Sokan úgy gondolják, hogy az Ethereum lényege az átláthatóság és a bizalom. És ez részben igaz is.
De éppen ez a teljes átláthatóság az egyik legnagyobb gyengesége. Ha valaki ismeri az Ethereum-címedet, szinte mindent lát, a tranzakcióidat, az egyenlegedet, az alkalmazáshasználatodat, sőt azt is, hogy kikkel léptél kapcsolatba.
Ez pedig nem éppen az a fajta adatvédelem, amire a mai digitális világban szükség lenne.
Adatvédelem
Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója is felismerte ezt a problémát. Most egy új javaslattal állt elő, amely fokozná a felhasználók adatvédelmét anélkül, hogy teljesen át kellene alakítani a hálózatot.
Vitalik egy fokozatos fejlesztési tervet vázolt fel, amelyet már most el lehetne kezdeni.
Négy kulcsterületre összpontosít, a privát fizetésekre, az alkalmazáson belüli tevékenységek részleges anonimizálására, a blokklánc privát olvasására és a hálózati szintű anonimizálásra. Egészen jól hangzik, nem?
Ethereum és biztonság
Vitalik szerint olyan tárcáknak, mint a MetaMask, be kellene építeniük olyan adatvédelmi eszközöket, mint a Railgun vagy a Privacy Pools. Így a felhasználók alapból védett egyenleggel és privát küldési lehetőséggel rendelkeznének.
Emellett a tárcáknak minden decentralizált alkalmazáshoz külön címet kellene használniuk, ahelyett, hogy mindent egyetlen cím alatt bonyolítanának.
Bár ez egy kicsit kényelmetlenebb lehet, jelentősen csökkentené a felhasználók tevékenysége közötti nyilvános kapcsolatok kockázatát.
Védelem
Vitalik azt is javasolja, hogy az ETH vagy tokenek saját tárcák közötti küldése alapértelmezetten privát legyen.
Emellett hangsúlyozza új szabványok, például a FOCIL és az EIP-7701 elfogadásának fontosságát, amelyek egyszerűbbé tennék az adatvédelmi protokollok fenntartását és megnehezítenék a cenzúrázásukat.
A további biztonság érdekében javasolja a Trusted Execution Environment és a Private Information Retrieval technológiák alkalmazását is az adatvesztés elkerülése érdekében.
A hálózati szintű védelem növelése érdekében pedig azt ajánlja, hogy a tárcák váltogassák az RPC node-okat és használjanak mixneteket a kapcsolatok elrejtésére.
A jó hír pedig az, hogy nem is kell megvárni a következő nagy frissítést. Bár a Pectra nevű nagyobb Ethereum-upgrade május 7-én érkezik, Vitalik szerint a legtöbb változtatást már most is el lehet kezdeni bevezetni.
Itt az idő, hogy az Ethereum felhasználók megkapják azt az adatvédelmet, amit megérdemelnek!
Olvastad már? Újra erőre kapott a Bybit a kriptopiacon
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.