A kínai CBDC-program egyes résztvevői állítólag haboznak megtartani a digitális jüant, számos aggályt említve az államilag támogatott digitális valuta használatával kapcsolatban.
A projektnek állítólag még mindig vannak gyerekbetegségei, és a sajtóhírek szerint egyes kínai állami alkalmazottak, akiket e-CNY-ben, digitális jüanban fizetnek, ritkán használják ezt a gyakorlatban, inkább készpénzre váltják.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Aki kapja, adja
A South China Morning Post május 13-i cikke szerint Kína egyes városaiban elkezdték digitális jüanban fizetni az állami alkalmazottak bérét, de az emberek többsége azonnal készpénzre váltja.
„Inkább nem tartom a pénzt az e-CNY alkalmazásban, mert ha ott hagyom, nem kapok kamatot. Nem is sok hely van, online vagy offline, ahol használhatnám az e-jüant.”
Andrew Wang, egy köztisztviselő elmondta, hogy nem aggódik túlságosan a digitális valuta gondolata miatt, mivel csak a fizetésének egy kis részét fizetik digitális jüanban.
A felesége azonban, aki teljes fizetését digitális jüanban kapja, azonnal hagyományos készpénzre váltja a digitális készpénz hasznosságának hiánya miatt.
„Nem tudjuk betétbe helyezni a pénzt a bankszámlánkon, és nem tudunk pénzügyi termékeket vásárolni az e-CNY tárcával.”
A CBDC tranzakciókat látja az állam
A SCMP jelentése szerint bár Kína állítólag már egy évtizede készpénzmentes társadalomnak számít, sok kínai állampolgár továbbra is habozik digitális valutákat, mint a digitális jüant használni a szélesebb körű állami megfigyeléstől való félelem és a korlátozott felhasználási esetek miatt.
Ezen aggályok ellenére 2023. július 20-ig több mint 250 milliárd dollár értékű tranzakciót bonyolítottak le digitális jüanban Yi Gang, a Kínai Népbank volt elnöke szerint.
Ye Dongyan, a pekingi Cheung Kong Graduate School of Business kutatója elmondta, hogy nagyobb erőfeszítéseket kell tenni az adatvédelem és a biztonság egyensúlyba hozására, ha a kormány a digitális jüant egész Kínában be akarja vezetni.
„A papírpénzt névtelenül használja bárki, de a digitális jüan más. Az információ-nyomkövetés és az információs adatvédelem közötti határokat alaposabban meg kell vizsgálni. Ezek számítanak a digitális pénzügyi korszak legnagyobb kihívásainak.”
Nincs nyomon követés
A program résztvevői által megfogalmazott adatvédelmi aggályok ellenére Gang egy márciusi fórumon Pekingben elmondta, hogy a digitális jüan képes teljes mértékben megvalósítani az adatvédelmet, mivel a tervek alapján a kisebb összegű tranzakciókat nem követik nyomon, a nagyobbakat pedig igen.
A valuta 2020-as bevezetése óta Kína számos joghatósága azon dolgozik, hogy ösztönözze a CBDC bevezetését, több város is 26,5 millió dollárnál (180 millió kínai jüan) is többet osztott ki különböző támogatások, segélyek és fogyasztási kuponok formájában.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Problémákat találta a Deutsche Bank a stablecoinok esetében
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.