Az Európai Központi Bank egyik vezetője az aranylázhoz hasonlította a kriptoeszközök térnyerését, és felszólította a kormányokat, hogy tegyenek lépéseket a „kockázatvállalás törvénytelen őrületének” megakadályozása érdekében.
Az EKB tisztviselője az Egyesült Államokban tartott beszédében a kriptovaluták globális szabályozási szigorítására és a központi banki digitális valuták kibocsátására irányuló erőfeszítések fokozására szólított fel.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Másfél évszázaddal azután, hogy az amerikaiak nyugatra nyomultak, hogy szerencsét keressenek, a bankokkal szembeni növekvő bizalmatlanság és a technológiai innováció egy új, digitális aranylázhoz vezetett, amely kívül esik az állami ellenőrzésen – mondta Fabio Panetta, az Európai Központi Bank (EKB) Igazgatóságának tagja a New York-i Columbia Egyetemen tartott beszédében.
Az EKB magas rangú tisztségviselője beszédében, amelyet az euróövezet monetáris hatósága a héten „A kriptopénzügyek vadnyugata” címmel tett közzé, megjegyezte, hogy a kriptopénzek piaca ma már nagyobb, mint a 2008-as 1,3 billió dolláros másodlagos jelzálogpiac, amely a legutóbbi globális pénzügyi válságot kiváltotta.
Dinamikáját a már unalmasan ismerős módon egy Ponzi-rendszerhez hasonlította.
„A kripto evangélisták a földi mennyországot ígérik, és a kriptoeszközök folyamatosan emelkedő árfolyamának illuzórikus narratíváját használják a beáramlás fenntartására, és így a kriptobuborékot tápláló lendület fenntartására. A látszat azonban csalóka. Satoshi Nakamoto álma a megbízható pénz megteremtéséről továbbra is csak álom marad.”
Panetta a továbbiakban azt állította, hogy a kriptopénz-átutalások feldolgozása órákig is eltarthat, és kiemelte az olyan digitális érmék, mint a bitcoin és az ether árának vad ingadozását. Arra is rámutatott, hogy az „állítólag anonim tranzakciók megváltoztathatatlan nyomot hagynak, amely nyomon követhető”.
A kriptotulajdonosok többsége közvetítőkre támaszkodik, ami ellentétes a decentralizált pénzügyek filozófiájával.
A kriptoeszközök instabilitást és bizonytalanságot hoznak – pontosan az ellenkezőjét annak, amit ígértek. Egy új vadnyugatot teremtenek.”
Az EKB vezetője globális erőfeszítéseket javasol a kriptoeszközök szabályozására
Fabio Panetta meg van győződve arról, hogy a kriptovaluták spekulatív eszközként komoly károkat okozhatnak a társadalomnak, amikor pedig ez a kártyavár összeomlik, és az embereket eltemeti a veszteségük.
Figyelmeztette a hatóságokat világszerte, hogy ne ismételjék meg a korábbi hibákat azzal, hogy megvárják a buborék kipukkadását, mielőtt rájönnek, mennyire áthatóvá vált a kriptokockázat a pénzügyi rendszerben.
„Globális szinten összehangolt erőfeszítéseket kell tennünk annak érdekében, hogy a kriptoeszközöket szabályozási körbe vonjuk” – hangsúlyozta az EKB tisztviselője.
Azt is javasolta, hogy a szabályozóknak biztosítaniuk kellene, hogy a kriptovalutákra a hagyományos pénzügyi rendszerre vonatkozóan bevezetett előírásokhoz hasonló szabványok vonatkozzanak.
„Ennek során összetett kompromisszumokkal kell majd foglalkoznunk, egyensúlyt teremtve az innováció előmozdításának, a pénzügyi stabilitás megőrzésének és a fogyasztóvédelem biztosításának céljai között. Gyorsabban kell haladnunk, ha biztosítani akarjuk, hogy a kriptoeszközök ne váltsanak ki törvénytelen kockázatvállalási őrületet.”
Az ügyvezető hangsúlyozta azonban, hogy ez nem lenne elég, mivel a kriptotérben a piac növekedése a digitális eszközök és az azonnali fizetések iránti növekvő keresletről árulkodik.
Az állami hatóságoknak ezt a digitális innovációban részt vevő központi bankokkal kellene kielégíteniük, a nagykereskedelmi pénzügyi infrastruktúrák korszerűsítésével és a központi banki digitális valuták (CBDC-k) kibocsátására irányuló munkával. Panetta szerint az Európai Központi Bank élen jár ezeken a területeken.
„A digitális euróra összpontosítunk annak érdekében, hogy a polgárok az euróövezetben bárhol fizetésre használhassák a szuverén pénzt, miközben megvédjük a fizetési és monetáris rendszer horgonyaként betöltött szerepét.”
Egy szerkesztői megjegyzés, hogy Panetta kirohanásai mit is jelentenek valójában:
„A számítógépipar jogi lépésekre számíthat a telefontársaságok részéről, mert az új technológiák lehetővé teszik, hogy a felhasználók anélkül beszélgessenek egymással az interneten keresztül, hogy távolsági hívásdíjakat fizetnének ezért a telefontársaságoknak.”
Olvastad már? A SHIB a legnépszerűbb kriptó az Egyesült Királyságban
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!