Az olaj ára 30%-ot esett hétfő reggel, 29 éve nem zuhant ekkorát az árfolyam. A Brent futures történelmének második legnagyobb esését tapasztalta, az élen továbbra is az 1991-es öbölháború okozta esés áll.
Hogyan kapcsolódik ez a bitcoinhoz?
Az olaj jól szemlélteti, hogy a hagyományos piacok is hajlamosak a manipulációra.
Tovább bővült Magyarország legnagyobb bitcoin ATM hálózata. Keresd a CoinCash új ATM-eit a Konzolvilág üzleteiben is. A részletekért kattints!
Az olajpiac ismét bebizonyította, hogy a kormányok beleavatkozhatnak a hagyományos piacokba, ezzel megzavarva természetes rendjüket és váratlan fejleményeket okozva.
Szaúd-Arábia szombaton azt mondta, hogy lecsökkenti az olaj eladási árát, és áprilistól megnöveli a kitermelést.
Ezzel egy árfolyamháborút indított, és felosztotta az OPEC+ szövetséget, mely már három éve életben van. Szaúd-Arábia azután döntött így, hogy Oroszország nem hajlandó visszavenni a termelésből, így nem próbál harcolni a koronavírus okozta kiesésekkel.
A Brent és a WTI határidős piacok is 30%-ot estek, jelenleg 36 és 33 dolláron állnak.
Szaúd-Arábia alacsonyabb árakkal és magasabb kitermeléssel válaszolt annak ellenére, hogy az olaj iránti kereslet csökkent a vírus miatt. A helyzet meglehetősen szokatlan, elemzők szerint tovább eshet az olaj árfolyama, akár 20 dollárig is.
Ed Morse, a Citigroup árucikkekkel foglalkozó igazgatója hozzátette:
„Tudomásom szerint ez az első eset, hogy hatalmas készlettöbblet és kereslethiány van egyszerre.”
A legújabb fejlemények is azt bizonyítják, hogy egy olyan decentralizált gazdaság felé haladunk, melyet nem tudna megrázni egyetlen kormány döntése.
A bitcoin lehet a végső győztes?
A bitcoin értéka január 10-e óta először esett 8000 dollár alá. Az olaj értékének csökkenésével a befektetők érdeklődése is megcsappant.
A részvénypiacok és az olajtermelésre alapozó országok fiat pénzeinek értéke is jelentős zuhanást tapasztalt.
Az olaj árfolyamának összeomlása hosszú távú hatást gyakorolhat a politikára és a gazdaságra, ezzel a bitcoin felé terelve a befektetőket.
Oroszország próbálta megőrizni gazdasági növekedését azzal, hogy nem csökkentette a termelést, de Szaúd-Arábia meg akarta mutatni, hogy fel tud lépni ez ellen.
Amikor legutoljára ekkorát esett az olaj árfolyama, akkor felbomlott a Szovjetunió. Ez egy jel lehet Putyin számára?
Az orosz elnök alkotmánymódosítást tervez, hogy továbbra is hatalmon maradjon, de Szaúd-Arábia mást tervez számára, mivel Putyin Bassár el-Aszadot szír elnököt támogatta.
A világgazdaság jelentősen megrázódhat, és a bitcoin lehet az egyik legbiztosabb menedék.
Olvastad már? Bitcoin-ETF engedélyezésére kényszerülhet az SEC
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