Az EKB tisztviselője, Fabio Panetta szerint a kriptopiac sok esetben a szerencsejátékokhoz hasonlítható, belső érték nélkül, és ezt szabályozni kellene.
Panetta úgy fogalmazott, hogy a kriptoipari szabályozással sok problémát meg tudnának szüntetni.
Ezzel a nézetével az EKB csatlakozik a világ többi szabályozó testületéhez, amelyek egyre nagyobb figyelmet fordítanak a kriptopénzek, és azok lehetséges szabályozási kérdéseire.
Mivel pedig Panetta szerint a befektetési lehetőségek helyett inkább egyfajta szerencsejátékhoz hasonlíthatók a kriptók, úgy is kellene szabályozni azokat, mint a játékipart.
Erről, és a defiről is beszélt a napokban, január 4-én kiadott publikációjában.
A nézetei szerint ráadásul, ha nem szabályozzák a területet, ezek az eszközök akkor is forgalomban maradnak, még ha nincs is mögöttük semmiféle fedezet, és alig valaki használja fizetőeszközként a kriptopénzeket.
„Ezek spekulatív pénzeszközök. A befektetők gyakorlatilag kizárólag azért vásárolják meg a kriptopénzeket, hogy aztán magasabb áron eladhassák. Tulajdonképpen szerencsejátékról beszélünk, befektetésnek álcázva.”
A defit is szabályozni kellene
A 2022-es év nem szűkölködött olyan eseményekkel, amelyek negatív fényt vetnek a decentralizált pénzügyi szektorra.
A Terra ökoszisztéma és az FTX bedőlése egyértelműen hatással volt Panetta nézeteire.
Szerinte a rendszer annyi ponton kapcsolódik össze, hogy a tradícionális pénzügy szempontjait figyelembe véve esélytelen, hogy a törvényhozók szabályozás nélkül engedjék működni a defit.
„Nem hagyhatjuk, hogy a kriptók felügyelet nélkül működjenek. Be kell foltozni a szabályozási réseket, és gondoskodni arról, hogy kezelni tudjuk a jelentős szociális változásokat, amelyeket a kriptók előidézhetnek.”
Panetta szerint a jövőbeni szabályozásoknak nem csak szerencsejátékként kell kezelni a kriptopénzeket, hanem a társadalomra gyakorolt hatásukat is figyelembe venni, és megadóztatni.
Főleg igaz ez a defi szektorra, amely szintén szabályozás után kiált. Panetta külön megemlítette a defi felhasználók közötti hitelezési megoldásait, és a magántulajdonú, nem letétkezelő tárcákat.
Hogy a kriptók hiányosságait ki lehessen küszöbölni, és a központi bankok megőrizhessék a létjogosultságukat, Panetta szerint elengedhetetlen a központi banki digitális valuták, a CBDC-k létrehozása.
Az EU jelenleg a végső simításokat végzi a saját kriptoszabályozásán, amelyet MiCA néven jelentettek be.
Emellett tanulmányozza a digitális pénzek kibocsátásának a lehetőségeit, hogy létrehozhassa a digitális eurót.
Olvastad már? Rosszak a német gazdaság kilátásai
Forrás: news.bitcoin.com
Kiemelt kép: European Central Bank
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.