Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász arra figyelmeztetett, hogy a blockchainprojektek, köztük a kriptók számára örök tél lehet.
A közgazdász a New York Timesban (NYT) nemrég megjelent cikkében kritizálja a blokkláncot mint technológiát és annak felhasználási módjait, több olyan jelre hivatkozva, amelyek szerinte megelőzik ezt a közelgő telet.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Paul Krugman a kriptotelet a fimbulwinterhez hasonlítja
Paul Krugman, a Nobel-díjas közgazdász a közelgő örök kriptovalutatélre figyelmeztet a blokkláncalapú projektek, köztük a Bitcoin és más kriptovaluta-hálózatok esetében.
A közgazdász a NYT december 1-jén megjelent véleménycikkében e technológia valódi hasznosságáról értekezik, és arról, hogy már most vannak olyan jelek, amelyek a jövőbeli bukást jósolják.
Krugman kritizálja ennek a technológiának a valódi hasznosságát, amikor vannak más központosított alternatívák, amelyek jelenleg elég jól működnek.
Erre vonatkozóan Krugman azzal magyarázza szkepticizmusát, hogy:
„Mi értelme?” Miért kellene annyi fáradságot és költséget vállalni, hogy sok helyen egy főkönyvet tartsunk fenn, és alapvetően minden tranzakció alkalmával magunkkal cipeljük azt a főkönyvet?
Erre, valamint a világ egyik legnagyobb kriptopénz-tőzsdéjének, az FTX-nek a közelmúltban bekövetkezett bukására alapozva, Krugman úgy véli, hogy ez a kriptotél a blokklánc és a kriptotech teljes elhagyását hozhatja.
Ezt a Fimbulwinterhez hasonlította, amely az északi mitológia szerint a világvégét megelőző tél.
A blockchain bukás jelei
Krugman szerint az elmúlt hónapokban több jele is volt annak, hogy ez az összeomlás közeleg.
A közgazdász az indoklás részeként említi azt a közelmúltbeli leírást, amelyet több vállalat, például a Maersk és az ausztrál tőzsde tett a blokkláncalapú projektjeivel kapcsolatban.
Emellett Krugman nyíltan kritizálja a Bitcoin létjogosultságát is, mondván, hogy „a bankok ritkán lopják el ügyfeleik vagyonát, míg a kriptointézmények könnyebben engednek a kísértésnek, és a pénz értékét megsemmisítő extrém infláció általában csak politikai káosz közepette fordul elő”.
Ugyanebben a szellemben Krugman leszólja a Bitcoin proof-of-work (PoW) konszenzusát, több tízmilliárd dollárra becsülve azt a kárt, amelyet a környezetnek okozott, és amelynek az „értéktelen tokenek” előállításán kívül semmilyen nyilvánvaló haszna nem volt.
Ez a véleménye azonban eltér attól, amit 2021 májusában kifejtett.
Akkor úgy fogalmazott, hogy bár nem hisz a Bitcoin mögött álló fundamentumokban, biztos benne, hogy a piac egy „szekta, amely a végtelenségig fennmaradhat”.
Júniusban a kriptovalutákat az ingatlanbuborékhoz és a másodlagos jelzáloghitel-válsághoz hasonlította, mondván, hogy „ez egy olyan ház, amely nem homokra, hanem a semmire épült”.
Olvastad már? A tőzsdék a bitcoint használják szívesebben házon belül
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!