Bitcoin vs. Libra: A célok és technológiai különbségek

-

Peter Van Valkenburgh, a Washington D.C.-ben található Coin Center kutatási igazgatója múlt hétfőn elmagyarázta a bitcoin és a Facebook Libra közötti legnagyobb különbségeket.
A Coin Center küldetése, hogy „jobb megértést építsen ezekről a technológiákról és egy olyan szabályozási rendszer létrejöttét segítse, amely megőrzi az innováció szabadságát az engedélyek nélküli blokklánc technológiák terén.”
Egy vezető nonprofit kutatási és képviseleti központ a kriptopénzek és a decentralizált számítási technológiák közérdeki problémáinak orvoslására.

Ezt azáltal éri el, hogy „olyan kutatásokat végeznek és publikálnak, amelyek megbízható kutatóktól és szakértőktől származnak. Ezzel oktatják a törvényhozókat és a médiát a blokklánc technológiájáról.
Van Valkenburgh azért írta meg részletes blogbejegyzését, hogy egy helyen válaszolja meg a Coin Centerbe érkező kérdéseket. Ezeket főleg amerikai törvényhozóktól és a főáramú médiától kapják arra vonatkozóan, hogy miben különbözik a Libra, a bitcoin és az egyéb „hagyományos” kriptopénzek.

A célok közötti különbségek

Van Valkenburgh szerint, hogy megértsük a Libra és a Bitcoin mögötti motivációkat fontos lenne elolvasni mindkét projekt fehér könyvének első mondatát:

  • Bitcoin: „Egy elektronikus, tisztán peer-to-peer–alapú készpénz, amely lehetővé tenné az online kifizetések küldését az érintett felek között anélkül, hogy arra egy pénzügyi intézményt kellene igénybe venni.”
  • Libra: „A Libra blokklánc célja, hogy stabil alapként szolgáljon a pénzügyi szolgáltatások számára, beleértve egy új globális valutát, amely több milliárd ember napi pénzügyi igényét tudná fedezni.”

Szerinte a Bitcoin fehér könyvének esetében a „fő üzenet” az, hogy egy „megbízott harmadik felek nélküli pénz” legyen. A bitcoin célja hogy „egy olyan fizetési rendszert alkosson, melyben fontosabb, hogy nincsenek harmadik megbízott felek, mint hogy könnyű legyen alkalmazni, skálázható, vagy stabil legyen.” Szerinte a bitcoint úgy tervezték, hogy megbízható, kormány vagy cégek hiánya esetén is használható legyen.
Ezzel szemben a Libra fehér könyvének első mondata „a skálázhatóságról és a hozzáférhetőségről szól”. Célja, hogy „fontosabb a skálázhatóság és a hozzáférhetőség, mint a megbízható közvetítők elkerülése.”
Továbbá mindkét projekt igyekszik megoldani azt, ami szerinte a jelenlegi globális gazdasági rendszer legnagyobb problémája.
A bitcoin esetén ez a probléma „a közvetítők erejének konszolidálása, és az ezzel járó veszélyek.”
A Libra esetén a fő probléma „a rendszer közvetítőinek hatástalansága, valamint hogy nem érdekeltek abban, hogy olyan emberek számára is szolgáltatásokat nyújtsanak, akik jelentéktelenek számukra.”

A Technológiai különbségek

Mind a bitcoin, mind pedig a Libra az elosztott főkönyv technológiáját alkalmazza, hogy feljegyezze a felhasználók közötti fizetéseket.
Van Valkenburgh szerint a bitcoin egy valódi kriptopénz, mivel „egy olyan pénz, mely a gazdasági ritkaságon alapszik, a tranzakciók pedig egy cenzúramentes főkönyvbe kerülnek. Ezt bárki olvashatja és bárki aláírhatja.” Ez azt jelenti, hogy publikus és engedélyezések nélküli.
Szerinte a Libra nem egy kriptopénz, de digitális valutának lehet nevezni, mert „egy olyan pénznem, amely bizalomalapú. Ez azt jelenti, hogy meg kell bíznunk abban, hogy a pénz kiadója egy olyan főkönyvön jegyzi fel a tranzakciókat, melyhez bárki hozzáférhet és olvashat, de csak bizonyos cégek módosíthatják.”
Ez azt jelenti, hogy a Libra főkönyve publikus, de engedélyek szükségesek hozzá.

A bitcoin úgy működik, mint egy támasz: bárki, akinek van bitcoinja, van valamennyi vagyona.
A Libra úgy működik, mint egy bejegyzett eszköz: egy libratulajdonosnak csak akkor van vagyona, ha a Libra hivatalos bejegyzője, a Libra Association azt mondja, hogy van értéke és továbbra is megtartja a Libárt adó tartalékokat.
A bitcon így cenzúramentes és úgy működik, mint az aranypénzek vagy egyéb értékes árucikkek.
A Libra-tranzakciókat cenzúrázni lehet ezért az eszköz úgy működik, mint egy bankjegy vagy egy részvényei igazolvány.

 

Olvastad már? Bitcoinvásárlás a MrCoinnal!

Forrás: cryptoglobe.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép estétek! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Így reagált a bitcoin és az ethereum árfolyama az amerikai CPI-adatokra

A legutóbbi USA fogyasztói árindex (CPI) jelentés 0,4%-os növekedést jelzett decemberben, így az éves inflációs ráta 2,9%-ra emelkedett. Ez az emelkedés, amelyet elsősorban az emelkedő...

A Bitcoin-nak 102.000 dollárt kell támogatássá alakítania, hogy megakadályozza a 90.000 dolláros visszahúzódást

Vendégbejegyzés A Bitcoin árfolyam Donald Trump amerikai elnöki beiktatása után a lélektanilag kulcsfontosságú 100.000 dolláros szint alatt maradhat, egy bizonyos árszintet pedig különösen nehéznek bizonyul áttörni. Mivel...

Bonk (BONK) árfolyam elemzés 01.18.

Prémium Bonk (BONK) A mémcoin piac erős emelkedő fordulatot tapasztalt, mivel a Bitcoin árfolyama ma sikeresen tartja értékét a 100 ezer dolláros határ felett. Miközben az olyan top...

Egyszerűbbé válik a kriptovaluták adózása az Egyesült Államokban

A CNN szerint 2025-től kezdődően a kriptotranzakciókat harmadik félnek történő jelentéstételi kötelezettség alá vonják, ami azt jelenti, hogy az ilyen tranzakciókról szóló információkat elküldik az...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.