A kriptovaluta világ és a decentralizált pénzügyi (DeFi) rendszerek forradalma során újabb és újabb kihívásokkal találják szembe magukat a szabályozó hatóságok és az iparág szereplői.
Az Amerikai Commodity Futures Trading Commission (CFTC) az utóbbi időben szigorított a DeFi platformokkal szembeni szabályozásán, ami újabb vitát indított el a jogi keretek és a decentralizáció között.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A Coinbase kriptovaluta tőzsde vezérigazgatója, Brian Armstrong, most arra ösztönzi a DeFi protokollokat, hogy pereljék be a szabályozókat, és próbáljanak jogi precedenst teremteni az iparág számára.
CFTC és a DeFi: Az első ütközés
Az Amerikai CFTC nemrégiben vád alá helyezett három DeFi platform üzemeltetőt azzal, hogy „törvénytelen digitális eszköz derivatívák kereskedelmét kínálják.”
Ez az első alkalom volt, hogy a derivatívák szabályozója ilyen lépést tett a DeFi iparág ellen.
Az események során a viták elkezdtek felszínre törni: hogyan is illeszkedik a decentralizált világ a hagyományos szabályozásba, és milyen hatáskörrel bírnak a szabályozók?
Armstrong kiáll a DeFi protokollokért
Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója, az egyik prominens alakja a kriptovaluta iparágnak, aki most erőteljesen kiáll a DeFi protokollok és azok fejlesztői mellett.
Armstrong szerint a CFTC nem helyesen jár el, amikor szigorúbb szabályozást vezet be a DeFi protokollok ellen.
Ő hangsúlyozza, hogy ezek a protokollok nem pénzügyi szolgáltatásokat nyújtanak, és a Commodity Exchange Act alkalmazása kérdéses. Ez a kétely azonban még további kérdéseket vet fel.
Armstrong nyilatkozatában írja:
„Az én reményem az, hogy ezek a DeFi protokollok bíróság elé viszik ezeket az ügyeket, hogy jogi precedenst teremtsenek. A bíróságok már bebizonyították hajlandóságukat a jogállam fenntartására. Az egyetlen, amit ez a cselekedet elér, az egy fontos iparág elűzése az országból.”
A közösség kételyei és vita
Azonban nem mindenki ért egyet Armstronggal. A közösségi média reagált a hírre, és többen kétségbe vonták, hogy egy decentralizált protokoll hogyan is vihetne bármit is bíróságra.
Ezenkívül azt is megjegyezték, hogy sok DeFi platform valójában nem igazán decentralizált.
Jason Gottlieb, egy ügyvéd, véleményét osztotta meg:
„Egyetértek Brian Armstronggal abban, hogy a DeFi protokolloknak perelniük kellene a CFTC-t (és az SEC-t) azon túlzottan szigorú megállapodási követelések miatt. A szomorú valóság az, hogy a hatóságok először a kisebb vállalkozásokat támadják meg, akik számára sokkal ésszerűbb megegyezni, mint pereskedni.”
I agree with @brian_armstrong that DeFi protocols should challenge the CFTC (and SEC) in court on overreaching settlement demands. The sad reality is that the agencies first attack smaller outfits, for whom it makes vastly more economic sense to settle rather than litigate. 1/
— Jason Gottlieb (@ohaiom) September 14, 2023
A decentralizáció dilemmája
A decentralizáció kérdése is előkerült. Sok DeFi platformon adminisztratív kulcsokat és más hatalmi eszközöket találni, ami azt jelenti, hogy a fejlesztőknek gyakran van képességük beavatkozni a rendszerbe.
Ezt azzal az érvvel támadják, hogy a valódi decentralizációtól távol állnak. Ouriel Ohayon, a Zengo Wallet vezérigazgatója, azt mondja:
„Brian, egyetértek, ha a DeFi valóban decentralizált lenne, de amikor a kódban adminisztratív kulcsok vannak, amelyeket egy vagy néhányan ellenőriznek, hátsó bejáratok, képesség a protokoll újraindítására/leállítására és még sok más, akkor inkább ‘decefi’, legyen szó akár a protokollról, akár a protokoll felületéről.”
Brian i agree if Defi was truly De-fi but when the code has admin keys controlled by one or few, back doors, ability to reboot/stop the protocol and more it’s more DeCeFi whether this is the protocol or the interface of the protocol.
— Ouriel @Zengo (@OurielOhayon) September 14, 2023
A remény és a kérdések
Ez a vita csak most kezdetét vette, és sok kérdés vár még megválaszolásra. Vajon a DeFi protokollok jogi precedenst teremthetnek-e a bíróságok előtt?
A decentralizáció és a szabályozás közötti egyensúly megtalálása hosszú és összetett folyamat lesz.
Az egyetlen biztos dolog az, hogy a DeFi iparág és a szabályozó hatóságok közötti viták továbbra is folytatódnak, és ezek az események alakíthatják a jövőbeli kriptovaluta szabályozás alapjait.
Az Amerikai CFTC és a DeFi protokollok közötti vita további folytatódik, és az iparág és a szabályozók közötti egyensúly megtalálása még sokáig napirenden marad.
Az egyetlen dolog, ami biztos, hogy a DeFi iparág növekedése és fejlődése folytatódik, és fontos lesz figyelni a változásokra a jövőben.
Olvastad már? A Goldman Sachs elutasítja az AI buborékot
Forrás: news.bitcoin.com
Kiemelt kép: James Donald
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.