Az YPF Luz az állami olajtársaság leányvállalata, és a legnagyobb brazil olajmezőn, Vaca Muerta területén indítottak el egy tesztprogramot, amelyben a melléktermékként jelentkező gázzal bányásznak bitcoint.
A fúrás kezdeti szakaszában jelentkező gázt eddig fáklyázással égették el.
A bányászat viszont mindig is a lehető legolcsóbb energiát keresi a versenyképesség miatt, az elégetett gázt viszont gázmotorban is el lehet égetni, áramot termelve, és ez a módszer egyre jobban terjedőben van.
A projekt már harmadik hónapja fut, és már kezdik látni az alkalmazott technológia előnyeit, nem beszélve arról, hogy így a veszteség is csökken.
Az olajfúráskor talált gáz máshogyan nem hasznosítható, az infrastruktúra nem alkalmas arra, hogy begyűjtsék, és máshová szállítsák.
Így a felhasználási módot kell a helyszínre vinni, és eddig ez egyszerűen egy hatalmas gázégő volt, amellyel elégették a mellékterméket.
Az YPF Luz viszont mostanra már több ügyfelet is szerzett, akik igényt tartanak az ebből kinyerhető energiára, és le is telepítették a generátorokat a fúrási helyszínekre.
Martin Mandarano, a cég ügyvezetője elmondta, hamarosan újabb kísérletet indítanak el.
„Az első tesztüzem során 1 megawatt energiát generálunk. Időközben a második teszt is lassan elindul, még az év vége előtt, egy másik helyszínen, Bajo del Toro régióban. Az ottani kapacitás 8 MW körüli.”
Mandarano elmondta, hogy több céggel sikerült jó kapcsolatot kiépíteni az üzletmenet során, akik igényt tartanak az így megtermelt többlet energiára.
A fizetési mód változékony, ráadásul az ár sem fixen meghatározott. Néha a világpiaci ártól teszik függővé, de vannak olyan partnerek, akik mindenképpen előre megadott árral akarnak szerződést kötni.
A lényeg, hogy közösen tuják kialakítani, hogy milyen áron és milyen formában vásárolják meg az energiát a cégek.
A tevékenység során, mikor az adott kút fúrása véget ért, a teljes rendszert át kell költöztetni máshová. Emiatt, hogy a problémákat minimalizálják, a felszerelés a leginkább mozgatható formában van összeállítva, konténerekben kerül kialakításra.
Így ráadásul nem csak könnyen szállítható, de moduláris is lehet. Költöztetés során egyszerű felállítani az új helyszínen az egészet.
Mandanaro szerint a fő fókusz azon van, hogy egy meglévő problémára tudjanak nem megszokott megoldást találni.
„Nem a készletet visszük oda, ahol az igény jelentkezik, hanem az igény jön el oda, ahol megtalálható a kínálat. Ebben az esetben ez Vaca Muerta, amely több száz km-re van az olaj és energia felhasználási helyétől, ezért meg kellene oldani a szállítást, és ez egy komoly infrastruktúrális probléma.”
A térségből máshonnan is érkeztek hírek hasonló kezdeményezésekről. A Bitfarms például nemrégiben Argentínában, Rio Cuarto-ban kezdett el bitcoint bányászni.
Olvastad már? Jön az első blokkláncos játék a Sega-tól
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!