Az amerikai gazdaság a 2024. júliusáig tartó időszakban veszélyesen közel áll a recesszió lehetőségéhez, amelyet alig sikerült elkerülnie.
Növekvő kamatlábak és a recesszió kockázata
A Federal Reserve (Fed) agresszív stratégiája, hasonlóan az időjárási viharokhoz, láthatóan elkerülhetetlen része a gazdasági ciklusnak.
A kamatlábak olyan szintre emelkedtek, amelyet 2007 óta nem láttunk, hasonlóan az 1980-as években tapasztalt gyors emelkedéshez.
Történelmileg ilyen gyors és meredek emelkedés mindig gazdasági visszaesést eredményezett.
Robert Brusca, a Fact and Opinion Economics vezető közgazdásza rámutat, hogy általában 3 százalék feletti valós alapkamatláb szükséges ahhoz, hogy recessziót váltson ki.
Eddig a gazdaság soha nem tudott inflációt megfékezni anélkül, hogy a gazdaság nehézségekbe ütközött volna. Azonban az Egyesült Államok gazdasági történetében található egy érdekes anomália, a „várható gazdasági visszaesés hiánya”.
A gazdaság valóban lehűlt a járvány okozta korlátozásokat követő expanzív nyitás óta, és az idei év elején bekövetkezett banki kudarcok szigorúbb hitelminőségi követelményekhez vezettek. Azonban a fogyasztói kiadások folyamatosak, és a munkaerőpiac továbbra is aktív.
Recesszióval kapcsolatos esélyek az elmúlt egy évben a legalacsonyabb szintre csökkentek, miután a szakértők a 2022. júniustól 2023. decemberig terjedő időszakra 52 százalékos recessziós kockázatot jósoltak.
Ez az előrejelzés ellentétben áll az 2022 első negyedévében történtel, amikor a közgazdászok a 2022 márciusától 2023 októberéig terjedő időszakra alig 31 százalékos recessziós esélyt becsültek.
Az első negyedéves felmérésben az amerikai központi banki tisztviselők az alapkamat-csúcstartomány 2,75-3 százalékra történő emelkedését jósolták.
Azonban a kamatlábak a 5-5,25 százalékos tartományba ugrottak. Az újabb kamatemelések is várhatók a frissített előrejelzések szerint.
A Markstein Advisors elnöke és vezető közgazdásza, Bernard Markstein, hangsúlyozza, hogy az emelkedett kamatlábak hatásai még mindig érződnek a gazdaságban.
Markstein szerint valószínű, hogy egy enyhe recesszió kezdődik 2023 végén vagy 2024 elején.
A jelenlegi pénzügyi szektor problémák, amelyek a magasabb kamatlábak következményei, megerősítik Markstein hitét, hogy az amerikai gazdaság a recesszió felé halad.
Az amerikai gazdaság a kötélen egyensúlyozik?
Annak ellenére, hogy jelenlegi állapotában a munkaerőpiac helyzete kedvező, a közgazdászok recessziót jósolnak.
Több tényező elhalasztotta a várt recessziót, ideértve a nyugdíjkorrekciót, Kína gazdasági újranyitását, a márciusi banki válságot követő pénzügyi könnyítéseket és a munkaerőpiac ellenálló képességét. Azonban ezek a tényezők fokozatosan elvesztik hatásukat.
Amint a monetáris politika fokozódik, egy enyhe gazdasági visszaesés várható az év végére.
Úgy tűnik, hogy az amerikai gazdaság még nincs túl a nehézségeken.
A gazdaság versenybe száll az idővel, hogy felzárkózzon a fokozódó monetáris szigorítással és annak következményeivel.
Mint minden viharnak, csak az idő mondhatja meg, hogy az amerikai gazdaság képes-e túljutni ezen, vagy belesodródik a recesszióba.
Olvastad már? Az XRP ismét elérhető a Coinbase és más kriptovaluta tőzsdéken
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.