozni a mindennapokhoz.

A világháló jelenlegi struktúrája centralizált. Mikor rákapcsolódsz a gépeddel, akkor a hozzáférést egy vállalat biztosítja, az ő tulajdonukban lévő, vagy őáltaluk bérelt infrastruktúrát használod.

A küldött adataid őhozzájuk futnak be továbbítás előtt, és a fogadott adataid rajtuk keresztül érkeznek meg hozzád.

A géped, eszközöd egy központi „gerincvezetékre” kapcsolódik rá, ez a központ pedig az adatforgalom mindenható ura.

Jó esetben ezt felhasználóként nem érzékeljük, de a bolygó lakosságának a 90%-a nem olyan helyen él, ahol sűrűn fordul elő az a bizonyos jó eset.

A nem jó esetet pedig úgy nevezik, hogy cenzúra.

Felnőtt embereknek nincs szüksége arra, hogy egy kormányzat, egy távközlési szolgáltató, egy közösségi-média vállalat, vagy egy vallási szervezet mondja meg, mit olvashat, mit mondhat, és mit tehet.

Nem véletlenül számítanak ezek szabadságjognak, és tartalmazza őket az Emberi jogok egyetemes nyilatkozata is.

Ha a pénzügyeinket decentralizálhatjuk, miért ne tehetnénk meg ezt bármi mással is? Pl. az információáramlással?

Ez pedig az, amit úgy hívunk, hogy a web 3.0, a decentralizált internet.

Mysterium Network és Lethean Privacy

Mindkét kezdeményezés lényege hasonló, a számítógépünket VPN-csomóponttá, azaz virtuális magánhálózat részévé tehetjük, amelyen keresztül mások internethozzáféréshez juthatnak.

A Mysterium bemutatkozó videóját itt nézheted meg, angol nyelvű:

Ebben a videóban – szintén angol nyelvű – pedig a Lethean megoldását mutatják be:

https://youtu.be/Snq48vXo_jI

Ezekhez a projektekhez csatlakozva a számítógéped az internet gerincévé válik, csakhogy ebből a gerincből számtalan van, nem lehet leállítani, korlátozni, cenzúrázni.

Mások pedig igény szerint a te hozzáféréseden keresztül csatlakozhatnak a világhálóhoz, a te sávszélességedet használják.

Ezért pedig természetesen fizetséget kapsz, ahogy neked is fizetned kell az internetszolgáltatódnak az előfizetésedért.

A működés lényege ugyanaz, mint a bitcoin esetében a bányászok tevékenysége. Ott a bányászok a blokkláncot futtatják, így biztosítva az adatokhoz való hozzáférést és azok megmásíthatatlanságát.

Ebben az esetben pedig a node-programot telepítve a gépedre magát az internetet futtatod, biztosítva mások számára az adatokhoz való hozzáférést.

Nem kell speciális eszköz hozzá, amelyik gépen el tud futni az internet, azokon futtatható a csomópont.

Althea

Az Althea tulajdonképpen magát a hálózati infrastruktúrát biztosítja, mégpedig az úgynevezett mesh-struktúrán keresztül.

A mesh, dióhéjban összefoglalva a fizikailag egymás közelében lévő eszközök adatmegosztását és az általuk létrehozott kommunikációs csatornák használatát jelenti.

Ha részletesebben érdekel ez a fajta kommunikációs metódus, a virtuális.cash oldalon egy nagyon jó összefoglalót olvashatsz róla, csevegőappok témáján keresztül bemutatva.

Ha ennyit nem akarsz olvasni, akkor elmondom a mesh kommunikáció leghétköznapibb formáját: ez az, amikor a szomszédod lopja a wifidet. Ilyenkor kihasználja, hogy a routered fizikailag közel van, és rákapcsolódik.

Az Althea rendszere ugyanezt csinálja, csak éppen lopás nélkül. Pont az ellenkezője a lényeg, te tudod megosztani a hozzáférésedet a szomszédaiddal, lakókörnyezeteddel, így nekik nem kell a központhoz csatlakozni.

Már ha egyáltalán van központ, van hálózati lefedettség az adott lokáción.

A megfelelő eszközök – antennák, routerek – letelepítése után tulajdonképpen internetszolgáltatóként működhetsz, ahol az ügyfelek neked fizetnek a szolgáltatásért. Lefeded mondjuk az utca felét.

