Az úgynevezett „travel rule” szabály kapcsán az EBA, az Európai Banki Hatóság konzultációt tart, amely során arra keresik a választ, hogy a tárcaszolgáltatók hogyan vélekednek a szabály alkalmazásáról.
Az indoklás a már jól ismert okokra hivatkozik, hogy szerintük így tudják megakadályozni a pénzmosást és az illegális pénzmozgásokat.
Az EBA nemrégiben adott ki egy friss tanulmányt ebben a témakörben, amelyben az eredményeiket összegzik, amelyeket a pénzmosás-ellenes tevékenységükkel összefüggésben végeztek.
Nem meglepő módon a hivatalnokok azt állapították meg, hogy a kriptoipari vállalkozások jelentős, sok esetben pedig kifejezetten jelentős kockázatot jelenthetnek.
Ugyanúgy használható a kriptopénz, mint bármelyik másik pénz
A jelentés szerint ez főleg azért van, mert a tranzakciókról nem mindig lehet minden részletet tudni, a pénzzel a feketepiacon is lehet fizetni, és ráadásul a különböző kiberbűnözők is sokszor ilyen pénznemben kérik a váltságdíjat.
Emellett a csalók is pénzt akarnak kicsalni az áldozataikból, ez a célja számos hamis befektetési lehetőségnek is.
Nagy kockázatot jelent, hogy ezeket most már nem csak a nemzeti pénzekkel, de kriptopénzekkel is el lehet követni.
Részletes előírások
A travel rule a pénzmozgásokat hivatott felügyelni, hogy a kormányok a lakosság minden pénzügyi információját megkapják, a mostani szabályzat alapján viszont azok az utalások nem tartoznának a hatálya alá, amelyeket nem a különböző szolgáltatókon keresztül hajtanak végre.
Abban az esetben viszont, ha egy privát tárcából küldene be valaki egy szolgáltatóhoz kirptopénzt, akkor az 1000 eurós értékhatárt átlépve már a szabály hatálya alá tartozna.
Ebben az esetben a szolgáltatónak egy sor követelménynek kell megfelelnie, és a lehető legrészletesebben megfigyelni a felhasználót, fényképet készíteni róla, azonosítani a tárcáit, és monitorozni minden résztvevő tárcacímet, tárcaprogramot, felhasználói fiókot.
A szolgáltatóknak minden tőlük telhetőt meg kell tenniük, hogy a kormányok által elvárt információkat megszerezzék az ügyfeleikről, és amennyiben ebben nem járnak sikerrel, akkor tovább kell próbálkozniuk.
A hatóság az iparág szereplőitől jövő év február végéig várja a visszajelzéseket.
Olvastad már? Miért téved a SEC a kriptovaluták értékpapírként való osztályozásában?
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.