Jim Rickards, az ismert közgazdász nemrégiben azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy Biden elnökségének egy történelmi tettet, a dollár tönkretételét rótta fel.
A bestseller-szerzőként is aktív Rickards mögött több évtizednyi pénzügyi tapasztalat van, és ez alapján úgy véli, Biden és az aktuális USA pénzpolitika a dollár vesztét fogja okozni, az USD elveszti a tartalékvaluta státuszát.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A szakértő szerint a dollárra leselkedő legnagyobb veszély jelenleg a pletyka szinten létező közös BRICS valuta.
Biden is now a world historic figure. He has destroyed the dollar, not an easy task. A BRICS gold-linked currency will be previewed August 22, to be implemented in stages. SCO will merge with BRICS; others will join. Dollars will still be around but marginalized. Nice job, Joe. pic.twitter.com/Wvyxb1RzX2
— Jim Rickards (@JamesGRickards) July 9, 2023
Ennek a valósággá válásával viszont közvetlenül tudna egymás között kereskedni a BRICS gazdasági blokkot alkotó Brazília, Oroszország, India, Kína, és Dél-Afrika, mégpedig a dollár kihagyásával.
Rickard szerint az idei nyári, augusztusi BRICS-csúcstalálkozón már konkrét terveket is láthatunk majd az új valutáról, és az elképzelések alapján annak a szakaszos bevezetéséről.
Néhány sajtóhír ugyanezt az információt látszik megerősíteni, viszont a BRICS-bankként emlegetett New Development Bank vezetőhelyettese, Leslie Maasdrop nyilatkozata alapján annyira nem sietős a dolguk.
Maasdrop egy nemrégiben adott interjúban osztotta meg, hogy nincsen sürgető indok egy közös valuta bevezetésére, és az ilyen kezdeményezések a közép-hosszú távú tervek között szerepelnek.
BRICS fúzió
Rickard szerint ráadásul egy másik nagy horderejű esemény is közeledik. Úgy véli, a BRICS egyesülni fog az SCO-val, a Shanghai Cooperation Organization, egy másik jelentős gazdasági együttműködési társulással.
Egy ilyen lépés Rickards szerint arra inspirálná a többi országot is, hogy együttesen kezdjenek el dolgozni, ez a fajta együttműködés viszont alaposan meggyengítené a dollár erejét, és kihívások elé állítaná a tartalékvaluta szerepét.
Rickards úgy fogalmazott, hogy bár a dollár másodhegedűssé gyengülhet, és a perifériára kerül, ettől függetlenül nem fog eltűnni, hanem egyfajta alternatív pénznemmé válik.
Ezt Rickards már a 2011-es, Currency Wars című könyvében is megjósolta.
A könyvben egy olyan világot vázolt fel, amelyben a dollár szerepe lecsökken, és a nemzetek több más valutára térnek át.
Rickards mellett mások is arra figyelmeztetnek, hogy a dollár bajban lehet.
Jim Rogers nagybefektető, aki évekkel előre megjósolta a 2008-as válságot, nemrégiben azt nyilatkozta, hogy a dollár erejének a csökkenése főleg azért baj, mert az ország megszenvedi az inflációt és az államadósságot is.
Olvastad már? A Polygon fellendülésének hátterében álló tényezők értékelése
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!