Az USA pénzügyminisztériuma visszavonta a Tornado Cash elleni szankciókat

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának szankcióügyi hivatala (OFAC) bejelentette, hogy visszavonja a Tornado Cash elleni szankciókat.

A döntés azt követően született, hogy egy szövetségi fellebbviteli bíróság 2023 novemberében kimondta: az OFAC nem szankcionálhat olyan okosszerződéseket, amelyek nem minősülnek külföldi személy tulajdonának az amerikai jog szerint.

A Tornado Cash mentesült, de a fejlesztő továbbra is fogva van

A legfrissebb hivatalos közlemény szerint az amerikai pénzügyminisztérium visszavonta a 2022-ben kiszabott szankciókat az Ethereum-alapú coinmixelő szolgáltatás, a Tornado Cash ellen.

A döntés értelmében a Tornado Cash kikerült az OFAC által szankcionált entitások listájáról.

Korábban az OFAC többször is szankciókkal sújtotta a szolgáltatást, megtiltva minden amerikai állampolgár és vállalat számára, hogy pénzügyi kapcsolatba lépjen vele.

A közlemény így fogalmaz:

„Továbbra is mély aggodalommal figyeljük a államilag támogatott hackertámadások és pénzmosási tevékenységek súlyos kampányát, amelyek célja a digitális eszközök ellopása és felhasználása az Észak-koreai Népi Demokratikus Köztársaság (DPRK) és a Kim rezsim érdekében.”

A döntés közvetlen előzménye egy 2024. november 26-i ítélet volt, amelyet az ötödik körzeti fellebbviteli bíróság hozott meg.

A bíróság megállapította, hogy az OFAC túllépte hatáskörét, amikor a Tornado Cash okosszerződéseit szankcionálta, mivel azok nem minősülnek tulajdonnak az amerikai törvények értelmében.

Bár a Tornado Cash mentesült a szankciók alól, a hozzá kapcsolódó fejlesztő, Semenov, továbbra is szerepel a szankciós listán.

Igaz, a kibertámadásokhoz kapcsolódó vádakat eltávolították, de az Észak-Koreával való feltételezett kapcsolatai miatt továbbra is korlátozás alatt áll.

Emellett Roman Storm, a Tornado Cash társalapítója 2025 júliusában bíróság elé áll, mivel a vádak szerint ő fejlesztette az okosszerződéseket és a protokollt, amely a szolgáltatást működteti.

Egy másik fejlesztő ellen is vádat emeltek, de őt egyelőre még nem tartóztatták le.

A döntés után a Tornado Cash token árfolyama 24 óra alatt 54%-kal emelkedett.

Tornado Cash
coingecko.com

Tornado Cash és a Lazarus csoport kapcsolata

A Tornado Cash eredetileg 2022 augusztusában került szankció alá, mivel az amerikai hatóságok szerint több mint 7 milliárd dollárnyi kriptovalutát mostak át rajta, beleértve az Észak-koreai Lazarus csoport által elkövetett hackelésekből származó pénzeket.

A hatóságok kiemelték, hogy a platform kulcsszerepet játszott több nagyobb kripto-lopás során:

  • 455 millió dollár az Axie Infinity Ronin Bridge hack során
  • 96 millió dollár a Harmony Bridge incidensből
  • 7,8 millió dollár a Nomad támadásból

A Pénzügyminiszter nyilatkozata a digitális eszközök jövőjéről

Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter így nyilatkozott:

„A digitális eszközök hatalmas lehetőséget jelentenek az innováció és az értékteremtés szempontjából az amerikai emberek számára. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy megvédjük az iparágat az Észak-Koreához és más rosszindulatú szereplőkhöz kapcsolódó visszaélésektől. Ez biztosíthatja az Egyesült Államok vezető szerepét és az amerikai polgárok pénzügyi fejlődésének lehetőségét.”

Fontos megemlíteni, hogy a Tornado Cash a szankciók és jogi eljárások ellenére is folytatta működését, ami több törvényhozó elégedetlenségét váltotta ki.

Ráadásul Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója nyíltan elismerte, hogy a szolgáltatást anonim adományok küldésére használta Ukrajna támogatására az Oroszországgal való háború során.

Olvastad már? Az XRP és DOGE harca a 10 dollárért ki éleződik, de egy altcoin váratlanul lendületbe jött

Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Beragadt a Bitcoin, és ez kezd idegesítő lenni

Úgy tűnik, a Bitcoin mostanában nem találja az irányt. Április 9. óta szűk sávban mozog, 83.000 és 86.000 dollár között, mintha az egész piac visszatartaná...

Az XRP akár át is veheti az Ethereum helyét az elkövetkező 3 évben

Ahogy az Ethereum egyre nagyobb nyomás alá kerül, az ETF-kivonások egy hét alatt 39%-kal emelkedtek. Ez arra utal, hogy a befektetői bizalom megingott. Mégis, a magabiztosság...

Meghibásodott az AWS, több nagy tőzsde is problémákkal küzd

A Binance, a KuCoin, a MEXC és más tőzsdék, valamint tárcaszolgáltatók szolgáltatási problémákkal küzdenek. Ennek oka egy jelentős hálózati kiesés, amelyet az Amazon Web Services...

A Bitget ökoszisztémája 20 millió új felhasználóval bővült az első negyedévben, miközben a spot piac 159%-kal nőtt a platformon

A vezető kriptovaluta tőzsde és Web3 vállalat, a Bitget 2025 első negyedévét összesen 2,08 billió dolláros kereskedési volumennel zárta, amit elsősorban a spot kereskedelem 159%-os...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.