A Grayscale saját bitcoin alapja már évek óta létezik, és több százezer bitcoint halmoztak fel az évek során az ügyfeleik megbízásából.
Így mikor az ETF-ek zööld utat kaptak, és a Grayscale is átkonvertálhatta a saját alapját, az első időszakban 99,5%-os piaci részesedéssel rendelkeztek.
Ez azóta 50% alá csökkent, ahogyan a másik tíz kibocsátó is folyamatosan növeli a készletét.
A Dune Analytics március 13-i jelentéséből kiderül, hogy a teljes amerikai bitcoin ETF-piac 56,7 milliárdos kapitalizációjából 28,5 milliárd tartozik a Grayscale kezelésébe, így már kevesebb, mint a piac felét dominálják.
A januári ETF-indulások viszont drasztikusan átalakították a szektort, és a térképeket azóta is folyamatosan újra kell rajzolni.
Ennek részben az is az oka, hogy a Grayscale rendszeréből sok bitcoint ki is vettek a befektetők, mert a cég túl magas kezelési költséget számít fel.
Február közepére a kiáramlás mértéke alaposan lecsökkent, viszont később a Genesis csődeljárását intéző bíróság engedélyt adott, hogy a cég 1,3 milliárd dollárnyi GBTC értékpapírját piacra dobják, ez pedig ismét megnövelte az eladási kedvet.
A GBTC alapjából a mai napig mindösszesen 11 milliárd dollárnyi bitcoint vettek ki a befektetők, heti szinten átlagosan 329 millió dollárt az első héten, ez az ütem viszont mára már lecsökkent.
A Grayscale régóta perben állt a SEC hivatalával, hogy a saját bitcoin alapja ETF-ként működhessen, hogy lehetőséget kapjanak az átkonvertálásra.
A bíróság végül úgy döntött, hogy a SEC nem utasíthatja el a Grayscale beadványának a felülvizsgálatát, és amikor a kérvényezett 10 ETF zöld utat kapott, akkor a Grayscale számára is engedélyezték az alap átkonvertálását, így ők lettek a 11. ETF-kibocsátó.
A piac az elején rosszul fogadta a nagy mértékű kiáramlást a Grayscale rendszeréből, az árfolyam először lassú csökkenésnek indult, később azonban az optimizmus lett az uralkodó nézet.
A kereskedők egyértelműen pozitív jelként értékelték a többi ETF-kibocsátó vásárlási volumenét, köztük a BlackRock, a világ legnagyobb befektetési alapjának az aktivitását, amely hamar a legnagyobb bitcoin-tulajdonossá vált.
A BlackRock mellett a Fidelity a másik nagy kibocsátó, és a két vállalat összesen 16,9 milliárd dollárnyi bitcoint vásárolt már fel az ügyfeleik megbízásából.
A piaci elemzők úgy vélik, hogy az ETF-ek irányából érkező igény az egyik legnagyobb hajtóerő a mostanában tapasztalható árfolyam-növekedés, és a pár napja látott közel 73 ezer dolláros rekord-árfolyam elérése mögött.
A precíziós kereskedés itt kezdődik, Útmutató a TradingView sikeres használatához!
Mára a BlackRock több, mint 200 ezer bitcoint tart, így a kriptoipari befektetési iparág kétségtelenül megváltozott, mégpedig olyan módon, amelyet eddig nem láthattak a befektetők, és amely hosszú távú hatásai egyelőre ismeretlenek.
Olvastad már? A legjobb kriptók a következő piaci elemzés szerint fel fognak robbanni
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.