A Banco de Portugal vezetője, Mário Centeno csatlakozott a globális kriptopénz-szabályozást szorgalmazó regulátorok egyre növekvő táborához.
Hangsúlyozta, hogy a nemzeti megközelítés nem elegendő a kriptoipar által támasztott kihívások kezelésére.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A Banco de Portugal 2023-as pénzügyi stabilitás konferenciáján október 2-án tartott nyitóbeszédében Centeno hangsúlyozta, hogy nemzetközi együttműködésre van szükség egy szilárd szabályozási keretrendszer létrehozásához.
A nemzeti szintű szabályozást kihasználó szabályozási arbitrázs megakadályozására is kitért.
Centeno a kriptoeszközökkel és a decentralizált pénzügyi (DeFi) területtel is foglalkozott. Kiemelte, hogy szerinte ezek hosszú távú fenntarthatósága tagadhatatlanul kockázatos.
Szkeptikusan nyilatkozott a digitális eszközök demokratizálódási potenciáljával kapcsolatban is, sőt, megkérdőjelezte a fennmaradásukat.
Nemzetközi együttműködést szorgalmazott a szabályozás érdekében
Bár a kriptoeszközök népszerűsége a COVID-19 járvány idején ugrásszerűen megnőtt, Centeno szerint ezek fenntarthatatlannak bizonyultak, és végül több kriptopiaci eszköz összeomlásához vezettek.
Üdvözölte az Európai Unió (EU) első átfogó kriptokereskedelmi keretrendszerét, a kriptoeszközök piacairól szóló rendeletet (Markets in Crypto-Assets, MiCA).
Ugyanakkor a szabályozási erőfeszítések további nemzetközi konszolidációját is szorgalmazta.
Centeno hangsúlyozta az „azonos kockázat, azonos szabályozás” elv fontosságát a globális kriptopénz-szabályozás irányvonalában.
Ez a nemzetközi együttműködésre vonatkozó felhívás egybecseng Rupert Schaefer, a német szövetségi pénzügyi felügyelet stratégiai, politikai és ellenőrzési ügyvezető igazgatója által megfogalmazott intelmekkel.
Schaefer elismerte a kriptovaluták szabályozása terén az EU-ban a MiCA elfogadásával elért előrelépést. Kiemelte azonban a globális kriptorendszeri szabályozás következetlenségeit.
Augusztusban Narendra Modi indiai miniszterelnök is a globális együttműködést szorgalmazta a kriptorendszerek szabályozásának kialakításában a G20-ak éves csúcstalálkozóján.
Hangsúlyozta a technológiai fejlődés felkarolásának és harmonizálásának fontosságát.
Emellett Modi a kriptorendszer szabályozásának egységes, a nemzeti határokon átívelő megközelítését sürgette.
A közös globális szabályok és szabályozások példájaként a légiközlekedési iparágat említette, és hasonló globális szabványok mellett érvelt a kriptoszektorban is.
India G20-elnöksége alatt a megbeszélések túlmutattak a pénzügyi stabilitási problémákon, és figyelembe vették a feltörekvő piacokra és a fejlődő gazdaságokra gyakorolt szélesebb körű hatást, ami konszenzushoz vezetett a kriptoval kapcsolatos kérdésekben.
Olvastad már? A Celsius 2023 vége előtt megkezdené a hitelezők visszafizetését
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.