Az USA jövőre több mint 1 billió dollárnyi adósságkamatot fog fizetni, ami a jelenlegi árakon a bitcoin piaci kapitulációja háromszorosának felel meg.
A kommentátorok úgy vélik, hogy a Bitcoin-bikáknak nem kell sokáig várniuk arra, hogy az Egyesült Államok ismét elkezdjen pénzt nyomtatni.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Az amerikai makrogazdasági adatok legfrissebb elemzése alapján egy piaci stratéga azt mondta, hogy a mennyiségi szigorítás (QT) hamarosan véget érhet egy „katasztrofális adósságválság” elkerülése érdekében.
Elemző: Fednek „nem lesz választása” a kamatcsökkentéssel kapcsolatban
Az amerikai jegybank folytatja a likviditás kivonását a pénzügyi rendszerből az infláció elleni küzdelem érdekében, visszafordítva a COVID-19-korszak évekig tartó pénznyomtatását.
Miközben a kamatemelések mértéke tovább csökken, egyesek most úgy vélik, hogy a Fednek hamarosan egyetlen lehetősége marad – a folyamat teljes leállítása.
„Nem lesz más választása a Fednek, mint a csökkentés, vagy egy katasztrofális adósságválságot kockáztat” – foglalta össze január 27-én Sven Henrich, a NorthmanTrader alapítója.
„A hosszabb ideig tartó magasabb szint egy olyan fantázia, amely nem a matematikai valóságban gyökerezik.”
Henrich feltöltött egy grafikont, amely a jelenlegi amerikai kormányzati kiadások kamatfizetéseit mutatja. Ezek most évi 1 billió dollár felé száguldanak.
Szédítő szám, nem igaz? A kamatok abból származnak, hogy az amerikai államadósság több mint 31 billió dollár, a Fed pedig 2020 márciusa óta dollárbilliókat nyomtat. Azóta a kamatfizetések 42%-kal nőttek – jegyezte meg Henrich.
A jelenség máshol sem maradt észrevétlen a kriptokörökben. A népszerű Twitter-fiók, a Wall Street Silver a kamatfizetéseket az amerikai adóbevételek egy részéhez hasonlította.
„Az USA 853 milliárd dollár kamatot fizetett a 31 billió dolláros adósságért 2022-ben; többet, mint a védelmi költségvetés 2023-ban. Ha a Fed ezen a szinten (vagy még magasabban) tartja a kamatokat, akkor 1,2–1,5 billió dollárnál fogunk járni az adósság után fizetett kamatok tekintetében” – írta a szervezet.
„Az USA kormánya körülbelül 4,9 billió dollárt szed be adóként”.
Az amerikai államadósság kamatlábainak grafikonja (képernyőkép). Forrás: B: Wall Street Silver/ Twitter
Egy ilyen forgatókönyv örömre adhat okot a jelentős bitcoinkitettséggel rendelkezők számára.
A „könnyű” likviditás időszakai a kockázati eszközök iránti megnövekedett étvágynak feleltek meg a mainstream befektetési világban.
A Fed korábbi politikájának megfordulását a bitcoin 2022-es medvepiaca kísérte, a kamatemelések csökkentését ezért sokan a „jó” idők visszatérésének első jeleként értékelik.
Kriptofájdalom az öröm előtt?
Abban azonban nem mindenki ért egyet, hogy a kockázatos eszközökre, köztük a kriptóra gyakorolt hatás ezt megelőzően teljesen pozitív lesz.
Ahogy arról a Cointelegraph is beszámolt, a BitMEX volt vezérigazgatója, Arthur Hayes úgy véli, hogy először a káosz fog bekövetkezni, ami új mélypontokra taszítja a bitcoint és az altcoinokat, mielőtt bármiféle hosszú távú reneszánsz beindulna.
Hayes szerint ha a Fed tehetetlenséggel szembesül a lehetőségek teljes hiánya miatt, hogy elkerülje az összeomlást, akkor a kár már megtörtént, mielőtt a QT átadja helyét a mennyiségi lazításnak.
„Ez a forgatókönyv kevésbé ideális, mert ez azt jelentené, hogy mindenki, aki most kockázatos eszközöket vásárol, masszív teljesítménycsökkenésre számíthat. 2023 ugyanolyan rosszabb lehet, mint 2022, amíg a Fed el nem fordul [jelenlegi politikájától]” – írta egy blogbejegyzésében ebben a hónapban.
Olvastad már? 16 millió BNB-tokent éget el a Binance
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!