Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke nemrégiben tett nyilatkozata a digitális euróról vitát váltott ki a kriptopénz közösségben.
Korlátozott kontroll a digitális euró fölött
Lagarde digitális euróval kapcsolatos megjegyzései aggodalmat keltettek a kriptopénz rajongók körében, akik úgy vélik, hogy a digitális euróval nagyobb ellenőrzést fognak gyakorolni az emberek és a pénzforgalom felett.
A videóban Lagarde elismeri, hogy lesz némi ellenőrzés a digitális euró felett, de azt állítja, hogy ez korlátozott lesz.
Azt is megemlíti, hogy az EKB fontolgatja egy olyan mechanizmus bevezetését, ahol a nagyon kis összegek, körülbelül 300 vagy 400 euró esetében nulla az ellenőrzés, de figyelmeztet, hogy ez kockázatos is lehet.
Lagarde nyilatkozatát kritika fogadta, sok kriptorajongó aggodalmát fejezte ki a hatalom központosítása miatt, ami a digitális euróval jár.
A teljes videót az alábbiakban tekintheti meg:
Lagarde nyilatkozatáról később kiderült, hogy egy három héttel korábban forgatott tréfás videóból származik.
A kriptoközösség hangot adott annak a meggyőződésének, hogy a kriptovalutáknak decentralizáltnak kell lenniük, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy nagyobb kontrollt gyakoroljanak a pénzügyeik felett.
Az EKB aggodalmai a kriptovalutákkal kapcsolatban
Lagarde korábban aggodalmát fejezte ki a kriptovaluták növekedésével és a hagyományos bankrendszerre jelentett veszélyükkel kapcsolatban.
Azt állította, hogy a kriptoeszközök növekedése akadályozhatja a központi bankok „gazdasági támpontként” betöltött szerepét, és nagyobb felügyeletet követelt a kriptoipar és az szerinte „semmit sem érő” eszközök fölött.
Finbold korábban beszámolt az EKB 2023 februárjában történő digitális euró bevezetése körül kialakított terveiről, amelyek a CBDC bevezetésének első fázisában az e-kereskedelmet és a személyes fizetéseket helyezik előtérbe, majd a második fázisban más kontextusokat, például a fizikai boltokat és a kormányzati kifizetéseket követik.
A bankválság és a CBDC
Miközben a digitális euró továbbra is vita tárgyát képezi, egyre több a feltételezés, hogy az Egyesült Államokban bekövetkezett bankválság egy olyan csel volt, amelynek célja a CBDC-k bevezetésének felgyorsítása lehetett.
Nic Carter, a Castle Island Ventures általános partnere szerint a legutóbbi zűrzavar megerősítette „a CBDC-k melletti politikai érveket”, mivel „már senki sem bízik a kereskedelmi bankokban”.
A digitális euró még mindig kezdeti stádiumban van, és még nem tudni, hogyan fogják használni a jövőben.
Lagarde nyilatkozata azonban egyértelművé tette, hogy az EKB fontolgatja a digitális euróval teljesíthető fizetések erőteljesebb ellenőrzését.
Egyelőre a kriptoközösség továbbra is szkeptikus a digitális euró decentralizációra és az egyéni adatvédelemre gyakorolt potenciális hatásával kapcsolatban.
Olvastad már? A Dogecoin 9%-ot zuhan, ahogy Elon Musk eldobja a kutya logót
Kiemelt kép: MEDEF
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.