A hétvégén osztotta meg egy felhasználó a Twitter kriptoközösségében, hogy a világ első bitcoinos vásárlása tulajdonképpen nem is a két híres pizza volt, hanem egy JPEG, azaz egy digitális kép.
A megosztott képernyőkép alapján az első kísérlet így 2010 január 24-én történhetett meg, amely hónapokkal a pizzavásárlás előtt volt.
This Twitter Space was FIRE
We discovered that:
🔥 the first purchase EVER with bitcoin was buying a JPEG for 500 BTC in Feb 2010
🔥 it pre-dates the the famous 10,000 BTC pizza
🔥 satoshi himself helped facilitate the JPEG sale
🔥 laser-eye cult in absolute SHAMBLES pic.twitter.com/b6ESOkbf0i
— Udi Wertheimer 🧙♂️ (@udiWertheimer) May 14, 2023
2010 tavasán Hanyecz László, a magyar származású amerikai programozó 10 ezer bitoint fizetett két pizzáért, így ez számít a világ első valódi, fizikai vásárlásának a bitcoin használatával.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A közösség azóta is minden évben megemlékezik a Bitcoin Pizza Napról.
A mostani screenshot egy Sabunir nevű Bitcointalk fórum-felhasználó posztját mutatja, amely szerint a bejegyzés szerzője egy képet szeretett volna eladni, 500 bitcoinért.
Ez az összeg akkoriban nagyjából 1 dollárt érhetett.
Akkoriban még Satoshi is aktívan részt vett a fejlesztésben, és ő is feltűnt a színen, hogy segítsen megoldani a helyzetet, hogy megtörténhessen az eladás.
Nem mindenki szerint egyértelmű viszont a helyzet, hiszen ahogyan Mike McDonald, az ismert kriptobefektető megjegyezte, a kérdéses bitcoin-tranzakció akár adományozás is lehetett, ez viszont azt jelenti, hogy a kérdéses képfájl valójában sosem lett ténylegesen értékesítve.
I'm not sure if it has been dispelled yet but it seems like Sabunir's 500 btc was a donation rather than sale.
He posted his address for his NFT Jan 24, then posted it again in the btc logo thread on Feb 24. Feb 24 500 btc was sent, Feb 25 he thanks 2 people for donations 1/2 pic.twitter.com/6Rk9Ont9KU
— Mike McDonald (@MikeMcDonald89) May 14, 2023
A független fejlesztő, Udi Wertheimer elismerte, hogy az eredeti tweetje esetleg kétértelmű lehet.
A fórumposztból kiderül, hogy Sabunir ténylegesen felajánlotta az adott képet, 500 bitcoinos áron, és az általa megosztott címre egy hónappal később ténylegesen érkezett 500 bitcoin.
Az is lehet viszont, hogy a kérdéses 500 bitcoin egy ettől független ügyben érkezett, és az eladásra ajánlott JPEG valójában sosem cserélt gazdát.
A Sabunir nevű felhasználónak kellene megosztania a történetet, hogy hogyan is alakult az eladási kísérlet, ennek a hiányában egyelőre csak találgatni lehet, hogy az az 500 bitcoin miért is került hozzá.
A pletyka azért is kapott nagyobb hírverést, mert a Bitcoin Ordinals nevű NFT-projekt egyre népszerűbbnek számít. Jelenleg nagyjából 6,1 millió kép, videó, vagy éppen token, BRC-20 token létezik már a Bitcoin hálózatán.
Wertheimer a kezdeményezés nagy támogatója az indulás óta, mikor is az Ordinals fejlesztője, Casey Rodamor idén január 21-én mutatta be az Ordinals protokollt, amely segítségével különböző adatokat lehet rögzíteni a Bitcoin blokkláncára.
Az Ordinals protokoll egy másik projektnek, a Taproot Wizardsnak is otthont ad, egy szintén egy Bitcoinon működő NFT alkalmazásnak, amely a nevét a Taproot soft forktól kölcsönözte.
A Taproot frissítés aktiválása tette lehetővé, hogy a Bitcoinon okosszerződéseket is lehessen aktiválni, és ez tette lehetővé az Ordinals protokoll elindítását is.
Olvastad már? Kifogyhat a pénzből az USA Államkincstára
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!