Az argentin elnök, Javier Milei által támogatott LIBRA mémcoin látványos összeomlása megrázta a kriptopiacot.
Az eset újra felélesztette a vitát arról, hogy ki a felelős az ilyen mémcoin-botrányokért, és vajon ki fogja rendbe tenni ezt a káoszt.
A helyzet az, hogy senkit sem kényszerítenek vásárlásra
Nic Puckrin, a Coin Bureau elemzője egyértelműen a szabályozó hatóságokat hibáztatja.
Szerinte a LIBRA fiaskója és a hasonló pump-and-dump csalások fő oka a szabályozás hiánya, és kizárólag a hatóságok képesek ezt orvosolni.
Úgy véli, hogy az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet és más szabályozók egyértelmű keretek nélkül hagyták a mémcoin-piacot, ami így a Vadnyugathoz hasonlít, tele csaló politikai és celeb tokenekkel.
A SEC kriptofelügyeleti részlegének vezetője, Hester Peirce korábban kijelentette, hogy a memecoinok szabályozása nem az ő feladatuk, hanem inkább a Kongresszusé és a Határidős Árutőzsdei Kereskedelmi Bizottságé, Puckrin szerint viszont ez a hozzáállás nem vezet sehova.
Úgy véli, hogy egyértelmű szabályozásra van szükség, hogy a tokenkibocsátások tisztességes keretek között történjenek.
Kell egy bűnbak
Puckrin a régi ICO-korszakot is felidézte, amikor az SEC még nem csapott le ezekre az elsődleges tokenkibocsátásokra.
Szerinte valakinek, legyen az az Igazságügyi Minisztérium vagy a CFTC, végre rendet kellene tenni a mémcoinok piacán, különben a LIBRA-féle botrányok újra és újra megtörténnek.
„Az sem segít, hogy a SEC láthatóan teljesen mossák kezeiket a mémcoinok ügyében.”
Puckrin nincs egyedül a véleményével. A Chainlink rajongó Zach Rynes az X-en kritizálta az SEC-t, korrupcióval és történelmi kudarcokkal vádolva a szervezetet.
Természetesen nem mindenki ért egyet ezzel a nézettel. Christopher Perkins, a CoinFund elnöke és korábbi CFTC-tag úgy gondolja, hogy a mémcoinok helyzete szabályozási szempontból már most is egyértelmű.
Véleménye szerint ezek többsége árucikknek minősül, és minden csalás vagy manipuláció már most is törvényellenes.
Mi lehet a megoldás?
Puckrin szerint az amerikai Igazságügyi Minisztériumnak több forrásra lenne szüksége, hogy hatékonyabban felléphessen a pénzügyi csalások, pénzmosás és piaci manipuláció ellen.
Emellett szerinte a kriptoközösségnek is lépnie kell, ki kell rekeszteniük a csalókat, hogy a hatóságok végre megfelelő szankciókkal sújthassák őket.
A LIBRA-botrány komoly csapás a kriptovilág számára, de talán egyben ébresztő is. A szabályozás segíthet, de a kriptoiparnak magának is aktívan fel kell lépnie a csalások ellen.
Olvastad már? XRP per hírek: Az SEC ejtheti a Ripple elleni ügyet?
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.