A gazdasági stabilitás az a mentőöv, amely biztosítja az egyéni és a vállalati szabadságot, és ugyanez az elv vonatkozik a nemzetekre is.
A gazdasági ellenálló képességéről ismert Európa mostanában ismeri fel, hogy az önrendelkezése biztosításához szükséges a pénzügyi erejének megerősítése.
Európa új gazdasági biztonsági stratégiája
Az Európai Bizottság tett egy lépést előre, és új gazdasági biztonsági stratégiát javasolt, amely a versenyképesség fokozását és az egységes piac elmélyítését tekinti elsődleges prioritásnak.
Ez a stratégia potenciálisan módot kínál arra, hogy az európai politikai és üzleti szféra eltérő preferenciáit összehangolják.
Ahhoz azonban, hogy ez a gazdasági biztonsági stratégia virágzásnak induljon, konszenzusra van szükség a tagállamok és a vállalati szektor között.
Jelenleg nincs ilyen egyetértés, és Kína szelleme árnyékot vet Brüsszel által felismert gazdasági biztonsági kockázatokra.
A Bizottság által javasolt stratégia ellentétesnek tűnik számos európai vállalat és politikai szövetségesük üzleti megközelítésével.
A függőség kockázataitól óvakodó európai vállalatok attól tartanak, hogy lemaradnak Kína gazdasági terjeszkedéséről, és teret veszítenek mind a kínai, mind az amerikai versenytársakkal szemben.
A Kínával való gazdasági kapcsolatok kockázatmentesítése a jelek szerint növeli a vállalatok versenyképességét fenyegető kockázatokat, ami nehezen tartható egyensúlyt teremt.
E kényszerhelyzet megoldásának kulcsa az lehet, hogy tanuljunk mind Kína, mind az Egyesült Államok sikereiből, amelyek Európában némi megdöbbenést váltottak ki.
Míg az európai vállalatok a külföldi piacokra vannak fixálva, addig ezek az országok a hazai keresletre összpontosítva értek el sikereket.
Az Egyesült Államokban például az inflációcsökkentő törvény sikere nem az importkorlátozásoknak köszönhető, hanem annak, hogy a zöld technológiák hazai piacának fellendülésére és jövedelmezőségére vonatkozó várakozásokat táplálták.
Az amerikai gyárépítés ebből fakadó fellendülése ennek a stratégiának a bizonyítéka.
Kína, amely hagyományosan az exportra épülő növekedési stratégiára támaszkodik, szintén elkezdte kihasználni a hazai piacot mint növekedési hajtóerőt, különösen az olyan ágazatokban, mint az elektromos járművek.
E két gazdasági nagyhatalom tanulságai arra emlékeztetik Európát, hogy ereje belföldön is megtalálható.
A gazdasági biztonsághoz vezető út
A múltban Európa elszalasztotta a hazai növekedés ösztönzésének lehetőségeit.
Erre kiváló példa, hogy Európa a 2000-es években elvesztette vezető szerepét a fotovoltaikus gyártás területén, ahol a belső kereslet ösztönzése helyett a külső tényezőkre való összpontosítás vezetett a bukáshoz.
Európának el kell kerülnie, hogy ez a hiba megismétlődjön a zöldtechnológiai ágazatban.
A környezetbarát szabályozás enyhítésére irányuló felhívások azzal a kockázattal járnak, hogy a zöldtechnológiai termékek és szolgáltatások hazai piacának mérete csökken, ami lassítja a kínálati kapacitást.
Az Európai Unió sikeresen teremtett ilyen piacokat, és ez az oka annak, hogy számos zöldtechnológiai iparág exportjában továbbra is vezető szerepet tölt be.
Nem szabad elfelejteni, hogy ez a siker a proaktív piacformáló szabályozásban gyökerezik.
Ezért Európa gazdasági biztonságához vezető útja a hazai zöldtechnológiai kereslet növelésében rejlik.
Azok a vállalatok, amelyek biztosak abban, hogy a hazai piacokon történő befektetésekből profitálhatnak, kevésbé fogják ellenezni a kockázatcsökkentő intézkedéseket, amelyek célja, hogy csökkentsék Európa külső politikai döntésektől való függőségét.
Európa számára a gazdasági biztonsághoz vezető út otthon kezdődik.
A hazai zöld technológiák iránti kereslet növelésének megduplázása nemcsak a gazdaságát fogja fellendíteni, hanem a globális piac erőközpontjaként is meg fogja erősíteni, és ezáltal garantálni fogja a gazdasági biztonságot.
Olvastad már? A legfontosabb ellenállási szintet töri meg az Ethereum
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.