A másik felén ismét van egy résztvevő, aki kiterjeszti az elérhetőséget. És így tovább, egészen addig, amíg elér a jel.
Képernyőkép az Althea oldaláról, a rendszer sematikus működése

A vállalat biztosítja a csatlakozáshoz szükséges eszközöket, a rendszer már működik és terjed.

Személy szerint remélem, hogy ha nem is pont ez, de a jövőben valami ilyesmi lesz „az internet”.

Skycoin

Ez a projekt inkább a Mysterium és a Lethean vonalán mozog, amiért mégis külön helyet kapott a cikkben, az a saját fejlesztésű „bányagépük”, a Skyminer, amely az infrastruktúra alapeleme.

Teljes ökoszisztémát dolgoztak ki a decentralizált internethez, itt viszont úgymond nem elegendő egy programot futtatni a saját, már meglévő gépünkön.

Elkészítették a Skyminer névre hallgató eszközt, amely külsőleg tényleg egy riges bányászgépre hasonlít:

A gép egy kifejezetten VPN szolgáltatást nyújtó, azt futtató hálózati eszköz.

Nagyteljesítményű processzor, sok memória és bőséges tárhely. Attól, hogy virtuális hálózatot futtat, még lehet fizikailag is erős, szerverként összeállított konfiguráció.

A jövőbeli tervek között szerepel, hogy a hálózatra bármilyen típusú géppel csatlakozni lehet fenntartóként, de a tesztnetjük jelenleg ezzel az eszközzel működik.

Egy amolyan all-in-one megoldást hoztak össze, ahol a hálózat fenntartói megoszthatják a sávszélességüket, tárhelyüket, számítási kapacitásukat egyaránt, és az azt igénybe vevők fizetnek érte az eszközök tulajdonosainak.

A rendszert működtető kriptopénz konszenzusa mind a PoW mind a PoS hátrányait kiküszöböli, a bányászat tulajdonképpen node-futtatást jelent.

Sem hatalmas bányászfarmot, sem pedig nagy mennyiségű stakelt coint nincs értelme fenntartani és felhalmozni, a disztribúció alapja a hálózat fenntartása.

Blokklánc helyett pedig blokkrács-struktúrát használnak, amely itt a Fiber nevet kapta. Minden elem a rendszerben a valódi decentralizációt szolgálja.

***

Az elmúlt években tanúi lehettünk, ahogy a blokklánc, kriptopénzek filozófiája és elmélete valódi felhasználási módokat talált magának.

A decentralizáció szelleme kiszabadult a palackból, és már nem csak a tárcánkba tud bejutni.

Mostanra pedig megjelentek az első eszközök is, amelyek már bárki számára elérhetők, megvásárolhatók.

A decentralizáció és a tényleges egyéni szabadság immár nem csak white paperekben létezik, most már a kezünkbe tudjuk fogni. Ez pedig csak az első lépés. De már igazi lépés.

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.


Legfrissebb bejegyzéseink

Így reagált a bitcoin és az ethereum árfolyama az amerikai CPI-adatokra

A legutóbbi USA fogyasztói árindex (CPI) jelentés 0,4%-os növekedést jelzett decemberben, így az éves inflációs ráta 2,9%-ra emelkedett. Ez az emelkedés, amelyet elsősorban az emelkedő...

A Bitcoin-nak 102.000 dollárt kell támogatássá alakítania, hogy megakadályozza a 90.000 dolláros visszahúzódást

Vendégbejegyzés A Bitcoin árfolyam Donald Trump amerikai elnöki beiktatása után a lélektanilag kulcsfontosságú 100.000 dolláros szint alatt maradhat, egy bizonyos árszintet pedig különösen nehéznek bizonyul áttörni. Mivel...

Bonk (BONK) árfolyam elemzés 01.18.

Prémium Bonk (BONK) A mémcoin piac erős emelkedő fordulatot tapasztalt, mivel a Bitcoin árfolyama ma sikeresen tartja értékét a 100 ezer dolláros határ felett. Miközben az olyan top...

Egyszerűbbé válik a kriptovaluták adózása az Egyesült Államokban

A CNN szerint 2025-től kezdődően a kriptotranzakciókat harmadik félnek történő jelentéstételi kötelezettség alá vonják, ami azt jelenti, hogy az ilyen tranzakciókról szóló információkat elküldik az...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.