Az IMF által ajánlott új irányelvek célja a globális kriptobevezetéssel kapcsolatos pénzügyi kockázatok csökkentése.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a feltörekvő piacok és a fejlődő gazdaságok számára tett közzé egy sor megvalósítható politikát a pénzügyi stabilitás biztosítása érdekében a kriptopénzek globális hódítása közepette.
Az IMF hisz a kriptoeszközökben rejlő potenciálban mint a gyorsabb és olcsóbb határokon átnyúló fizetések eszközében, hivatkozva a kriptopiacok értékének drámai növekedésére a 2021 májusától tapasztalható medvés tendenciák ellenére.
A jelentés (ch2) a magas hozamokat, a tranzakciós költségeket és sebességet, valamint a pénzmosás elleni (AML) előírások szigorának csökkentését tekinti a kriptoelterjedés elsődleges mozgatórugóinak.
A kriptoeszközökkel való fokozott kereskedésből eredő pénzügyi stabilitási kihívások ellensúlyozására az IMF azt ajánlja:
„A politikai döntéshozóknak globális szabványokat kell bevezetniük a kriptoeszközökre vonatkozóan, és az adathiányok megszüntetésével javítaniuk kell a kriptoökoszisztéma nyomon követésére vonatkozó képességüket. A kriptoizációs kockázatokkal szembesülő feltörekvő piacoknak meg kell erősíteniük a makrogazdasági politikát, és meg kell fontolniuk a központi banki digitális valuták kibocsátásának előnyeit.”
Az IMF jelentéséből kiderül, hogy a kriptopiac értékelése a Bitcoin (BTC) mellett a stabilcoin-kínálat erőteljes növekedésével együtt a Bitcoinon (BTC) túlra is kiterjedt.
Három év IMF-adatai azt mutatják, hogy a nem stabilcoin típusú kriptoeszközök, például a Bitcoin kockázattal korrigált hozamai összehasonlíthatóak más mainstream benchmarkokkal, például az S&P 500-zal, ahogyan azt az alábbi ábra részletezi:
A CDBC-kibocsátás mellett az IMF továbbá „a kockázattal arányos és a globális stabilcoinokéval összhangban lévő szabályozást” ajánl. A CBDC bevezetésén túlmenően a dollármentesítési politikák segítenek a kormányoknak a makroszintű pénzügyi kockázatok kezelésében.
A Cointelegraph még 2021 júliusában számolt be az IMF azon tervéről, hogy „fokozza” a digitális valuták ellenőrzését.
A digitális eszközök előnyeit kiemelve egy régebbi IMF-jelentés szerint „a fizetések egyszerűbbé, gyorsabbá, olcsóbbá és hozzáférhetőbbé válnak, és gyorsan átlépik a határokat. Ezek a fejlesztések elősegíthetik a hatékonyságot és a befogadást, ami mindenki számára jelentős előnyökkel jár”.
Az IMF korábban azt is tervezte, hogy találkozik Nayib Bukele salvadori elnökkel, hogy megvitassák a Bitcoin általános elterjedésének következményeit és lehetőségeit.
Olvastad már? A Bitcoin befektetői „már nem félnek”
Forrás: cointelegraph.com
Kiemelt kép: Bruno Sanchez-Andrade Nuño
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!