Az évek során a stablecoinok népszerű eszköznek bizonyultak a Web3 térségben.
Azáltal, hogy ötvözik a kriptovaluták előnyeit, miközben stabil értéket tartanak fenn, az új kor pénzügyi befektetőinek szent gráljává váltak.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Ez az egyedülálló képesség bebetonozta a stablecoinokat, mint a nem fiat kriptotőzsdéken kereskedők elsődleges módját a kereskedések be- és kilépésére, ezáltal hídként működve a fiat és a kripto ökoszisztémák között.
A stablecoinok hasznossága azonban csak addig tart, amíg fenntartják a mögöttes eszközhöz való kötődésüket, legyen az akár fiat valuta, mint az amerikai dollár (USD), vagy kriptoeszköz.
Labilis 2023
A Kaiko kriptopiaci adatszolgáltató szerint a stablecoin depegging események jelentősen megnövekedtek 2023-ban, a terjedés mind a fedezett, mind az algoritmikus stablecoinok között elterjedt.
Korábban februárban a Binance által forgalmazott stablecoin Binance USD (BUSD) depegged a dollárértékétől.
Erre azt követően került sor, hogy egy New York-i székhelyű szabályozó hatóság utasította a kibocsátó Paxos vállalatot, hogy állítsa le az új tokenek kibocsátását.
Ezután következett a 2023-as év eddigi legnagyobb depeggingje, amikor az USD Coin (USDC), a piaci tőkeérték alapján második legnagyobb stablecoin 0,9683 dollárra zuhant a dollárral szemben.
Az eltérést az váltotta ki, hogy a kibocsátó Circle nyilvánosságra hozta, hogy tartalékainak több mint 8%-a a csődbe ment Silicon Valley Bankban (SVB) rekedt. Az esemény káoszt okozott a piacon, csorbát ejtve a befektetők portfólióin.
A kriptopénzzel fedezett algoritmikus stablecoin DAI viszont szintén elvesztette az értékét, mivel a fedezeti tartalékainak nagy része USDC-ben volt.
A legutóbbi ilyen, a piacot megrázó esemény a legnagyobb stablecoin, a Tether [USDT] destabilizálódása volt.
Június 15-én az USDT enyhe leértékelődést szenvedett el az USD-től, amelyet a Curve 3Pool, a stablecoinokkal kapcsolatos befektetői hangulat előrejelzőjének tekintett likviditási pool egyensúlytalansága váltott ki.
Bár még túl korai volt felmérni a mainstream elfogadásra gyakorolt hosszú távú hatást, ezek a gyakori események már kezdték megkérdőjelezni a stablecoinok stabilitását és megbízhatóságát.
Mert ez felveti a kérdést: Mi értelme van a stablecoinoknak, ha nehezen tudnák megtartani a stabilitás és az alacsony volatilitás alapját?
Az USDT fenntartja a ragyogást
Amint arról korábban már szó volt, az elmúlt hónapokban az összes top stablecoin átesett a depeggingen.
Az USDT-nek azonban az év eleje óta, néhány itt-ott jelentkező csuklás ellenére, sikerült figyelemre méltóan fejlődnie.
Piaci kapitalizációja 25%-kal ugrott meg az év végéig (YTD), és a Glassnode szerint 64%-os piaci dominanciával rendelkezik.
Az USDT jelentőségét a politikai és pénzügyi nehézségekkel küzdő országok növekvő kereslete alapján is értékelhetjük, mint biztonságos menedékeszköz.
Ezzel szöges ellentétben más stablecoinok, mint az USDC, a BUSD és a DAI elszenvedték a fennálló tényezők hatását, és 2023 eleje óta milliárdokat veszítettek piaci értékükből.
Olvastad már? A szlovák parlament megszavazta az enyhébb kriptoadó mértékét
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.