Október 9-én az Egyesült Államok hatóságai büntetővádakat emeltek 18 magánszeméky és vállalkozás ellen csalás és kriptopénz-piaci manipuláció miatt.
Ez az első büntetőügy, amely a kriptopiac manipulálása és hamis kereskedési tevékenység, az úgynevezett wash trading miatt indul.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Nem ügyeskedőknek való hely
A vádlottak között négy kriptopénz kibocsátó cég vezetői is szerepelnek, a Saitama, Robo Inu, VZZN és Lillian Finance.
Emellett négy jól ismert kriptoipari cég, köztük a ZM Quant, CLS Global, MyTrade és Gotbit is érintett.
Az ügyészek szerint ezek a közreműködők hamis kereskedést végeztek, amely során valótlan ügyletek révén mesterségesen növelték a kereskedési aktivitás látszatát.
Ez a gyakorlat különböző kriptovaluták árának mesterséges felpumpálásához vezetett, amellyel gyanútlan befektetőket csapták be, sikeresebbnek feltűntetve a tokeneket, mint amilyenek valójában.
A vádlottak ezután az így felpumpált árakon értékesítették tokenjeiket egy klasszikus pump and dump séma keretében.
A hatóságok több, mint 25 millió dollár értékű kriptopénzt foglaltak le, és leállították a hamis kereskedések végrehajtására használt kereskedési botokat is.
Négy vádlott már beismerő vallomást tett, míg másokat Texasban, az Egyesült Királyságban és Portugáliában tartóztattak le.
Játssz tisztán
Az FBI „Operation Token Mirrors” néven egy titkos műveletet folytatott, melynek során saját kriptopénzt hoztak létre, hogy felderítsék az illegális tevékenységeket a kriptopiacon.
Ez az akció segített felfedni, hogyan dolgoztak össze egyes token kibocsátók és a marketingesek a tokenek árainak mesterséges feltornázása érdekében.
Joshua Levy, az Egyesült Államok ügyésze kihangsúlyozta az ügy fontosságát, mondván, hogy sok csalót sikerült azonosítani a kriptoiparban.
Figyelmeztetett, hogy az online befektetőknek körültekintőnek kell lenniük, és alaposan meg kell vizsgálniuk a digitális eszközöket, mielőtt befektetnek.
Régi csalások új köntösben
Jodi Cohen, az FBI bostoni részlegének különleges ügynöke elmondta, hogy ez az eset a régi, már jól ismert pénzügyi csalások új változatát képviseli, és kiemelte, hogy az „Operation Token Mirrors” célja a kriptovilágban tevékenykedő tisztességtelen token fejlesztők, promóterek és influenszerek leleplezése volt.
Az FBI saját kriptopénzének létrehozása lehetővé tette, hogy belülről azonosítsák és megzavarják ezeket a tevékenységeket.
Sokan arra számítanak, hogy ahogy a hatóságok egyre szigorúbban lépnek fel a kriptopiaci csalások ellen, ez növekvő szabályozáshoz és fokozott ellenőrzéshez vezethet az iparágban.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Ezekről a kriptovalutákról beszélnek most a legtöbbet a közösségi média elemzések alapján
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.