Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin, a napokban nyilvánosságra hozott véleménye szerint az amerikai dollár alapú globális pénzügyi rendszer fokozatosan összeomlik.
Putyin állítja, hogy a dollár értékének hanyatlása mögött az áll, hogy a valuta összefügg a kiadó ország gazdasági erejével.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Az Egyesült Államok gazdaságának részesedése a világ GDP-jéből csökken, ami már statisztikai adatokkal is alátámasztható.
Ez a kijelentés mélyreható következményekkel járhat a nemzetközi pénzügyi rendszerre és a globális kereskedelemre nézve.
A Bretton Woods-rendszer, amely a második világháború után jött létre, az Egyesült Államok dollárjára épült.
Azonban Vlagyimir Putyin úgy véli,
„Ez a rendszer elavult, és nem képes már megbirkózni a mai pénzügyi kihívásokkal. A dollár értékének hanyatlása szorosan összefügg az Egyesült Államok gazdasági teljesítményének csökkenésével.”
Ebben a kontextusban érdekes megfigyelni, hogy a BRICS országok – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – egyre növekvő szerepet játszanak a világ gazdaságában.
Az új tagok, mint például Argentína és Szaúd-Arábia, hozzájárulnak a BRICS országok vásárlóerő-paritásához, és ezáltal a G7 országokhoz képest is jelentős előnyre tesznek szert.
A BRICS országok közötti gazdasági együttműködés erősödik, és az országok közötti kereskedelemben való nemzetközi fizetések terén egyre inkább saját valutáikat preferálják.
A BRICS országok még azt is fontolgatják, hogy létrehoznak egy közös fizetési rendszert.
Ez azt jelentené, hogy a BRICS országok nemzetközi kereskedelmük során saját valutáikat használnák, anélkül, hogy azokat dollárra vagy más nemzetközi devizára váltanák át. Ez a lépés hozzájárulhat az amerikai dollár globális dominanciájának további csökkenéséhez.
Azonban Vlagyimir Putyin szerint egy közös BRICS-valuta létrehozása hosszú távú cél, amelyhez előbb a BRICS országoknak meg kell teremteniük a gazdasági egyensúlyt és fejlődést.
Bár elméletileg lehetséges egy közös valuta bevezetése, még sok munka vár a BRICS országokra a gazdasági és pénzügyi területeken.
Az orosz elnök megjegyezte, hogy az Egyesült Államok gazdasági ereje továbbra is fontos, de a világ pénzügyi rendszere változik.
A dollár alapú rendszer lassan háttérbe szorul, és a BRICS országok fokozatosan növelik befolyásukat a globális pénzügyek terén.
Ezek az események komoly hatással lehetnek a nemzetközi kereskedelmre, és azt mutatják, hogy a világpénzügyekben zajló átalakulásokat figyelni kell.
Végül, Vlagyimir Putyin azt javasolja,
„A BRICS országoknak először létre kell hozniuk egy hatékony fizetési és elszámolási rendszert, mielőtt egy közös valuta bevezetését megfontolnák.”
A BRICS országok gazdasági egyensúlya és fejlődése kulcsfontosságú lesz az ilyen lépések megvalósításában.
Ebben a folyamatban fontos lesz figyelni a nemzetközi pénzügyi rendszer változásait, mivel ezek jelentős hatással lehetnek a globális gazdaságra és a nemzetközi kereskedelemre.
Az amerikai dollár világuralma megrendült, és a BRICS országok fokozatosan előretörnek a nemzetközi pénzügyi színtéren.
Olvastad már? A kripto influencerek a Bitcoin Minetrixra szavaznak, jól teszik?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.