Az Egyesült Államokban az FBI San Franciscoban működő részlege elmondta, hogy 2021-ben közel 64 milliós kárt okoztak az olyan csalások, ahol romantikus ígéretekkel csalták ki az áldozatok pénzét.
2020-ban ez az összeg 35 millió dollárt tett ki. A nyomozóhatóság így most újabb figyelmeztetést adott ki, a közelgő Valentin-nap alkalmából.
Elmondásuk alapján az ilyen típusú, kriptopénzekkel összefüggő csalások növekvő tendenciát mutatnak, egyre több bejelentést kapnak az áldozatoktól.
Ez a fajta csalás úgy működik, hogy az elkövetők gyakran romantikus viszony ígéretével csalnak ki pénzt az áldozataikból, sokszor egyben nagy megtérüléssel kecsegtető kriptobefektetésként is reklámozva az általuk talált lehetőséget.
Az áldozatok között nők és férfiak egyaránt vannak.
„A tavaly előtti 35 millió dolláros veszteséggel összehasonlítva tavaly, 2021-ben már 64millió dolláros kárt okoztak a csalók. 742 bejelentést kaptunk, ez 2020-ban 720, ’19-ben pedig 526 volt.”
Az egész országot figyelembe véve a hatóságok több, mint 23 ezer esetről kaptak bejelentést, az összesített kár pedig meghaladj a 600 millió dollárt.
Emiatt érezte úgy az FBI, hogy külön is felhívja a lakosság figyelmét a kriptopénzeket érintő, ilyen típusú csalásokra.
Az áldozatokkal először meghittebb kapcsolatot alakítanak ki az elkövetők, majd ezután mutatják meg nekik „az ígéretes befektetéseket”.
Ráadásul az elején sokszor még azt is hagyják, hogy az áldozatok kiutalják a hozamok egy részét, hogy nagyobb hitelességet kölcsönözzenek a projektnek.
Ezután viszont már könnyebb meggyőzni őket, hogy nagyobb összeget tegyenek bele.
„Mikor aztán az áldozatok ismét ki akarják venni a pénzüket, az már nem sikerül, valamilyen mondvacsinált indokkal. Például a cég az adófizetési kötelezettség miatt nem engedi a kiutalást, vagy éppen fenn kell tartani egy minimális egyenleget, hogy ez lehetővé váljon.”
Mikor aztán az áldozatok már nem fizetnek be többet, az elkövetők leállítják a kommunikációt. A hatóságok azt javasolják, hogy a becsapottak mindenképpen vegyék fel a kapcsolatot a bankjukkal is.
Az FBI szerint számos esetben el lehet kerülni az áldozattá válást, ha az ember betart néhány óvintézkedést. Nem szabad befektetési tanácsot megfogadni kizárólag online ismeretség alapján, nem szabad megosztani az egyéni pénzügyi helyzetet, és nem szabad hitelt adni a hihetetlen mértékű hozamoknak.
Emellett az is gyanús, ha valaki exkluzív befektetési lehetőséget ajánl, és sürget is, hogy hamar kell lépni.
CZ, a Binance ügyvezetője nemrégiben egy másik típusú csalásra figyelmeztette a felhasználókat. A tőzsde esetén SMS-ben kaptak értesítést a felhasználók, hogy valaki kiutalást kezdeményezett a fiókjukról.
There is a massive Phishing scam via SMS with a link to cancel withdrawals. It leads to a phishing website to harvest your credential as in the screenshot below.
NEVER click on links from SMS!
Always go to https://t.co/9rMMAmtCxH via a bookmark or type it in.
Stay #SAFU pic.twitter.com/erNwe90FN1
— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) February 4, 2022
Ez viszont adathalász üzenet volt, a mellékelt link nem a tőzsde oldalára vezetett, hanem egy hamisra, ahol viszont be kellett gépelni a belépéshez szükséges adatokat. Ezzel a csalók hozzáférést szerezhettek a valódi tőzsdei fiókokhoz.
Az ilyen csalás legegyszerűbben úgy kerülhető el, ha linkek helyett a saját könyvjelzőink között lévő oldalcímeket használjuk, vagy éppen minden alkalommal kézzel írjuk be a címsorba a megfelelő URL-t.
Olvastad már? Az Uber vezérigazgatója elmondta, mi kell ahhoz, hogy elfogadják a kriptót
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!