A világ legnagyobb befektetési alapja, a Bridgewater Associates korábbi befektetési vezetője, és alapítója szerint lenyűgöző, amit a bitcoin eddig elért, de nem fog hatékony csereeszközként működni.
A CNBC-nek adott interjújában megosztotta a véleményt a világelső kriptopénzről is.
„Elég lenyűgöző, amit 12 év alatt elért a bitcoin. De azt hiszem, ez nem olyan nagy dolog. Igazából egy kis dolog, amely nagy figyelmet kap. A kapitalizációja alig a harmada a Microsofténak, és vannak iparágak, például a biotechnológia, amelyek sokkal érdekesebbek. A bitcoin nem hatékony pénz. Nem hatékony értéktároló, és nem hatékony csereeszköz. Az viszont igaz, hogy a világ pénzügyeiben nagy a baj. Túl sokat nyomtatnak, és nem csak USA-ban, ugyanez a baj az euróval és a japán jennel is. De ha megnézzük a kínai digitális renminbit, talán valami olyasmi jól működhet.”
Dalio szerint a világ pénzrendszere gondokkal küzd, és ha valamiféle digitális megoldásban gondolkodunk, akkor a bitcointól eltérő dologra van szükség.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
De ha ez egy stablecoin lenne, akkor csak a jelenlegi rendszert hoznák létre újból, digitálisan.
„A legjobb valamiféle inflációs coin lenne. Mindenki azt szeretné, ha biztosítani tudná a pénze vásárlóerejét. Ez lehetne valamiféle inflációs kötvény vagy ilyesmi. Át lehet váltani rá a pénzt, elküldeni bárkinek bárhová, ez egy jó megoldás lenne. Azt hiszem, valaki ki fog fejleszteni egy ilyent, és az életképes lesz, mert szerintem a bitcoin nem az.”
Kevesen értenek egyet Dalioval
Az interjút követően rengetegen hívták fel a figyelmet arra, hogy bár Dalio szerint a bitcoin nem életképes, de az általa elképzelt pénz, amely megfelelő lenne, az pontosan olyan, mint a bitcoin.
„Az inflációs pénz nevetséges. Legyen ez egy lecke Ray Dalio számára. A vásárlóerő megőrzésének egyetlen módja a rendelkezésre álló készlet mértékének a megbízhatósága. A bitcoin 21 milliós összkészlete a rendszerbe van kódolva, így hosszú távon a bitcoin a tökéletes pénz, amellyel megvédhetjük a vásárlóerőnket.”
Gurbács Gábor, a VanEck stratégája is csalódottságát fejezte ki, hogy a befektetőlegenda ilyen megjegyzésekre ragadtatta magát.
„Ray Dalio téved a bitcoinnal kapcsolatban. Tisztelem a munkáját, és élvezettel olvasom a könyveit, de a bitcoinról alkotott véleménye megalapozatlan, és csalódást keltő. A nézetei a bitcoin piacát és fontosságát tekintve elnagyoltak. A bitcoint világszerte emberek tízmilliói használják, főleg a feltörekvő országokban. A bitcoin cenzúra-ellenállósága alaposan megváltoztatja a dolgok állását.”
Dalio régebben optimistább volt a bitcoint tekintve. 2021 januárjában kifejezetten tetszetős innovációnak nevezte, amely egy új típusú, digitális pénz létrehozásával méltán tett szert nagy népszerűségre, és vált jó értéktárolóvá.
Nem sokkal később azt is elismerte, hogy a személyes portfóliója egy kis részét kriptopénzben tartja.
Azt a nézetét is megosztotta viszont, hogy szerint a kormányok be akarják majd tiltani, ha a bitcoin túl nagyra nő, és valószínűleg több országban is törvényen kívül helyezik majd.