2023 első felében 65%-kal kevesebb kriptóhoz köthető bűncselekmény történt a tavalyi év hasonló periódusához képest.
A legnagyobb csökkenést a csalások számának a csökkenése, és a feketepiaci aktivitás visszahúzódása eredményezi.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A különböző elemzések alapján a kriptobűnözők 2023 első felében 3,3 milliárd dollárral kevesebb bevételhez jutottak, mint 2022 első felében.
A kevesebb bűncselekmény más téren is csökkenést hozott a Chainalysis szerint, az ilyen esetekhez köthető, úgynevezett kockázatos entitások, például kétesebb tőzsdék vagy különböző mixer-szolgáltatások látogatottsága 42%-al lett alacsonyabb.
2/ Through the end of June, crypto inflows to known illicit entities are down 65% compared to where they were at the same time in 2022. pic.twitter.com/PhKFrrWBkQ
— Chainalysis (@chainalysis) July 12, 2023
Ezek azok az eszközök, amelyeket a hackerek előszeretettel használnak a tisztességtelenül szerzett pénzek tisztára mosására.
„Az árfolyamok általános növekedése a legtöbbször megnövekedett bevételt jelent a csalók számára. Ez főleg annak tudható be, hogy nagyobb a piaci eufória, jobb a hangulat, és az áldozatok emiatt sokkal gyanútlanabbak, sokkal könnyebben bedőlnek a csalóknak. Az idei, 2023-as eséssel együtt viszont ez a nézet is megdőlni látszik.”
Az év eleje óta a BTC árfolyama 80%-kal növekedett, és elérte a 30 ezer dolláros szintet.
Az adatok alapján a bevételek ilyen nagymértékű csökkenése a jelenlegi két legnagyobb befektetési csalásnak, a VidiLook és a Chia Tai Tianqing Pharmaceutical Financial Management nevű kezdeményezés bedőlésének tudható be.
A rendelkezésre álló információk alapján mindkét esetben exit scam segítségével léptek le az alapítók, az áldozatok pénzével együtt.
A kriptoiparhoz kapcsolódóan van viszont egy másik nagy probléma, amely egyáltalán nem tűnt el.
A zsarolóvírusok mértéke ugrásszerűen növekszik a kriptoiparban, annak ellenére, hogy a többi típusú csalás esetén jelentős csökkenést figyelhető meg.
Az idei év eddigi részében az igazolt támadásokkal a zsarolóvírusok 449 millió dollárnyi kárt okoztak az áldozataiknak.
5/ However, ransomware is up significantly. In fact, ransomware attackers are on pace for their second-biggest year ever, having extorted at least $449.1 million through June. pic.twitter.com/e3eCuXXwWN
— Chainalysis (@chainalysis) July 12, 2023
A szakértők szerint a tavaly kitört orosz-ukrán háború lehet az egyik oka annak, hogy összességében mégis csökken a zsarolóvírus-támadások száma.
A felmérések szerint számos szervezet ukrán területen működött, így az invázió miatt kénytelenek voltak elköltöztetni a székhelyüket, és még nem biztos, hogy újra tudták indítani a tevékenységüket.
Az elemzők úgy becsülik, hogy ha a támadások a jelenlegi ütem szerint zajlanak az év további részében is, akkor összesen akár 898 millió dolláros kárt is okozhatnak az idén.
A zsarolóvírusok legkedveltebb célpontjainak a nagy szervezetek számítanak, amelyek számottevő anyagi forrásokkal rendelkeznek, amely csábító célpontot jelent.
Olvastad már? Ripple vs. SEC : A végső döntés megérkezett, és ez mit jelent
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.